----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

26 września 2012

Udostępnij znajomym:

'

Część 61: “Types of Homes and Apartments”
czyli
Rodzaje domów i mieszkań” (Część I)

CONDOMINIUM (w skrócie CONDO) – mieszkanie własnościowe: system posiadania mieszkania jako odrębnej własności znajdującej się w budynku wielomieszkaniowym (multiunit building) wraz z niepodzielną współwłasnością wspólnych elementów (common elements), takich jak korytarze, schody, windy, trawniki, chodniki, parking, basen, siłownia, itp. Właściciel mieszkania uiszcza co miesiąc opłatę administracyjną (association fee), która przeznaczona jest na konserwację i naprawy wspólnych elementów, wywóz śmieci, odśnieżanie, ścinanie trawników, itp. Osiedlem zarządza stowarzyszenie właścicieli mieszkań własnościowych (condominium owners’ association), wybierane przez nich samych, które jest odpowiedzialne za ustalanie budżetu utrzymania osiedla i egzekwowanie regulaminu mieszkańców (condominium bylaws).

COOPERATIVE OWNERSHIPposiadanie mieszkania spółdzielczego: system posiadania mieszkania, w którym korporacja jest właścicielem tytułu własności ziemi i budynku wielomieszkaniowego. Udziałowcy korporacji (corporation shareholders), w zamian za wykupienie udziałów, stają się lokatorami mieszkań spółdzielczych należących do korporacji. Cena mieszkania ustalona przez korporację stanowi jednocześnie cenę akcji korporacji (stock). Lokator/właściciel mieszkania spółdzielczego (cooperative tenant/owner) teoretycznie nie jest właścicielem swojego mieszkania, gdyż nie posiada do niego tytułu własności, który należy do korporacji. Nabywca akcji staje się udziałowcem korporacji i otrzymuje tzw. dzierżawę spółdzielczą mieszkania (proprietary lease), z której może korzystać aż do momentu, kiedy korporacja przestanie istnieć.

COOPERATIVE APARTMENT (w skrócie co-op) – mieszkanie spółdzielcze: mieszkanie należące do korporacji, użytkowane w oparciu o tzw. dzierżawę spółdzielczą (proprietary lease) przez udziałowca posiadającego akcje korporacji.

PENTHOUSE mieszkanie na najwyższym piętrze: luksusowe mieszkanie położone na ostatnim piętrze wysokiego budynku, zwykle z atrakcyjnym widokiem i większe od pozostałych mieszkań znajdujących się w budynku 

HIGH-RISE BUILDING budynek o wysokiej zabudowie: budynek mieszkalny wyposażony w windy, w którym znajduje się więcej niż sześć pięter, łącznie z parterem

LOW-RISE BUILDING budynek o niskiej zabudowie: budynek mieszkalny posiadający kilka pięter, nie więcej niż sześć (budynki posiadające więcej niż 6 poziomów kwalifikowane są jako high-rise)

FLAT mieszkanie położone na jednym poziomie: wyrażenie używane w połączeniu z liczbami do określania typu budynków, w którym znajduje się więcej niż jedno mieszkanie, np. two-flat, three-flat, four-flat, itd. (dwójka, trójka, czwórka, itd.); budynki zawierające więcej niż cztery mieszkania traktowane są jako nieruchomości typowo komercyjne, które wymagają specjalnego finansowania

APARTMENTmieszkanie: ogólne określenie używane w odniesieniu do mieszkań, które nie są mieszkaniami własnościowymi, np. apartment for rent (mieszkanie do wynajęcia)

APARTMENT COMPLEX – osiedle mieszkaniowe

APARTMENT BUILDINGblok mieszkalny (w którym zwykle znajdują się mieszkania wynajmowane)

SKYSCRAPER drapacz chmur

STUDIO – kawalerka

ONE-BEDROOM CONDOMINIUM – jednosypialniowe mieszkanie własnościowe

SUBDIVISION – osiedle, np. single-family home subdivision (osiedle domów jednorodzinnych)

TOWNHOUSE (inna nazwa: TOWNHOME) – dom w zabudowie szeregowej: (potocznie: szeregowiec)

SINGLE-FAMILY HOMEdom jednorodzinny

MANSION – rezydencja: rozległy, luksusowy dom

DETACHED HOUSE – dom wolnostojący

RESIDENTIAL BUILDING – budynek mieszkalny

COMMERCIAL BUILDING – budynek komercyjny

Zbigniew Pieńkowski
Tel. 773-719-3645
E-mail: pienkowski1@gmail.com
www.PolandUSA.com



'

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor