Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL
Sobota, 6 października, godz. 7:30 pm
Bilety: $45
PMB Music zaprasza na spektakl komediowy SMAK MAMROTA – opowieść o niecodziennym wydarzeniu, którego uczestnikami są bohaterowie słynnego serialu telewizyjnego Ranczo.
Obsada: Bogdan Nalus, Sylwester Maciejewski, Arkadiusz Nader oraz Madgalena Waligórska
Reżyseria: Wojciech Adamczyk Muzyka: Krzesimir Dębski Teksty Piosenek: Robert Brutter oraz Wojciech Adamczyk
Nasi słynni bohaterowie z ławeczki (z serialu "Ranczo") wyrokiem sądu 24-godzinnego zostają skazani za zakłócanie porządku publicznego na 20 godzin pracy społecznej na rzecz szkoły. Dyrektorka szkoły, (Magdalena Waligórska), do której trafiają następnego ranka, nastawiona jest dość sceptycznie do tego pomysłu. Po chwili dochodzi jednak do wniosku, że to może być niepowtarzalna okazja, aby uświadomić dzieciom zgubne skutki nałogu. A im gorzej zaprezentują się "wczorajsi" bohaterowie, tym lepszą będą dla dziatwy przestrogą!
Widownia jest w tym spektaklu klasą, a widzowie – uczniami. Stasiek, Hadziuk i Solejuk trafiają na poszczególne lekcje w tej klasie. I tak na przykład na lekcji języka polskiego zastanawiają się wspólnie nad zależnością jakości trunków, wypijanych przez wieszczów i ich wpływem na wartość dzieła poety. Bo to, że poeta nie mógł tworzyć swoich dzieł bez tzw. „wspomagania” pozostaje dla nich poza wszelką wątpliwością!
Na lekcji historii udowadniają, że jest ona nauką niezwykle pożyteczną! Bo dla każdego porządnego obywatela, zwłaszcza tego, który skompletował własną aparaturę wiadomego przeznaczenia, znajomość daty bitwy pod Grunwaldem jest rzeczą kluczową!
Podczas lekcji matematyki koledzy dowiadują się, że Hadziuk od dziecka zapowiadał się na geniusza matematycznego – potrafił w pamięci mnożyć przez siebie liczby pięciocyfrowe! Z biegiem czasu umiejętność tę co prawda utracił, na szczęście jednak nie bezpowrotnie! Pod wpływem autohipnozy potrafi cofnąć się do czasów dzieciństwa i automatycznie odzyskuje wtedy te umiejętności. A proces ten może mu ułatwić – wiadomo, alkohol!
W podobny sposób przebiegają lekcje z wychowania patriotycznego, WF-u, przygotowania do życia w rodzinie. W trakcie tej ostatniej w klasie pojawia się pani dyrektor. Pietrek pod wpływem nieodpartego impulsu nagle przyznaje się, że bardzo mu się podobają kobiety takie, jak ona. Po chwili zostaje przez panią dyrektor poproszony do jej gabinetu, co skutkuje tym, że spóźnia się na następną lekcję – lekcję chemii.
A chemia, to jak się okazuje, ulubiony przedmiot Hadziuka. Jak wyjaśnia on Solejukowi, poza wzorami i innymi niezbyt przydatnymi człowiekowi informacjami, jest to dziedzina wiedzy, która uczy jak wykorzystać siły przyrody w służbie człowiekowi. Jako przykład podaje następujący przepis: bierzesz wodę, dodajesz cukru, drożdży itp. – no, po prostu genialny wynalazek!
W tym czasie z gabinetu dyrektorki wraca Pietrek – z włosem zmierzwionym, ale i pod wpływem wielkiego olśnienia, którym dzieli się z kolegami: oto dotarło do niego, że wiele stracili nie ucząc się wcześniej! Dochodzi do wniosku, że może jeszcze nie jest dla nich za późno. Wszyscy postanawiają poprosić panią dyrektor, by pomogła pogłębić ich wiedzę. Pani dyrektor, choć nie bez pewnego wahania, daje się namówić na wieczorowe lekcje z całą grupą, a Pietrkowi poleca zostać w swoim gabinecie już od zaraz, na zajęcia indywidualne.
Norah Jones
The Chicago Theatre, 175 N. State St., Chicago, IL 60601
Wtorek, 9 października, godz. 7:30
Bilety: $63 - $80
Norah Jones pochodzi z Nowego Jorku, śpiewa, gra na fortepianie, komponuje i aranżuje własne utwory. Jest córką znanego muzyka Raviego Shankara. Kiedy miała 5 lat zaczęła śpiewać w chórze kościelnym, wkrótce podjęła naukę gry na fortepianie, a następnie na saksofonie.
Studiowała w prestiżowej szkole Booker T. Washington High School w klasie Performing and Visual Arts, której absolwentami są między innymi Erykah Badu i trębacz Roy Hargrove. W 1996 roku, została laureatką studenckiej nagrody muzycznej magazynu "Down Beat" dla najlepszej wokalistki jazzowej i za najlepszą oryginalną kompozycję. Następnie podjęła dalszą naukę na uniwersytecie Północnego Teksasu na wydziale jazzu i fortepianu. W tym czasie śpiewała z jazz-rockową grupą Laszlo.
W 1999 Norah powróciła do Nowego Jorku i rozpoczęła współpracę z funkową formacją Wax Poetic, ale wkrótce założyła własny zespół. We wrześniu 2000 wysłała demo swoich nagrań do słynnej wytwórni Blue Note Records. Rok później wokalistka podpisała z nimi kontrakt i wystąpiła gościnnie na płycie gitarzysty Charlie"ego Huntera, związanego z Blue Note.
W 2002 roku ukazał się debiutancki, solowy album Norah, zatytułowany "Come Away with Me". Producentem został Arif Mardin, pracujący niegdyś między innymi z Arethą Franklin i Bee Gees. Obok niego na płycie w roli kompozytorów i muzyków pojawili się Jessie Harris i Lee Alexander, którzy swoją łatwością w układaniu zgrabnych melodii nadali tej muzyce niepowtarzalny jazzowo-folkowo-soulowy klimat.
Po zdobyciu 8 nagród Grammy (w tym dla najlepszej wokalistki, za najlepszy album i piosenkę), trasie koncertowej po wszystkich kontynentach i wydaniu koncertowego DVD "Live in New Orleans", przyszła kolej na zupełnie nowy album tej utalentowanej wokalistki.
"Feels Like Home" to trzeci album Norah Jones, który ukazał się 9 lutego 2004 roku. Na płycie znalazło się 13 utworów, z których 7, w całości lub częściowo, napisała sama Norah. Do powstania materiału przyczynili się również członkowie zespołu, z którym koncertuje: Lee Alexander, Kevin Breit, Andrew Borger, Adam Levy i Daru Oda. Na płycie znalazły się również covery utworów Townesa Van Zandta, Toma Waitsa i Kathleen Brennan i Duke"a Ellingtona. W nagraniach na "Feels Like Home" gościnny udział wzięli – Dolly Parton oraz Levon Helm i Garth Hudson z The Band.
W styczniu 2007 roku ukazał się kolejny album wokalistki, zatytułowany "Not Too Late". Również tym razem w nagraniu płyty wzięło udział wielu wyjątkowych gości, w tym wokalista M. Ward, organista jazzowy Larry Goldings i wiolonczelista Kronos Quartet – Jeff Ziegler.
Art Gallery Kafe zaprasza...
Art Gallery Kafe, 127 E. Front St., Wood Dale
W 80 minut dookoła świata z Mariolą i Tomkiem Pikami, kolejne spotkanie
– gawęda oraz projekcja filmów miasta czterech kontynentów. Piątek, 5 października, godz. 8 pm. Wstęp $10 ($5 – konsumpcja, $5 kupon zniżkowy na zakup filmu).
Waldemar Kocoń – wspomnienia o artyście w koncercie prowadzonym przez Marka Kulisiewicza wystąpią: Włodzimierz Wander, Józef Furgal, Andrzej Dylewski. Sobota, 6 października, godz. 8 pm. Wstęp $50.
Klub Dobrego Kina, kolejna projekcja: Mahmut Fazil Coskun (Turcja) Inna modlitwa. Niedziela, 7 października, godz. 6 pm, wstęp wolny.
Zabawa Jesienna
Sala bankietowa Jolly Inn, 6501 W. Irving Park Rd., Chicago, IL 60641
Sobota, 6 października, godz. 7 pm
Bilety $45
Zarząd Towarzystwa Dolnośląskiego w Chicago ma zaszczyt zaprosić na wspaniałą Zabawę Jesienną, która odbędzie się w sobotę, 6 października w gościnnej sali Bankietowej Jolly Inn.
Podczas zabawy przeprowadzona zostanie loteria fantowa, z której dochód przeznaczony będzie na pomoc dla dzieci z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci w Wierzbicach Wrocławskich.
Do tańca grał będzie zespół Trio. Bilety w cenie $45 można rezerwować telefonicznie: Alicja Pierzchala, tel. 847-226-4150.
W cenie biletu wyśmienity obiad oraz szampańska zabawa.
Serdecznie zapraszamy Członków oraz Sympatyków Towarzystwa!
Neil Young
United Center, 1901 W. Madison, Chicago, IL
Czwartek, 11 października, godz. 7:30 pm
Bilety: $54-$274
Neil Young karierę rozpoczął w latach 60. śpiewając z zespołem Bufallo Springfield. Od czasu rozpoczęcia kariery solowej ma na swoim koncie takie przeboje jak: "Only Love Can Break Your Heart" czy "Heart of Gold".
Wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 1995 roku (jako artysta solowy) i w 1997 (wraz z Buffalo Springfield). Kawaler Orderu Kanady i Orderu Manitoby.
Uważany za jednego z najwybitniejszych wykonawców muzyki rockowej w historii.
Autor poetyckich, filozofujących tekstów piosenek, cechujących się jednakże prostotą stylu. Od lat 60. aż do dziś wyraża w nich ideały cechujące kontrkulturę hippisowską. W swym muzycznym stylu przechodzi ze skrajności w skrajność – od miękkiego, niekiedy łzawego, akustycznego folk rocka, do agresywnego hard rocka, zawsze jednak dotykając w swej muzyce istotnych kwestii ludzkiej egzystencji. W swoim folkowym dorobku skłaniał się nieraz w stronę rocka psychodelicznego, a nawet grunge"u i heavy metalu. Często wzbogacał swoje utwory o długie, spektakularne solówki gitarowe. Głos Neila Younga, nienaturalnie wysoko ustawiony, a zarazem nieco szorstki, jest jednym z najłatwiej rozpoznawalnych w muzyce rockowej.
W 2003 został sklasyfikowany na 83. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone.
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.
'