Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL
Sobota, 13 października, godz. 8:00 pm
Bilety: $45
Zespół Golec uOrkiestra powstał w 1998 roku. Od początku grał muzykę łączącą stylistykę jazzową i bluesową z motywami góralskimi Beskidu Żywieckiego. Pomysł stworzenia grupy zrodził się spontanicznie jako naturalna konsekwencja wspólnego muzykowania sąsiadów i przyjaciół. Liderami zespołu są bracia Paweł i Łukasz Golcowie.
Bracia Golcowie edukację muzyczną rozpoczęli od trzeciej klasy szkoły podstawowej, kiedy Łukasz zaczął uczyć się grać na trąbce, a Paweł na perkusji w Szkole Muzycznej I stopnia w Żywcu. Po trzech latach zdali egzaminy do Szkoły Muzycznej II stopnia w Bielsku-Białej, gdzie Łukasz kontynuował grę na trąbce, a Paweł rozpoczął grę na puzonie. Brali udział w warsztatach jazzowych w Chodzieży oraz Puławach, na których Łukasz (1990/91) otrzymał stypendium w Berklee College of Music w Bostonie. Często jeździli też na konkursy instrumentów dętych blaszanych, gdzie zawsze zajmowali czołowe miejsca.
W tym czasie założyli z kolegami swój pierwszy zespół jazzowy – `straight Ahead".
Następnie były studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Bracia Golcowie grali wtedy w zespole funk-acid-jazzowym "Head Up", a następnie utworzyli grupę "Acoustic Jazz Sextet - Alchemik".
Golec uOrkiestra jest kolejnym etapem w rozwoju muzycznym Pawła i Łukasza. Pomysł łączenia muzyki góralskiej z muzyką jazzową, popową, rock-and-roll"ową zrodził się podczas spotkań i wspólnego muzykowania z przyjaciółmi. Wszyscy członkowie zespołu są góralami "z krwi i kości" – doskonale grają i śpiewają. Pierwsze koncerty uOrkiestry miały miejsce na przeróżnych imprezach: od świąt kościelnych, państwowych po granie w klubach, galeriach, na lokalnych przeglądach, festiwalach etc.
W marcu 1999 roku, w studiu w Bielsku-Białej, Golec uOrkiestra rozpoczęła pracę nad materiałem, który znalazł się na płycie "1", wydanej własnym sumptem we wrześniu 1999. W tym czasie Golec uOrkiestra dawała wiele koncertów (między innymi: na Podbeskidziu, Górnym i Dolnym Śląsku – Ząbkowicach Śląskich "Folk-Fiesta Festiwal", Cieszynie "Bracki Jazz Festiwal"). Koncert promocyjny nowego krążka odbył się w Bielsku-Białej, w Teatrze Polskim 15 września 1999 roku.
W listopadzie 1999 z Golcami skontaktował się Michał Urbaniak i zaproponował nagranie utworu na sylwestra 2000. Na początku grudnia w studiu w Łodzi powstał "New York Baca Millenium Song". Utwór ten wykonali wspólnie w Warszawie, na Placu Zamkowym, podczas koncertu Sylwestrowego. Michałowi Urbaniakowi towarzyszyli: Urszula Dudziak, Mika Urbaniak, Marcin Pospieszalski i Michał Sęk.
W maju 2000 roku rozpoczęły się prace przy nagraniu kolejnej płyty – "Golec uOrkiestra 2", która ukazała się we wrześniu. W pierwszym dniu sprzedaży wydawnictwo osiągnęło status złotej płyty. W listopadzie wydano okolicznościową płytę "Święta z Golec uOrkiestra". Trzeci studyjny album, zatytułowany tradycyjnie "Golec uOrkiestra 3", ukazał się w marcu 2002 roku. Płytę promowała piosenka "Pędzą konie", do której nakręcono oryginalny, animowany teledysk. Kolejny album rodziny Golców, tym razem zatytułowany... "Golec uOrkiestra 4", ukazał się latem 2004 roku. W grudniu 2005 roku ukazała się świąteczna propozycja braci Golców. Na podwójnym albumie "Nieziemskie granie dla Ciebie: Kolędy i pastorałki" znalazło się 18 kolęd i pastorałek oraz dodana jako bonus piosenka "Leć muzyczko", napisana specjalnie dla papieża Jana Pawła II na jego ostatnią pielgrzymkę do Polski. Po czterech latach przerwy, w maju 2009 roku do sklepów trafił nowy longplay formacji – "Golec uOrkiestra 5".
Nie sposób w kontekście Golec uOrkiestra nie wspomnieć także o kontrowersjach związanych z grupą, a dokładniej z uprawianym przez nią stylem. Mimo, że zespół tworzą wykształceni instrumentaliści, o niezaprzeczalnych zdolnościach, często zarzuca się, że muzyce, którą wykonują, bliżej jest do disco polo i piosenki biesiadnej niż do muzyki ludowej. W prasie muzycznej często oskarżano zespół o wykorzystywanie koniunktury na muzykę folkową.
Pinokio
Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL
Niedziela, 14 października, godz. 4 pm
Bilety: $15
Kto chce być prawym i mieć serce ze złota,
niech słucha Taty, a nie Lisa i Kota!
Scena Polonia zaprasza na przedstawienie muzyczne oparte na motywach książki Carlo Collodi pt. Pinokio.
Historię pajacyka wystruganego z kawałka drewna zna każdy, duży i mały. Niewdzięcznik, łobuziak i leń, Pionkio jest cudownie zabawny i tragiczny w swoich zmaganiach z własną naturą o to by być dobrym. Długi nos, ośle uszy? To kara, którą będzie musiał ponieść za własne lenistwo i kłamstwa.
Baśń Carlo Collodi"ego uczy, wzrusza i bawi już od lat kolejne pokolenia. To historia o poszukiwaniu człowieczeństwa, przyjaźni i miłości.
W tym pełnym przygód i niesamowitych perypetii widowisku, którego reżyserem jest Kinga Modjeska, wystąpią: Kinga Modjeska, Julitta Mroczkowska, Krzysztof Arsenowicz, Wladysław Byrdy, Jarosław Maculewicz, Studio Teatralne Modjeska, Zespół Vera oraz Fever Dance Academy.
Scenariusz i reżyseria: Kinga Modjeska
Kostiumy: Nevena Todorovic
Scenografia: Joanna Kapuścieńska
Aranżacje Muzyczne: Marek Wilczyński, Kamil Bartoszcze, Bartłomiej Ciążobka
Choreografia: Barbara Kulesza
Regina Spektor
The Chicago Theatre, 175 N. State Str., Chicago, IL 60601
Środa, 17 października, godz. 7:30 pm
Bilety: $53
Regina Spektor (ros.: Регина Спектор) (ur. 18 lutego 1980 w Moskwie) – amerykańska piosenkarka żydowskiego pochodzenia, która spędziła swoje pierwsze 9 lat w ZSRR. Dużo koncertuje jako piosenkarka, jest autorką wielu swoich piosenek i tekstów, pianistką i producentem muzycznym. Jej muzyka zalicza się do nowego gatunku muzycznego, anti-folk; środowisko tego gatunku skupia się w nowojorskiej (manhattańskiej) dzielnicy East Village.
Początkowo w kręgu jej zainteresowań, pozostawała jedynie muzyka klasyczna. Z czasem, otworzyła się również na rocka, punk i hip hop. Dodatkowo, coraz bardziej przekonywała się do śpiewania, a wszystko pod wpływem jej pierwszego w życiu wyjazdu do Izraela. W tym czasie zaczęła słuchać między innymi Joni Mitchell i Ani DiFranco. Przełamała się także i zaczęła pisać swoje pierwsze piosenki. Początkowo były to utwory a capella, dopiero po kilku latach postanowiła włączyć w nie fortepian.
Najpierw występowała na scenie razem z innymi artystami. Jednak w lipcu 2001 roku, własnym sumptem wydała swoją debiutancką płytę, „11:11”, a pod koniec lutego następnego roku ukazał się jej drugi album, „Songs”.
W latach 2003-2004, pojechała w swoje pierwsze duże tournee po Stanach Zjednoczonych. Towarzyszyła wtedy grupie The Strokes. Na swoim koncie ma także występ przed formacjami – Kings of Leon i Keane, a także podczas Bonnaroo Music Festival i Lollapalooza.
Spektor podkreśla, że nigdy nie zabiegała o to, by pisać piosenki. Ale tak się jakoś dzieje, że słowa, ubierające się w całe teksty po prostu „spływają na nią”. Przyznaje jednak, że nie zawierają one w sobie pierwiastka autobiograficznego, jak niektórzy sądzą. W warstwie brzmieniowej, to ciekawa mieszanka muzyki żydowskiej, rosyjskiej, folku, punku, rocka, a także hip hopu, jazzu i oczywiście, klasyki. Według artystki, największa trudność polega na tym, by każdy utwór miał własny, unikalny styl. Ten eklektyzm potęguje także paleta tematów, jakie porusza w swoich kompozycjach. Często są to abstrakcyjne formy narracyjne, krótkie opowiastki, opowiedziane w pierwszej osobie, co tylko potęguje potrzebę bliskiego kontaktu ze słuchaczem.
Znakiem szczególnym wokalistki jest oczywiście jej unikalna skala głosu. Regina często ucieka się do eksperymentów z nieszablonowymi technikami śpiewania, przykładowo tak układając swoje usta, by wydawać z siebie bzyczenie. Znana jest również z tego, że pałeczkami perkusyjnymi uderza w pudło fortepianowe lub krzesło, narzucając sobie w ten sposób rytm.
Zazwyczaj śpiewa po angielsku, choć potrafi także wtrącić pojedyncze słowa
z łaciny, rosyjskiego, czy francuskiego. Przeważnie na jej repertuar składają się własnoręcznie skomponowane piosenki, czasem jednak sięga po covery, między innymi z repertuaru Madonny, Johna Lennona i Leonarda Cohena. W 2010 roku spotkała ją miła niespodzianka – tym razem to ktoś inny nagrał własną wersję jej utworu. Peter Gabriel umieścił piosenkę Reginy, „Apres Mo”, na swoim albumie „Scratch My Back”.
Art Gallery Kafe zaprasza...
Art Gallery Kafe, 127 E. Front St., Wood Dale
Szkoła Gry w Brydża. Chcesz poznać od podstaw lub przypomnieć sobie zasady tej pasjonującej gry? Na wszystkich zainteresowanych w każdy poniedziałek od godziny 7 pm czekają życzliwi, cierpliwi i wyrozumiali mistrzowie brydża z wieloletnim doświadczeniem. Nauka – kurs jest zupełnie bezpłatna. Polski Klub Brydżowy w każdy poniedziałek i środę od godz. 6:45, otwarte rozgrywki klubowe. Zapraszamy wszystkich miłośników brydża, bez względu na zaawansowanie w grze.
Mimozami jesień się zaczyna... polska muzyka taneczna – kolejna dyskoteka dla dorosłych w sobotę, 13 października, od godz. 8:30 pm. Wstęp $10 od osoby.
Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejną projekcję: Marleen Gorris (Holandia, Belgia, Polska) Wichry Kolymy. Niedziela, 14 października, godz. 6 pm. Wstęp wolny.
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.
'