Kilkanaście nowych sklepów i punktów gastronomicznych powstanie w przyszłym roku na międzynarodowym terminalu lotniska O’Hare. Rozwój sieci handlowej będzie możliwy dzięki projektowi renowacji Terminalu 5. Remont potrwa do jesieni przyszłego roku i spowoduje znaczne zwiększenie powierzchni przeznaczonej dla odprawionych już pasażerów. Inwestycja ma kosztować 26,2 mln dolarów.
Terminal 5 od powstania w 1993 roku nie był modernizowany. Celem inwestycji jest podniesienie standardu, ale także zwiększenie dochodów biznesów operujących na O’Hare – poinformował Miejski Departament Lotnictwa. “Nadszedł najwyższy czas na zmiany na lotnisku O’Hare i na międzynarodowym Terminalu 5” – powiedziała na specjalnej konferencji prasowej we wtorek komisarz Miejskiego Departamentu Lotnictwa Rosemarie Andolino.
Do tej pory większości restauracji na Terminalu 5 ulokowana jest za bramkami bezpieczeństwa i dostępna dla pasażerów po przejściu kontroli. Ma to się jednak zmienić. Do jesieni 2013 roku mają powstać 23 restauracje, w tym Big Bowl, Hub 51, Intelligentsia Fresh Roasted Coffee, Tortas Frontera czy Wow Bao. Po przejściu bramek bezpieczeństwa wszyscy odlatujący pasażerowie będą mieli dostęp do wolnocłowych sklepów. Pojawią się sklepy tak znanych marek jak: Bulgari, Michael Kors, Salvatore Ferragamo czy Armani.
Poprawić się ma także system kontroli. Bramki, gdzie agenci TSA sprawdzają pasażerów, mają być zmodernizowane w taki sposób, by rozładowane zostały kolejki, a sama kontrola była sprawniejsza. Szacuje się, że ponad milion pasażerów z 50 krajów świata przewija się rocznie przez międzynarodowy terminal. 60 procent z nich nie opuszcza lotniska kontynuując dalszą podróż. Władzom miasta zależy, by ich doświadczenie z lotniskiem O’Hare było jak najlepsze.
Projekt modernizacji międzynarodowego Terminalu 5 na O’Hare został zaakceptowany przez Radę Miasta już w ubiegłym roku. Radni 25-letni kontrakt na jego zarządzanie przyznali firmie Westfield Concession Management, która zainwestuje 26,2 mln dol. Westfield ma płacić Miastu za wynajęcie Terminalu 5 co najmniej 5,1 mln dol. rocznie. Westfield Concession Management, należący do właściciela największych centrów handlowych w USA, zarządza już ponad 100 terminalami na 75 lotniskach w całych Stanach Zjednoczonych.
O kontrakt na obsługę międzynarodowego terminalu na O’Hare ubiegała się także firma Chicago Avation Partners. Po przegranym przetargu firma postawiła nawet zarzuty, że cały proces był nieuczciwy i odbył się niezgodnie z prawem stanowym. Właścicielem spółki Chicago Avation Partners jest Chicago Duty Free America i McDonald’s Corp.
JT