----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

07 listopada 2012

Udostępnij znajomym:

'

All Souls Jazz Festival

Chopin Theatre, 1543 W. Division Str., Chicago
Poniedziałek, 12 listopada, godz. 7 pm

Tradycja wspominkowego grania w Dzień Zaduszny liczy już sobie ponad 50 lat. Choć imprezy pod szyldem „Zaduszki Jazzowe” to wymysł swingujących krakowiaków, to jednak jazzowa brać w Polsce, jak również w Chicago, szybko poparła piękną ideę wspominania tych, którzy odeszli przy dźwiękach swojej ukochanej muzyki. Zaduszkowe koncerty rozbrzmiewają od Augustowa po Zako­pane, w dużych i małych miastach i społecznościach. I nawet w naszym mieście ”rozrosła się” na trzy imprezy pod tym samym hasłem... Ta tradycja skupia naszych czołowych jazzmanów na okolicznościowych koncertach, czy Mszach Świętych (jak w bazylice o.o. Domini­kanów), które bardzo szybko przeradzają się w spontaniczne jam sessions. Bywa nostalgicznie, jednak nigdy smutno. Wiadomo – ci, których nie ma już z nami, odeszli na wieczne jam session w nie­biańskich big-bandach.

Fanów dobrego jazzu zapraszamy jak co roku do udziału w dorocznym festiwalu jazzowym „ZADUSZKI JAZZOWE w Chicago” (ALL SOULS JAZZ FEST), który odbędzie się w dniu 12 listopada 2012, od 7 wieczorem do wczesnych godzin porannych, w Chopin Theatre. Impreza ta z roku na rok dorobiła się licznej i wiernej publiczności nie tyko wśród Polonii, ale i w muzycznym środowisku amerykańskim będąc okazałą wizytówką naszej polskiej kultury w Chicago. Jest to największa prezentacja polskiego jazzu w światowej kolebce tego gatunku muzyki, jaką jest Wietrzne Miasto. To świetna okazja do spotkania znajomych, powspominania tych, którzy odeszli, oraz wysłuchania ponad tuzina koncertów różnych formacji i stylów tej pięknej muzyki, w wykonaniu gwiazd światowego formatu, jak i popularnych czy początkujących miejscowych muzyków.

W sumie ponad 50-ciu muzyków wystąpi dla Państwa na dwóch scenach równocześnie, a wśród nich: Grażyna Auguścik z zespołem; Jarek Śmietana Band (Adam Czerwiński, Krzysztof Pabian, Vijay Tellis-Nayak – gościnnie Bill Neal – Australia), Antykwariat Jazz Quintet, Marcin Januszkiewicz & Chicago Coalition Quintet z solistką Friedą Lee, Matt Ulery & Loom, Tad-TeeMac-Janik featuring Buzz Krantz, Wishing Well Band, Lemon Blues... i inni specjalni goście

Grażyna Auguścik – jest wokalistką, aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnego zespołu. Przez amerykańskich krytyków zgodnie uznana jest za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. Od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje, nagrywa własne płyty, bierze udział w wielu jazzowych i undergroudowych projektach nagraniowych innych artystów, prowadząc równocześnie własną wytwórnię płytową.

Nagrała, wyprodukowała i wydała do tej pory 17 płyt solowych, spośród których 10 we własnej firmie nagraniowej, w po­nad 50-u wzięła udział jako gość. Współ- pracuje tylko z muzykami, których dobrze zna i ceni. Wśród nich są: John Medeski, Michael i Randy Brecker, Jim Hall, Toots Thielemans, Michał Urbaniak, Leni Stern, Patricia Barber, Urszula Dudziak, Paul Wertico, John McLean, Terry Callier, Kurt Rosenwinkel, Robert Irving III, Paulinho Garcia, Bogdan Hołownia, Jarek Bester, Andrzej Jagodzinski i wielu innych. Na Zaduszkowy koncert wraca prosto z Polski po pełnym sukcesów tournee promującym nową płytę „Man Behind The Sun”.

JAROSŁAW ŚMIETANA, muzyk jazzowy, gitarzysta, kompozytor. Jest naj­wybitniejszym polskim gitarzystą i kompozytorem jazzowym znanym i uznanym w całej Europie a także wielu krajach świa­ta. W swojej karierze współpracował, grał i nagrywał z gwiazdami jazzowymi największego formatu – Artem Farmerem, Freddim Hubbardem, Eddie Hendersonem, Garym Bartzem, Vincem Mendozą, Johnem Abercrombie, Idrisem Muhammadem, Lee Konitzem, Benny Maupinem, Zbigniewem Seifertem. Występuje z czołówką polskiej sceny jazzowej jak: Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wroblewski. Wydał 31 płyt autorskich w których występuje jako solista i leader – za płytę Jarek Śmietana – SONGS and other ballads w roku 1998 otrzymał laur Fryderyka. Jego dyskografia jest znacznie szersza, nagrał ponad 50 płyt z innymi artystami. Twórczość Jarosława Śmietany nie zamyka się w ścisłych ramach jazzu, rozwijając swój warsztat kompozytorski pisze utwory dla muzyków dotychczas grających tylko muzykę klasyczną, a także na potrzeby baletu czy teatru i filmu. Za wybitne osiągnięcia został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa i Nagrodą Państwową za popularyzację polskiej kultury za granicą. W roku bieżącym otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji Kultury Polskiej "Złoty Laur" za mistrzostwo w sztuce.

W tym roku, po raz kolejny do organizacji festiwalu włączyła się chicagowska grupa kobiet promujących walkę z rakiem piersi – STOKROTKI (Avon Brest Cancer Walk), dla których przekazana zostanie część środków ze sprzedaży biletów .

Zapraszam na niezapomniany wieczór pełen niecodziennych wrażeń i uniesień.

Bilety w cenie $40 do nabycia w przed- sprzedaży na stronie www.zaduszkijazzowe.com, www.bilety.com, lub w kasie teatru ($45) na godzinę przed koncertami (liczba miejsc ograniczona).

Darmowy, strzeżony parking dostępny przy kościele Świętej Trójcy.

Więcej informacji tel. 773.457.7267; emailem na: allsoulsjazz@gmail.com lub poprzez oficjalną stronę: www.zaduszkijazzowe.com, www.allsoulsjazz.com, gdzie znajdziecie Państwo szczegółowe informacje o festiwalu i wykonawcach.

 

Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce

Piątek, 2 listopada - sobota, 18 listopada 2012

XXIV Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce, największy poza Polską doroczny przegląd polskiego kina oraz jedna z największych filmowych imprez roku w Chicago, odbędzie się w dniach 2 do 18 listopada 2012 w pięciu dogodnie położonych kinach: Muvico Rosemont 18 (9701 Bryn Mawr Ave., Rosemont), Pickwick Theatre (5 S. Prospect Ave., Park Ridge), Facets Cinematheque (1517 W. Fullerton Ave, Chicago), Beverly Arts Center (2407 W. 111th Ave., Chicago), oraz Gallery Theatre (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago).

XXIV Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce pokaże ponad 70 polskich filmów fabularnych i dokumentalnych, wśród których są tak oczekiwane tytuły jak “Sponsoring” Małgośki Szumowskiej, “Listy do M.” Mitji Okorna, “Kobieta z piątej dzielnicy” Pawla Pawlikowskiego, “Supermarket” Macieja Zaka, “Big Love” Barbary Bialowas, “YUMA” Piotra Mularuka czy wreszcie “80 milionów” Waldemara Krzystka, oparty na faktach z czasów „Solidarności" i stanu wojennego film akcji z elementami komediowymi, tegoroczne polskie zgłoszenie do Oskara w kategorii filmów obcojęzycznych. Większość filmów posiada angielskie napisy. Wśród zaproszonych gości znajdą się znakomici polscy artyści filmowi.

Pojedyncze bilety kosztują $14 na seanse filmów fabularnych i $10.00 na filmy dokumentalne. Szczególnie polecamy popularne karnety festiwalowe (ważne dla jednej osoby), które pozwalają na znaczne oszczędności. Karnet kosztuje $75 na 7 dowolnie wybranych filmów. Karnety nie obejmują wieczoru otwarcia, zamknięcia i imprez specjalnych. Wszyscy goście gali otwarcia PFFA oraz posiadacze karnetów otrzymują bezpłatnie obszerny katalog festiwalowych.

Informacje i rezerwacje biletów, karnetów i zaproszeń w biurze PFFA pod numerem 773.486.9612 oraz na stronie festiwalu: www.pffamerica.com

 

Piątek, 9 listopada:

Kierowca, reż. Jerome Dassier, godz. 8 pm, Muvico Rosemont 18

Krakowiaczek ci ja..., reż. Tomasz Magierski, 7 pm, Gallery Theatre

Crulic – droga na drugą stronę, reż. Anca Damian, godz. 8:45 Gallery Theatre

Supermarket, reż. Maciej Żak, godz. 7 pm, Facests

80 milionów, reż. Waldemar Krzystek, godz. 8:45, Facets

Lęk wysokości, reż. Bartosz Konopka, godz. 7 pm, Pickwick Theatre

Nad życie, reż. Anna Plutecka-Mesjasz, godz. 8:45, Pickwick Theatre

 

Sobota, 10 listopada:

Big Love, reż. Barbara Białowąs, godz. 8 pm, Muvico Rosemont 18

Ściana mówi, reż. Wojciech Sawa, godz. 5 pm, Gallery Theatre

Bon Appetit, reż. Kuba Maciejko, godz. 7 pm, Gallery Theatre

Kto wygra mecz..., reż. Tadeusz Śmiarowski, godz. 7 pm, Gallery Theatre

Czas Honoru – seria IV (maraton nocny), reż. Michał Rosa, Michał Rogalski,

godz. 8:45, Gallery Theatre

Z daleka widok jest piękny, reż. Anna & Wilhelm Sasnal, godz. 5:30 pm, Facets

Roman Polański. Moje życie, reż. Laurent Bouzereau, godz. 7 pm, Facets

Seans niespodzianka, godz. 9 pm, Facets

Kierowca, reż. Jerome Dassier, godz. 7 pm, Pickwick Theatre

80 milionów, reż. Waldemar Krzystek, godz. 9 pm, Pickwick Theatre

 

Niedziela, 11 listopada:

Nad życie, reż. Anna Plutecka-Mesjasz, godz. 4 pm, Muvico Rosemont 19

Król Maciuś I (Program Janusz Korczak), reż. Wanda Jakubowska, godz. 2 pm, Gallery Theatre

Proste pragnienia, reż. Marek Stacharski, godz. 4 pm, Gallery Theatre

Eksmisja, reż. Filip Antoni Malinowski, godz. 6 pm, Gallery Theatre

Człowiek z reklamówką, reż. Jakub Polakowski, godz. 8 pm, Gallery Theatre

Sztuka wolności, reż. Wojtek Słota, Marek Kłosowicz, godz. 8 pm, Gallery Theatre

Kloss. Stawka większa niż śmierć, reż. Patryk Vega, godz. 3 pm, Facets

Taniec śmierci. Sceny Powstania Warszawskiego, reż. Leszek Wosiewicz,

godz. 5pm, Facets

Zabić bobra, reż. Jan Jakub Kolski, godz. 7 pm, Facets

Król Maciuś + (Program Janusz Korczak), reż. Sandor Jesse, Lutz Stuetzner, godz. 12 pm, Pickwick Theatre

Felix, Net, Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa, reż. Wiktor Skrzynecki, godz. 2 pm, Pickwick Theatre

Yuma, reż. Piotr Mularuk, godz. 4 pm, Pickwick Theatre

Big Love, reż. Barbara Białowąs, godz. 6 pm, Pickwick Theatre

Święta krowa, reż. Radek Węgrzyn, godz. 8 pm, Pickwick Theatre

Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez. 



'

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor