W wyniku wtorkowych wyborów i umieszczonego na kartach do głosowania pytania dwa pierwsze stany USA już wkrótce zalegalizują sprzedaż i posiadanie konopi indyjskich na swoim terenie. Wprawdzie władze stanów Kolorado i Waszyngton przestrzegają, że czeka je teraz bardzo długi proces legislacyjny, to jednak ekonomiści już zaczynają liczyć korzyści wynikające z przyszłej zmiany prawa.
Obydwa wymienione stany, a w przyszłości prawdopodobnie kolejne idące w ich ślady, pod względem ekonomicznym niewątpliwie skorzystają na legalizacji marihuany. Ocenia się, że Kolorado i Waszyngton zarobią w sumie ponad $550 mln. rocznie ($500 mln w stanie Washington, $60 mln w Kolorado). Do tej pory w kilku stanach USA zalegalizowano marihuanę w ograniczonym zakresie – głównie w celach medycznych. Jednak doświadczenia tych stanów wskazują, iż pełna legalizacja jest możliwa do kontrolowania i może przynieść znacznie większe korzyści – nie tylko dla palaczy, ale również dla pozostałych mieszkańców.
Wyniki badań sprzed kilku miesięcy dotyczące całego kraju są podobne – ekonomiści zgodni są, iż w wyniku ewentualnej legalizacji marihuany na szczeblu federalnym, czyli na terenie całego kraju, Stany Zjednoczone zaoszczędziłyby w sumie ponad $14 miliardów.
– Legalizacja uwolniłaby rynek, dzięki czemu cena marihuany spadłaby niemal 100 krotnie. Zaoszczędzone pieniądze użytkownicy konopi mogliby przeznaczyć na inne cele.
– Według danych z 2007 r. przetrzymywanie w więzieniach osób skazanych za jej posiadanie to obecnie ponad miliard dolarów rocznie.
– Największe korzyści przyniosłoby ograniczenie wydatków na egzekwowanie obecnego prawa i wprowadzenie podatków od sprzedaży. To samo badanie z 2007 r. zamieszczone w magazynie Forbes pokazuje, iż każdego roku w wyniku utraconych przez utrzymywanie zakazu podatków, a także w wyniku nakładów na służby zobowiązane do egzekwowania prawa państwo traci co najmniej $48 mld.
– W Kalifornii, gdzie od kilku lat wolno uprawiać marihuanę dla celów medycznych, roczne przychody z tego tytułu przekroczyły niedawno $14 mld. czyniąc te uprawy najbardziej wartościowymi dla tamtejszej gospodarki biorąc pod uwagę stosunek zysku do powierzchni – donosi tygodnik Times. W Oakland podatek nakładany na apteki sprzedające medyczną marihuanę wyniósł w 2011 r. aż $1.3 mln, co stanowi 3% całkowitego zysku miasta z podatków biznesowych.
– W 2011 r. stan Kolorado uzyskał z podatku nakładanego na biznesy sprzedające medyczną marihuanę ponad $5 mln.
– W 2010 r. Bloomberg Businessweek donosił, iż w ocenie ekonomistów roczne zyski państwa wynikające z legalizacji konopi indyjskich sięgnąć mogą nawet $100 mld.
– Ocenia się, że nielegalna uprawa i sprzedaż marihuany w USA to rynek wart obecnie ponad $36 mld.
RJ
'