----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

13 listopada 2012

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...
'

Do niedzieli, 18 listopada 2012

XXIV Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce, największy poza Polską doroczny przegląd polskiego kina oraz jedna z największych filmowych imprez roku w Chicago, odbędzie się w dniach 2 do 18 listopada 2012 w pięciu dogodnie położonych kinach: Muvico Rosemont 18 (9701 Bryn Mawr Ave., Rosemont), Pickwick Theatre (5 S. Prospect Ave., Park Ridge), Facets Cinematheque (1517 W. Fullerton Ave, Chicago), Beverly Arts Center (2407 W. 111th Ave., Chicago), oraz Gallery Theatre (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago).

XXIV Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce pokaże ponad 70 polskich filmów fabularnych i dokumentalnych, wśród których są tak oczekiwane tytuły jak “Sponsoring” Małgośki Szumowskiej, “Listy do M.” Mitji Okorna, “Kobieta z piątej dzielnicy” Pawla Pawlikowskiego, “Supermarket” Macieja Zaka, “Big Love” Barbary Bialowas, “YUMA” Piotra Mularuka czy wreszcie “80 milionów” Waldemara Krzystka, oparty na faktach z czasów „Solidarności" i stanu wojennego film akcji z elementami komediowymi, tegoroczne polskie zgłoszenie do Oskara w kategorii filmów obcojęzycznych. Większość filmów posiada angielskie napisy. Wśród zaproszonych gości znajdą się znakomici polscy artyści filmowi.

Pojedyncze bilety kosztują $14 na seanse filmów fabularnych i $10.00 na filmy dokumentalne. Szczególnie polecamy popularne karnety festiwalowe (ważne dla jednej osoby), które pozwalają na znaczne oszczędności. Karnet kosztuje $75 na 7 dowolnie wybranych filmów. Karnety nie obejmują wieczoru otwarcia, zamknięcia i imprez specjalnych. Wszyscy goście gali otwarcia PFFA oraz posiadacze karnetów otrzymują bezpłatnie obszerny katalog festiwalowych.

Informacje i rezerwacje biletów, karnetów i zaproszeń w biurze PFFA pod numerem 773.486.9612 oraz na stronie festiwalu: www.pffamerica.com

Piątek, 16 listopada:

Kloss. Stawka większa niż śmierć, reż. Patryk Vega, godz. 8 pm, Muvico Rosemont 18

Wilhelm Fleischer. Uczeń Bruno Schulza. Część 1 i 2, reż. Jerzy Szczygieł, 7 pm, Gallery Theatre

Taniec śmierci. Sceny Powstania Warszawskiego, reż.Leszek Wosiewicz, godz. 8:45 Gallery Theatre

 

Sobota, 17 listopada:

Yuma, reż. Piotr Mularuk, godz. 8 pm, Muvico Rosemont 18

Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa, reż. Wiktor Skrzynecki, godz. 5 pm, Gallery Theatre

18 KG, reż. Kacper CZubak, godz. 7 pm, Gallery Theatre

Czas honoru - Seria IV (maraton nocny), reż. Michał Rosa, Michał Rogalski, godz. 8:45 pm, Gallery Theatre

 

Niedziela, 18 listopada:

Ceremonia Zamknięcia: Obława, reż. Marcin Krzyształowicz, godz. 4 pm, Muvico Rosemont 19

Kajtuś Czarodziej (Program Janusz Korczak), reż. Julia Wernio, godz. 12 pm,

Gallery Theatre

Król Maciuś Pierwszy. Część 1 i 2+ (Program Janusz Korczak), reż. Filip Zylber, godz. 1 pm, Gallery Theatre

Święta krowa, reż. Radek Węgrzyn, godz. 3 pm, Gallery Theatre

Z daleka widok jest piękny, reż. Anna & Wilhelm Sasnal, godz. 5 pm, Gallery

Theatre

Basia z Podlasia, reż. Aleksander Dembski, godz. 6:45 pm, Gallery Theatre

Portret z pamięci, reż. Marcin Bortkiewicz, godz. 6:45 pm, Gallery Theatre

Ceremonię zamknięcia festiwalu, w niedzielę 18 listopada o godz. 4:00 pm uświetni specjalny przedpremierowy pokaz filmu Obława w reżyserii Marcina Krzysztalowicza. Ten trzymający w napięciu psychologiczny thriller, nagrodzony Srebrnymi Lwami na ostatnim festiwalu w Gdyni, porusza kwestie odpowiedzialności w ekstremalnych warunkach. Jego akcja toczy się podczas II wojny światowej w lasach Dolnego Śląska, gdzie walczy o przetrwanie grupa wycieńczonych partyzantów. Kapral Wydra (w tej roli znakomity Marcin Dorociński), specjalista od wyroków na Niemcach i kolaborantach, sumiennie i z zimną krwią spełnia powierzoną mu funkcję egzekutora. Z rutyny wytrąca go rozkaz zlikwidowania kolegi ze szkolnej ławy (Maciej Stuhr). Film stawia pytanie o to, kto posiada moralne prawo do sądzenia i wymierzania kary.

 

Grande Valse Brillant

najpiękniejsze piosenki Ewy Demarczyk

ANEX Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL
Piątek, 16 listopada, godz. 8 pm
Bilety: $28-$35 VIP

Paderewski Symphony Orchestra zaprasza na premierę Teatru Piosenki Ewy Demarczyk Grande Valse Brillant – najpiękniejsze piosenki Ewy Demarczyk

Sztuka Ewy Demarczyk od 50 lat fascynuje wielbicieli teatru, muzyki i poezji.

Czarny Anioł – takie sceniczne przezwisko nadali artystce zachwyceni dziennikarze („Czarne Anioły”, to tytuł jej piosenki do tekstu Wiesława Dymnego). Miała nie­wiele ponad 20 lat, gdy w 1962 zstąpiła na estradę krakowskiej Piwnicy pod Baranami i mocnym, charakterystycznym głosem wyś­piewała „Karuzelę z Madonnami”, a potem kolejne wielkie przeboje. W następnym roku zdobyła wszystkie trofea na Festiwalu w Opolu, potem w Sopocie.

Obowiązkowa czerń, elektryzujące spojrzenie wielkich, mocno umalowanych oczu – Gdziekolwiek się pojawiła wzbudzała zdumienie i zachwyt – fascynowała od pierwszej frazy, porywała do owacji na stojąco! Hipnotyzowała nie tylko polską widownię: po owacyjnie przyjętych recitalach w paryskiej Olimpii, Francuzi w hołdzie nazwali ją „Polską Edith Piaf”. Potem oczarowała publiczność Carnegie Hall w Nowym Jorku, Chicago Theatre, Queen Elisabeth Hall w Londynie, Theatre Cocoon w Tokio i wielu innych miejsc na całym świecie.

W 2000 roku zaśpiewała ostatni koncert. Czemu zamilkła? Nikt nie wie. Pozostały piosenki – napisane dla niej – inspirowane Jej sztuką utwory Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckiego do pięknych tekstów Leśmiana, Tuwima, Baczyńskiego, Pawlikowskiej, Białoszewsklego i innych.

Teatr Piosenki zaprasza na kolejny wieczór – tym razem wypełniony najpiękniejszymi piosenkami z repertuaru Ewy Demarczyk. W programie m. in. „Karuzela z Madonnami”, „Groszki i róże”, „Rebeka”, „Pocałunki”, „Skrzypek Hercowicz”, „Cyganka””, Taki Pejzaż”, „Tomaszów”, „Czarne Anioły”, „Grand Valse Brillant”,

Wystąpią: Agata Paleczny, Alicja Szymankiewicz, Ewa Staniszewska Stanisław Wojciech Malec oraz zespół pod kier. Krzysztofa Pabiana:

Organizacja: Barbara Bilszta – Paderewski Symphony Orchestra i Copernicus Foundation.

 

Budka Suflera w Chicago

Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL
Sobota, 17 listopada, godz. 8 pm
Bilety: $45-$65

Największe przeboje grupy: “Za ostatni grosz”, “Bal wszystkich świętych”, “Takie tango”, “Jolka, Jolka pamiętasz” i wiele wiele innych. Zespół zagra również repertuar ze swojej pierwszej płyty Cień wielkiej góry – który nigdy wcześniej nie był prezentowany Polonii. 

Gościnnie wystąpią Izabela Troja­nowska i Felicjan Andrzejczak.

Do każdego biletu dołączona jest kolekcjonerska płyta zespołu – gratis!

 

Miłość nas ocali

Maggie Atcher Theatre Prairie Center for the Arts,
201 Schaumburg Court, Schaumburg, IL 60193
Niedziela, 18 listopada, godz. 2 pm
Bilety: $15

Zespół Pieśni i Tańca Polanie przy polskiej szkole im. Emilii Plater, z udziałem zespołów artystycznych: Lajkonik i Vodohray zaprasza na koncert wzruszającej muzyki, tańca i słowa, życia, nadziei i wiecznej miłości, pod tytułem: “Miłość nas ocali”.

Dochód z koncertu ufunduje stypendium pamięci Moniki Skrzypkowskiej oraz wesprze fundusz pomocy ofiarom pijanych kierowców AAIM.

Więcej informacji oraz rezerwacje pod numerem telefonu: 630-915-8843 lub 847-494-5133, strona internetowa: www.polaniedance.com

Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.  



'

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor