----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

13 listopada 2012

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...
'

Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum Pałac w Wilanowie wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęły pierwszą, wspólną inicjatywę mającą na celu zwiększenie dostępności do oferty kulturalno-edukacyjnej Muzeów – Rezydencji Królewskich w Polsce. Przez cały listopad 2012 r. wstęp do tych obiektów będzie bezpłatny.  Całości dopełni wystawa w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie.

21 sierpnia 2012 r. cztery Muzea – Rezydencje Królewskie podpisały Porozumienie o Współpracy, deklarując chęć realizacji wspólnych przedsięwzięć. Przez cały listopad 2012 r. wstęp do Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu w Wilanowie jest bezpłatny. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Nowoczesny Patriotyzm”

Każda z Rezydencji przygotowała program edukacyjny obejmujący w sumie 800 darmowych lekcji i wydarzeń edukacyjnych, łączących się z zagadnieniem nowoczesnego patriotyzmu. Propozycja skierowana jest do wszystkich, niezależnie od wieku i zainteresowań. Założeniem programu „Nowoczesny Patriotyzm” jest przekonanie, że znajomość dziedzictwa kulturowego i historii jest niezbędna w kształtowaniu nowoczesnej postawy patriotycznej, przejawiającej się przede wszystkim w aktywności społecznej i publicznej.
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski, który z entuzjazmem poparł tę nową formę promocji kultury i historii, zapowiedział jej cykliczność: Po obliczeniach ekonomicznych i sprawdzeniu frekwencji w najważniejszych muzeach i instytucjach narodowych podjąłem decyzję, że listopad na stałe będzie miesiącem wolnym od opłat dla zwiedzających. (…) 1 listopada jest dniem refleksji. Dotyczy to także instytucji kultury. Pochylamy się wówczas nad naszą historią, nad przeszłością. To także miesiąc związany z narodowym świętem 11 listopada, a edukacja kulturalna powinna wiązać się z naszą historią.

Lekcje u Króla Stasia

Dla uczniów wszystkich etapów edukacyjnych przygotowano lekcje poświęcone historii Łazienek Królewskich w Warszawie oraz działalności króla Stanisława Augusta jako mecenasa sztuki i autora idei utworzenia w Łazienkach pierwszego nowoczesnego muzeum publicznego. Uwypuklony zostanie temat Sejmu Wielkiego i Konstytucji 3 Maja oraz roli myśli oświeceniowej w kreowaniu pojęcia nowoczesnego patriotyzmu. Przy współpracy z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego, zaplanowano realizację edukacyjnych warsztatów teatralnych, skoncentrowanych na tematyce powstania listopadowego.

Oferta edukacyjna Zamku Królewskiego na Wawelu także obejmuje propozycje dla małych i dużych gości. Podczas lekcji i warsztatów muzealnych, najmłodsi będą odkrywać dzieje Wawelu na podstawie legend. Dowiedzą się o roli Wawelu w historii Krakowa, zapoznają się z pojęciami takimi, jak: legenda, gród i źródło historyczne. Starszym uczniom przybliżona zostanie postać króla Kazimierza Wielkiego - jego dokonania polityczne i reformy gospodarcze. Ponadto prowadzący zajęcia przybliżą ponadto postać królowej św. Jadwigi, opowiedzą także o tajemnicach codziennego życia mieszkańców Zamku Królewskiego na Wawelu za czasów Jagiellonów: królów, ich najbliższej rodziny, najważniejszych urzędników oraz dostojników dworskich.

Wizyty na Zamku Królewskim w Wilanowie pozwolą uczestnikom poznać króla Jana III Sobieskiego, barwną kulturę sarmacką i dostrzec związki dziedzictwa kulturowego z naturą. Przybliżona zostanie postać króla, którego czyny wpłynęły na losy Polski oraz na kształt ówczesnej Europy. Odkrycie blasków i cieni polskiego sarmatyzmu ugruntuje wiedzę historyczną, budując poczucie dumy z osiągnięć kulturalnych i politycznych Rzeczypospolitej pod rządami Jana III Sobieskiego.

Na Zamku Królewskim w Warszawie wybrano tematy, które ułatwią uczestnikom programu poznanie różnorodnych źródeł kultury oraz idei filozoficznych, społecznych i politycznych. Czym jest dla mnie dziedzictwo kulturowe?, Młodzi wobec świata wartości, Moje miejsce w historii – dla szkół podstawowych; Polityka i kultura, Filozofia i religia, Sztuka i życie społeczne – dla szkół ponadpodstawowych oraz spotkania pt „Święta miłości kochanej ojczyzny …” – dla dorosłych.

Otwarte muzea w Chicago

Korzystając z kalendarza i łatwo dostępnych w internecie informacji mamy szanse zwiedzić za darmo wszystkie muzea w Chicago. Największa promocja muzeów w naszym mieście ma miejsce w styczniu, kiedy to w różne dni miesiąca praktycznie każde muzeum jest dostępne. Ta poszerzona oferta trwa w większości instytucji aż do kwietnia, ale trzeba sprawdzać daty, bo są różne w różnych miejscach. Niektóre muzea mają oprócz tego wolny wstęp regularnie w ciągu całego roku, np. Art Institute of Chicago - w pierwszą i drugą środę każdego miesiąca, Chicago Children’s Museum na Navy Pier - w czwartki od 5 do 8pm i w każdą pierwsza niedzielę miesiąca, dla dzieci poniżej 15 lat; Peggy Notebaert Nature Museum zaprasza za darmo w każdy czwartek. Najczęściej przywilej darmowego wstępu dotyczy tylko rezydentów Illinois. Warto skorzystać!

ZAPROSZENIE

Przypominam Państwu i zapraszam w imieniu Paderewski Symphony Orchestra of Chicago na dwa wspaniałe wydarzenia artystyczne:

Grande Valse Brillante – najpiękniejsze piosenki Ewy Demarczyk (premiera Teatru Piosenki), już w ten piątek, 16 listopada o 8pm – w Anexie Copernicusa
Pan Tadeusz – w sobotę, 1 grudnia 2012 o 7 pm, dla szkół o 10:15 am. Koncert wspanialej, obsypanej nagrodami muzyki Wojciecha Kilara do filmu „Pan Tadeusz” A. Wajdy – połączony z fragmentami poematu A. Mickiewicza w wykonaniu 50-osobowej orkiestry symfonicznej oraz aktorów.
INFORMACJA i BILETY: 773 467 9000, w internecie: pasochicago.org i bilety.com

Barbara Bilszta



'

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor