----- Reklama -----

WolfCDL. Zostań kierowcą ciężarówki

20 listopada 2012

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...
'

Rada tego miasta jednogłośnie uchwaliła rezolucję, w której domaga się od gubernatora Quinna i stanowej legislatury wprowadzenia obowiązkowego oznaczania dostępnej w Illinois żywności modyfikowanej genetycznie. Według nich uznanie ewentualnej szkodliwości takich produktów wymaga dalszych badań, jednak producenci powinni już teraz uczciwie informować o składnikach swych produktów.

Ponad połowa żywności dostępnej w sklepach spożywczych jest w procesie produkcji poddawana genetycznej modyfikacji – informował wydany w ubiegłym roku biuletyn Mayo Clinic. Przeciwnicy takich produktów, do których zalicza się niedochodowa organizacja konsumencka z Waszyngtonu o nazwie Food and Water Watch, mówią że uprawy poddawane takim modyfikacjom “stanowią ryzyko dla tradycyjnych metod, dla środowiska, a także ludzkiego zdrowia”.

Radny Joe Marrotta z Palos Hills, współautor rezolucji, uważa, że mieszkańcy powinni wiedzieć, czym się żywią. Powinni o tym wiedzieć zwłaszcza rodzice – “Sam mam małe dzieci” – mówi Marrotta.

Podpisani pod rezolucją radni przyznają, że nie posiadają wystarczających danych, by stwierdzić, czy modyfikowana genetycznie żywność jest zdrowa lub nie. Dochodzą jednak do wniosku, iż uczciwość na opakowaniach jest konieczna.

“Niekoniecznie jestem przeciwny produktom tego typu, jednak uważam że ludzie powinni wiedzieć o nich jak najwięcej” – mówi radny Kleefisch, który poparł rezolucję.

Dokument podpisany przez 9 osobową radę miasteczka Palos Hills prawdopodobnie nie wywoła dyskusji w Springfield i nie odniesie większego skutku. Jest jednak być może kamyczkiem, który ruszy lawinę – mówią niektórzy eksperci.

W czasie ostatnich wyborów mieszkańcy Kalifornii wypowiadali się na ten temat w referendum. Odgórny nakaz odpowiedniego oznaczania modyfikowanych genetycznie produktów poparło niecałe 47% głosujących, podczas gdy 53.1% było temu przeciwnych. Zwolennicy tzw. Propozycji 37 zapowiadają dalszą walkę i oczekują, że w kolejnym głosowaniu uzyskają przewagę.

Jeśli do tego dojdzie Kalifornia będzie pierwszym stanem nakazującym odpowiednie oznaczenia. W grę wchodzą duże pieniądze - lobbyści obydwu stron wydali miliony dolarów na kampanię w tej sprawie. Przeciwnicy Propozycji 37 utrzymują, że oznaczenia takie podniosą ceny produktów spożywczych.

RJ

 



'

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor