Po raz pierwszy od 4 lat najważniejsze wydarzenie mijającego roku w naszym stanie nie było związane z Rodem Blagojevichem i prowadzoną przeciw niemu rozprawą korupcyjną. Problemy byłego gubernatora przyćmił wielomiliardowy dług rządowych programów emerytalnych i nieskuteczne próby jego zlikwidowania, a także niespotykana susza, jaka nawiedziła środkowy-zachód zagrażając uprawom i gospodarkom w naszym regionie.
Jak co roku, agencja prasowa AP poprosiła współpracujące z nią redakcje o stworzenie listy dziesięciu najważniejszych informacji ostatnich 12 miesięcy.
Rod Blagojevich nie powinien jednak narzekać. W podróży z Chicago do federalnego więzienia w Kolorado, gdzie rozpoczął odsiadywanie 14-letniego wyroku, towarzyszyło mu kilkudziesięciu dziennikarzy na bieżąco informujących o każdej przebytej mili. Obraz na żywo z kamery zamontowanej w śmigłowcu pojawił się w kilku programach telewizyjnych, a stacje radiowe przerwały wówczas swe regularne audycje, by wraz ze słuchaczami towarzyszyć byłemu gubernatorowi w ostatnich godzinach na wolności. Nie było to może najważniejsze dla Illinois wydarzenie, ale choćby ze względu na rekordową oglądalność oraz fakt, że w ten oto sposób kończył się kolejny rozdział korupcyjnej historii naszego stanu, umieszczono je na 3 miejscu tegorocznej listy.
Na pierwszym miejscu znalazło się 96 miliardów dolarów brakujących w kasie stanowych funduszy emerytalnych. To suma, która nie pojawiła się znikąd, ale rosła przez lata. Jednak dopiero w tym roku ogrom problemu dotarł do świadomości społeczeństwa, które z uwagą zaczęło śledzić poczynania ustawodawców. Całkowicie bezowocne, należy dodać. Mimo upływu czasu i składanych obietnic nasz stan nie zbliżył się o krok do rozwiązania kryzysu. Na pierwszym miejscu listy AP znalazła się więc nie pojedyncza informacja, ale cała seria wiadomości na ten temat. Specjalne posiedzenia legislatury, dyskusje prowadzone za zamkniętymi drzwiami – wszystkie próby ratowania finansów nie powiodły się. W tym czasie tysiące pracowników stanowych w różnych departamentach i na różnych stanowiskach przechodziło na wcześniejsze emerytury w obawie, że system załamie się i przysługujące im świadczenia nie będą w przyszłym roku osiągalne. Temat ten przypuszczalnie będzie zajmować wysokie miejsce również w przyszłorocznych podsumowaniach.
Inne wydarzenia wynikające z kiepskiej sytuacji finansowej stanu również pojawiły się w rocznym podsumowaniu. Na przykład na piątym miejscu plany zamknięcia przez gubernatora Quinn`a 14 zakładów penitencjarnych i szpitali psychiatrycznych. Pomysł ten od razu wywołał wiele kontrowersji. Przeciwnicy utrzymują, iż ich likwidacja zwiększy bezrobocie i przyczyni się do przepełnienia więzień w Illinois, co bezpośrednio skutkować będzie zwiększeniem przestępczości w stanie. W sprawę zaangażowany został sąd, który tymczasowo zakazał zamykania wspomnianych placówek.
Największa susza od kilkudziesięciu lat zajęła drugie miejsce podsumowania. Tysiące farmerów z niepokojem obserwowało usychające uprawy kukurydzy, soi i zbóż. Do tej pory w największych rzekach Midwest`u utrzymuje się rekordowo niski poziom wód. Efekty tegorocznej suszy odczuwać będziemy przez wiele lat. Na Mississippi za pomocą ładunków wybuchowych usuwane są bloki skalne zalegające na dnie. Przez lata znajdowały się one głęboko pod powierzchnią nie przeszkadzając w żegludze. Ich usuwanie jest dziś jedynym sposobem utrzymania wodnego transportu w tym rejonie.
Dziennikarze zwrócili również uwagę na tornado, które w lutym pojawiło się w miejscowości Harrisburg na południu Illinois. Zginęło wówczas siedem osób. Większość domów w tym rejonie została zrównana z ziemią.
Głośnym wydarzeniem było sprzeniewierzenie $53 mln. przez Ritę Crundwell, odpowiedzialną za finanse miasteczka Dixon, miejsca urodzenia Ronalda Reagana. Sprawując pełną kontrolę nad miejskimi kontami bankowymi udało jej się przez długi czas niezauważenie odprowadzać spore sumy pieniędzy na prywatne cele. Kupowała za nie nieruchomości, stadniny koni i prowadziła ekskluzywny styl życia. Przyłapana przyznała się do winy. W lutym sąd wyznaczy dla niej karę.
Na 9 miejscu tegorocznego podsumowania problemy zdrowotne senatora Marka Kirk`a, który przeszedł wylew krwi do mózgu i przez wiele miesięcy znajdował się pod opieką lekarzy. Dopiero kilka tygodni temu zapowiedział powrót do pracy od nowego roku.
Kongresman Jesse Jackson Jr. również pozostający przez długi czas pod opieką lekarzy, jednak z innego powodu, zajął 10 miejsce rankingu. Jego wielomiesięczną nieobecność zakończyły wygrane ponownie wybory, a następnie rezygnacja ze stanowiska. Temat jego domniemanej choroby i problemów z wymiarem sprawiedliwości nie schodził z pierwszych stron gazet przez cały listopad.
Poza pierwszą dziesiątką znalazły się głośne i zajmujące opinię publiczną w naszym stanie tematy. W śród nich miedzy innymi sprawa Drew Petersona, którego uznano winnym morderstwa swej trzeciej żony Kathleen Savio; strajk nauczycieli chicagowskich; szczyt NATO w Chicago; skazanie Williama Cellini.
Większość dziennikarzy głosujących w tegorocznym zestawieniu chciałoby, by w 2013 r. nie pojawiły się żadne informacje dotyczące korupcji, jednocześnie wszyscy uważają, że takie prognozy są nierealne w Illinois. Większość uważa również, że w przyszłym roku dominować będą dwa tematy zajmujące pierwsze dwa miejsca w 2012: publiczne emerytury i susza.
Pierwsza dziesiątka najważniejszych wydarzeń wg. agencji AP w Illinois wygląda w tym roku następująco
1. Kryzys programu stanowych emerytur i nieumiejętność jego zażegnania przez gubernatora i legislaturę.
2. Niespotykana od lat susza, która zniszczyła w niektórych rejonach ponad połowę upraw, doprowadziła do wprowadzeni reglamentacji wody i podniosła ceny wielu artykułów żywnościowych.
3. Ostatnia podróż Roda Blagojevicha w towarzystwie kamer z Chicago do Littleton w Kolorado, gdzie rozpoczął odsiadywanie 14 letniego wyroku więzienia za korupcję.
4. Zwycięstwo Baracka Obamy w wyborach oznaczające drugą kadencję prezydenta.
5. Ogłoszenie planów zamknięcia 14 więzień i zakładów opieki przez Patricka Quinna. Początek batalii o ich utrzymanie.
6. Porozumienie wartości $2.7 mld. pomiędzy gubernatorem i ustawodawcami, mające na celu ochronę Medicaid i zachowanie usług medycznych dla najuboższych mieszkańców stanu.
7. Tornado w Harrisburgu. Zginęło siedem osób.
8. Była komptroller z miejscowości Dixon przyznaje się do sprzeniewierzenia 53 milionów dolarów publicznych pieniędzy. Rita Crundwell na pewno trafi do więzienia, jednak o wysokości kary zadecyduje dopiero w lutym sąd.
9. Senator Mark Kirk i jego problemy zdrowotne. Walka o powrót do pracy po przebytym wylewie krwi do mózgu.
10. Rezygnacja Jesse Jackson`a Jr. Dochodzenie w sprawie sprzeniewierzenia funduszy z kont wyborczych. Spodziewany koniec jego politycznej kariery.
RJ
'