Noc sylwestrowa to noc wyjątkowa, magiczna, obfitująca w emocje i radość. W tę noc od zawsze ludzie starali się dobrze rozpocząć kolejny rok i zrobić wszystko, by był łaskawy i pomyślny. Zabawom towarzyszą więc noworoczne życzenia, ale też tradycje i przesądy mające pomóc szczęściu. Warto zastanowić się, czy znamy wszystkie metody ułaskawienia losu – stosując je połączymy przyjemne z pożytecznym, stanowią bowiem swoistą psychoterapię i z pewnością poprawią nastrój nawet sceptykom i pesymistom.
Warto pamiętać
…że 1 stycznia jako pierwszy dzień roku uznano w 45 roku p.n.e, kiedy Juliusz Cezar wprowadził kalendarz juliański. Wcześniej Nowy Rok był celebrowany przez Rzymian 1 marca.
Nazwa Sylwester wywodzi się prawdopodobnie od imienia papieża Sylwestra I, zmarłego w 335 roku.
Tradycja hucznego witania nowego roku ma już ponad 1000 lat! Pierwszy raz święto uroczyście było obchodzone w roku 999. Otóż grecka wróżka – Sybilla przepowiedziała, że w roku 1000 nastąpi koniec świata. Zagłady dokonać miał uwięziony w lochach Watykanu smok Lewiatan, który miał się wybudzić z wielowiekowego snu ostatniej nocy 999 roku. Przepowiednia budziła trwogę – modlono się gorliwie, pokutowano, odprawiano zaklęcia, imano się wszelkich sposobów przebłagania wyroczni. Gdy okazało się, że koniec świata nie nadszedł, radość okazywano powszechnie i hałaśliwie – na ulicach, w domach, w świątyniach witano Nowy Rok. Z tej też okazji, 1 stycznia Roku 1000 papież Sylwester II udzielił po raz pierwszy błogosławieństwa Urbi et Orbi – miastu i światu. Tradycja ta została przejęta przez kolejnych papieży i trwa do dziś.
Sylwester w Polsce
Do Polski obrzędy sylwestrowe dotarły dopiero w XIX wieku. Jednak wielkie bale organizowano jedynie w bogatych domach arystokracji. Toasty wznosili tokajem – białym, deserowym winem węgierskim. Starano się spędzać ten dzień w rodzinnym gronie. Z Sylwestrem związane są liczne ludowe tradycje, np.: wypiekanie „bochniaczków i szczodraków” (chlebów i bułeczek). Przynoszącym zdrowie, szczęście i pomyślność pieczywem obdarowywano domowników. Dla gości wypiekano osobno specjalne „gościńce”.
Wśród wielu dawnych zwyczajów i przekonań wiele zachowano do dziś i stanowią one nadal elementy sywestrowo-noworocznego rytuału i zabawy. O czym powinniśmy pamiętać?
1. Życzenia Noworoczne – dawniej wykonywane ręcznie, współcześnie: kartki, sylwestrowe i noworoczne SMSy, e-kartki, e-maile. Wszystko to kontynuacja wspaniałego zwyczaju, aby podziękować bliskim i znajomym za odchodzący czas i życzyć pomyślności w Nowym Roku. Mamy do dyspozycji telefony komórkowe, internet i pocztę – zarezerwujmy sobie trochę czasu (trochę, nie trzeba wiele w dobie techniki), aby każdy ważny dla nas człowiek wiedział, że o nim pamiętamy. Niektórzy obdarowują także prezentami na Nowy Rok i Sylwestra – to relatywnie nowy, ale już popularny zwyczaj.
2. Jaki Nowy Rok, taki cały rok. Choć po nieprzespanej nocy jest to prawie niemożliwe, w Nowy Rok musimy zmobilizować się do maksymalnej poprawności. Cokolwiek to dla nas znaczy – bądźmy dla siebie wzajemnie mili, uprzejmi, serdeczni.
3. Spłacamy długi – najpóźniej do 1 stycznia, w przeciwnym wypadku – głosi tradycja – następny rok będzie kłopotliwy pod względem finansowym.
4. Pranie jest zakazane – może przyczynić się do nieszczęścia bliskiej osoby.
5. Nie wolno odkurzać! – aby nie wykurzyć szczęścia.
6. O północy powinno być otwarte okno, aby stary rok mógł odejść, a mógł nadejść nowy.
7. Nie możemy nic pożyczać, jeśli nie chcemy wpakować się w długi w nadchodzącym czasie.
8. W domu powinny być pieniądze, aby następny rok był pomyślny. Koniecznie w portfelu powinny znaleźć się łuski z wigilijnego karpia.
9. Powinno być w domu dużo jedzenia. Wystawna uczta sylwestrowa ma swoje zaplecze w dawnych czasach – to wyraz pragnienia, żeby nadchodzący czas był czasem urodzaju i aby nikomu nie zabrakło jedzenia. W niektórych regionach zalecany jest mak, w innych groch. Radzę jedno i drugie. Mnóstwo pysznych przepisów można znaleźć na stronach internetowych.
10. W prosty sposób pozbywamy się starych trosk i problemów: najlepiej spisać je na czerwonej kartce i spalić.
11. Odejściu Starego Roku powinien towarzyszyć hałas – aby odstraszyć demony i złe moce. Strzelanie petardami w sylwestrowe niebo, piszczenie, pohukiwanie, trąbienie, rozpalanie ognisk, strzelanie z bata itp. Dzisiaj dostępnych jest jeszcze kilka metod, ale nie zapominajmy o bezpieczeństwie!
KONIECZNIE wysłuchajmy wspaniałego Noworocznego Koncertu Filharmoników Wiedeńskich transmitowanego do ponad 70 krajów świata! Radosna i lekka muzyka Straussów od 200 lat krzepi ludzkość w najtrudniejszych chwilach. W Nowy Rok płyną z nią w świat życzenia pokoju i radości w jedynym wspólnym języku wszystkich ludzi – języku muzyki.
Życząc wspaniałej Sylwestrowej zabawy oraz szczęścia i wielu sukcesów w całym 2013 Roku, zapraszam Państwa w imieniu Paderewski Symphony Orchestra w muzyczną podróż do Wenecji, czyli „Noc w Wenecji” w sobotę, 19 stycznia o godz. 7pm. Koncert z udziałem ponad 100 wykonawców: solistów, tancerzy, aktorów i orkiestry symfonicznej odbędzie się w Copernicus Center. Do końca grudnia - świąteczna promocja. INFORMACJE: 773 467 9000, w internecie: pasochicago.org oraz bilety.com
Barbara Bilszta
'