----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

26 grudnia 2012

Udostępnij znajomym:

'

Ten tytuł powtarza się co 12 miesięcy. Setki nowych ustaw, zakazów i nakazów. W ciągu kilku minionych lat wprowadzono ich w w Illinois kilka tysięcy. O większości zapominamy już w momencie czytania, jednak o kilku najbardziej istotnych staramy się pamiętać. W pierwszym dniu 2013 r. zaczyna obowiązywać 150 nowych rozporządzeń stanowych, drugie tyle w okresie pierwszych kilku miesięcy przyszłego roku. Wszystkich oczywiście nie uda się przedstawić, skupmy się więc tylko na kilku najważniejszych i najciekawszych.

– Po 1 stycznia pracodawcy w Illinois nie będą mogli domagać się od pracowników dostępu do ich stron na portalach społecznościowych typu Facebook. Ustawa HB 3782 zabrania żądania kodów dostępu i informacji dotyczących prywatnych kont.

– Do tej pory Illinois było jednym z 14 stanów, gdzie ukrywanie przez członków rodziny poszukiwanej osoby nie było karalne, niezależnie od popełnionego przez nią czynu. Od Nowego Roku pomoc lub ukrywanie członka rodziny poszukiwanego przez organa ścigania staje się przestępstwem.

– Caylee`s Law – to nazwa ustawy nakazującej karanie osób, które nie zgłoszą zaginięcia lub śmierci dziecka w wieku poniżej 13 lat w okresie 24 godzin. Dla dzieci poniżej 2 lat maksymalny czas zgłoszenia wynosi jedną godzinę.

– Ustawa HB 4119 zakazuje mieszkańcom Illinois posiadania, sprzedaży i wymiany płetw rekina. Ustawa jest odpowiedzią na apel organizacji ochrony środowiska wskazujących na sposób, w jaki płetwy się pozyskuje, chodzi o miliony umierających każdego roku w męczarniach rekinów. Wprawdzie w Illinois ze względu na położenie nie pozyskuje się ich, jednak zapotrzebowanie na nie jest tu bardzo duże.

– Od nowego roku nie wolno używać telefonu komórkowego podczas jazdy samochodem w promieniu 500 stóp od miejsca wypadku lub innego zdarzenia, gdzie obecne są pojazdy straży, pogotowia lub policji. Jest to zapis uzupełniający prawo obowiązujące w Illinois od lipca br.

– Kierowcom zawodowym nie wolno po 1 stycznia czytać i pisać wiadomości tekstowych, nawet jeśli prowadzony przez nich pojazd nie porusza się. Oznacza to, że korzystanie z funkcji tekstowej w telefonach komórkowych podczas postoju na czerwonych światłach, na przejeździe kolejowym lub w korku traktowane będzie jak poważne wykroczenie drogowe, za które karą może być nawet odebranie prawa jazdy klasy CDL. Nie wolno im również odbierać rozmów telefonicznych, ani ich wykonywać, jeśli wymaga to wciśnięcia więcej, niż jednego klawisza lub rozpięcia pasów bezpieczeństwa podczas sięgania po telefon. 

– Nikomu nie wolno po 1 stycznia używać telefonu komórkowego w czasie jazdy przez tzw. strefy robót drogowych i w rejonach, gdzie tymczasowo ograniczona jest prędkość.

– Od Nowego Roku każdy policjant, który podejrzewa, że osoba uczestnicząca w poważnym wypadku drogowym znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków może zażądać specjalnych testów na obecność zabronionych substancji. Badanie to będzie dla wskazanej osoby obowiązkowe.

– Osoba przekraczająca dozwoloną prędkość o 31 mph i więcej nie będzie już mogła otrzymać nadzoru sądowego i poniesie pełną, przewidzianą prawem karę – wysoką grzywnę i w niektórych przypadkach wyrok ograniczenia wolności.

– Pojazd uczestniczący w stłuczce, w której nie doznała cielesnej szkody żadna osoba, może być przestawiony w inne miejsce w pobliżu, tak by nie utrudniał ruchu. Kierowca musi jednak pozostać na miejscu do przyjazdu policji.

– Po 1 stycznia motocykliści będą mogli na skrzyżowaniu skręcać w lewo na czerwonych światłach, gdy umieszczony pod powierzchnią czujnik nie wykryje ich obecności w ciągu 120 sekund. Muszą jednak upewnić się, że taki manewr jest w danym miejscu bezpieczny.

– Koniec jazdy motocyklem na jednym kole. Po 1 stycznia kara za to wynosić będzie $1,000 pod warunkiem, że przy okazji została przekroczona dozwolona prędkość. Kierownica w motocyklach nie będzie też mogła znajdować się wyżej, niż głowa kierowcy. To niewielka liberalizacja prawa, gdyż do tej pory nie mogła być wyżej, niż ramiona kierowcy.

– Wzrastają kary dla rodziców i opiekunów pozwalającym nieletnim na spożywanie alkoholu w ich obecności lub na podległym im terenie, takim jak dom, działka, czy domek letniskowy.

– Prywatne karetki wiozące chorych lub rannych w wypadkach będą po 1 stycznia  zwolnione z opłat na autostradach.

RJ



'

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor