----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

03 stycznia 2013

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download
'

Copernicus Center Annex, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL 60630
Niedziela, 6 stycznia 2013, godz. 6 pm
Bilety i informacje: www.allsoulsarts.com, www.copernicuscenter.org
(773) 457-7267 lub (773) 836-8686

Ponownie w Chicago, na wyraźne życzenie publiczności, prosto z Krakowa – Przemysław Firek (bas, baryton), Mirosława Sojka-Topór (sopran), Jadwiga Niesiołowska (piano), oraz gościnnie: Mieczysław Wolny (flet) i zespół Góranie w pełnym niezapomnianych wrażeń karnawałowym koncercie świątecznym, wypełnionym najpiękniejszymi kolędami, pastorałkami i najpopularniejszymi utworami wielkich mistrzów opery i operetki... Tego nie można pominąć... Drodzy Państwo przyjdźcie i zostańcie z nami w ten magiczny, niedzielny wieczór, 6 stycznia o godzinie 6 wieczorem w Copernicus Center.

 

Mirosława Sojka -Topór

Urodzona w polskich Tatrach, znana jest przeważnie polonijnej społeczności jako jedna z najlepszych wykonawczyń muzyki góralskiej. Jednakże Mirosława Sojka-Topór prezentuje o wiele więcej umiejętności: otrzymała solidne wokalne wykształcenie w jednej z najlepszych szkół muzycznych w kraju – Krakowskiej Akademii Muzycznej. Ukończyła również studia wokalistyczne w Chicago Roosevelt University w klasie soprano oraz otrzymała tytuł magistra sztuki na DePaul University. Dzięki swojej wyjątkowej muzycznej różnorodności zainteresowań potrafi dzielić doskonalenie klasycznego śpiewu z występami w grupie folkowej Góranie, z którą nagrała już cztery płyty. W roku 2000 wystąpiła z wielkim sukcesem na Koncercie Pokoju w Orchestra Hall at Symphony Center, zbierając wyjątkowe uznanie krytyków. Poradziła sobie również brawurowo z trudnymi partiami sopranowymi u Wojciecha Kilara, jako ochmistrzyni w Strasznym Dworze Moniuszki w Rosemont Theatre i w wielu, wielu innych przedsięwzięciach artystycznych w USA, Kanadzie i w Polsce. Jest również niezrównaną w ariach operetkowych, dowodząc tego ponad wszelką wątpliwość podczas Nocy Wiedeńskiej PASO. Jej uroczy głos pozwala bez żadnych zastrzeżeń uznać panią Mirosławę za jedną z naj­bardziej utalentowanych i obiecujących śpiewaczek w Chicago.

 

Przemysław Firek

Niewielu jest w Polsce artystów obdarzonych pię­knym głosem: bas-baryton. Jeszcze mniej obdarzo­nych tak bardzo sceniczną urodą i posturą. A wszystkim tym na pewno szczycić się może Przemysław Firek – solista Opery Krakowskiej.

Studia na wydziale wokalno-aktorskim ukończył w krakowskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Wojciecha J. Śmietany. Na scenie zadebiutował jeszcze jako student śpiewając Skołubę w Strasznym Dworze Moniuszki w Operze Krakowskiej (1988). Rok później wystąpił w koncercie zorganizowanym w War­szawie przez Ministerstwo Kultury dla wybitnie uzdolnionych studentów szkół artystycznych. Jest zdobywcą III nagrody i dwóch wyróżnień na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we Wrocławiu (1990), finalistą IV Konkursu im. Ady Sari w Nowym Sączu (1991) i laureatem Międzynarodowego Konkursu "Opera for Europe" w Londynie (1997). Był uczestnikiem kursów mistrzowskich prowadzonych przez Ryszarda Karczykowskiego (Kraków, 1997) i Helenę Łazarską (Wiedeń 1998). Ma w repertuarze m.in.: Szatana w Raju utraconym Pendereckiego, Scarpię w Tosce Pucciniego, Mefista w Fauście Gounoda oraz Zachariasza w Nabuccu Verdiego. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej zadebiutował w sezonie 1998/99 rolą Szatana w Raju Utraconym Pendereckiego. W tym samym czasie nawiązał też współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi, występując tam w partii Escamilla w Carmen Bizeta. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (1998) zaśpiewał Hrabiego Ebbo w Czarnej Masce, a w ramach Festiwalu Beethovenowskiego w Olsztynie (1999) uczestniczył w wykonaniu IX Symfonii Beethovena. W tym samym roku śpiewał w Wiedniu Don Basilia w Cyruliku sewilskim Rossiniego. Występuje też repertuarze oratoryjno-kantatowym i z recitalami, koncertował w wielu krajach europejskich, w Japonii, Chinach i USA.

Uwaga! Na życzenie publiczności – dwa dodatkowe koncerty kolęd i pastorałek
w polskich kościołach:
Bazylika Świętego Jacka, 3636 W. Wolfram, Chicago – sobota, 5 stycznia, godz. 8 wieczorem
Kościól Św. Józefa w Summit, 7240 W. 57th Str & Harlem Ave., Summit) – niedziela, 6 stycznia, godz. 3 po południu.
Bilety w biurach parafialnyc lub przed koncertami. 

 

Opłatek harcerski

Sala par. św. Władysława, 3343 N. Long Ave., Chicago
Niedziela, 6 stycznia, godz. 3 pm

Zarząd Obwodu ZHP Chicago serdecznie zaprasza na doroczny Opłatek harcerski w niedzielę, 6 stycznia, o godz. 3 pm w sali par. św. Władysława, przy 3343 N. Long Ave w Chicago. W programie wspólne kolędowanie, występy młodzieży harcerskiej oraz poczęstunek. Serdecznie zapraszamy całą rodzinę harcerską, naszych przyjaciół i sympatyków. Wstęp wolny.

 

Art Gallery Kafe zaprasza

127 E. Front Str., Wood Dale, IL 60191
Tel. 630-766-7425

Moja Ameryka, wernisaż wystawy malarstwa Grzegorza Klinowieckiego. Piątek,
4 stycznia,godz. 8 pm. Wstęp wolny.
Teatr przy stoliku Alicji Szymankiewicz zaprasza na pierwsze przedstawienie
w Nowym Roku, Kay Mellor “Namiętna kobieta:. Występują: Elżbieta Kochanowska-Michalik, Stanisław Wojciech Malec, Andrzej Krukowski, Alicja Szymankiewicz. Sobota, 5 stycznia, godz. 7:30 pm.
Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejną projekcję: Mihalis Kakogiannis (Grecja, USA, Wielka Brytania) – Grek Zorba, 1964. Niedziela, 6 stycznia, godz. 6 pm. Wstęp wolny.
Klub Fotograficzny AGCC zaprasza na kolejne spotkanie oraz do Akademii Fotografii Boniego Małolepszego. Wtorek, 8 stycznia, godz. 8 pm.
Szkoła gry w brydża – chcesz poznać od podstaw lub przypomnieć sobie zasady tej pasjonującej gry, to przyjdź w każdy poniedziałek o godz. 7 wieczorem – czekają na ciebie życzliwi, cierpliwi i wyrozumiali mistrzowie brydża z wieloletnim doświadczeniem. Nauka – kurs – jest zupełnie bezpłatna. Polski Klub Brydżowy w każdy poniedziałek i środę od godz. 6:45 prowadzi otwarte rozgrywki klubowe. Zapraszamy wszystich miłośników brydża, bez względu na zaawansowanie w grze. 

 

Café Ba-ba-Reeba 

2024 N. Halsted St.
http://www.cafebabareeba.com/

Jeżeli komuś nagle przyjdzie ochota przenieść się natychmiast do słonecznej Hiszpanii, wcale nie musi kupować drogiego biletu lotniczego i odwiedzać Półwyspu Ibe- ryjskiego, wystarczy wycieczka do Lincoln Park w Chicago. Każdy smakosz zapytany o restaurację hiszpańską lub bar tapas od razu skieruje pytającego do Cafe Ba-Ba-Reeba. To miejsce, choć należące do korporacji restauracyjnej, potrafi dostarczyć iście hiszpańskie doświadczenie kulinarne. Dodatkowo w Cafe Ba-Ba-Reeba zawsze coś się dzieje, prowadzone są również lekcje gotowania, na których można na przykład nauczyć się jak przygotować smaczną paellę, tradycyjne danie z regionu, składające się z ryżu, szafranu, owoców morza, warzyw lub mięsa. Do takiej paelli uczniowie będą mieli okazję smakować hiszpańskie wina i Sherry oraz dostać książkę kucharską z przepisami na paellę.
Restauracja oferuje różnego rodzaju promocje i menu lunchowe i trzeba przyznać, że jest to świetna okazja by rozkoszować się pieczonymi pomidorami nadziewanymi tuńczykiem, sałatką z krewetek, serami, oliwkami, bakłażanem zapiekanym z kozim serem i wieloma innymi smakołykami. W menu także dania bezglutenowe. Raz w miesiącu odbywa się występ Soleo Dance Company urozmaicając kolację tańcem flamenco. Cafe Ba-Ba- Reeba, jak każda dobra restauracja, jest miejscem hałaśliwym i tłocznym, z tego powodu warto zarezerwować stolik zanim się tam wybierzemy.


Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.  

'

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor