----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

15 stycznia 2013

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...
'

Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL 60630
Sobota, 19 stycznia, godz. 7 pm
Bilety: $39-58

„Po co naprawdę przyjeżdża się do Wenecji? Co za czar jest w niej zaklęty, że tak pociąga ku sobie? Byron powiedział o niej, że jej widok sprawia wrażenie snu uroczego, a historia czyta się jak romans. Ludzie cieszą się i radują na samą myśl, że do niej zdążają. I nie przynosi im ona rozczarowania" – pisał sto lat temu polski poeta i podróżnik Władysław Bełza.

„Myślę o Wenecji powracającej jak muzyczny motyw” (Czesław Miłosz)

Karnawał wenecki rozpoczyna się w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Ulice i place wypełniają się mieszkańcami i turystami przebranymi w stroje karnawałowe – najczęściej z XVII/XVIII w., obowiązkowo w maskach. Maskę wymyślili Wenecjanie. Pozwalała na anonimowość, na odrobinę szaleństwa nawet w dostojnym świecie średniowiecza i renesansu. Można w niej było wejść do salonu, kancelarii, pałacu, kasyna, na bal. Działała jak czapka niewidka. Przez wieki nieograniczona inwencja artystów wyniosła wykonawstwo masek ponad zwykłe rzemiosło – wiele z nich, podobnie, jak i kostiumy, stanowi cenne i unikalne dzieła sztuki.

Wielka GALA karnawałowa – w maskach

Karnawał w Wenecji można porównać tylko do karnawału w Rio De Janeiro. Tradycje tej najstarszej w Europie zabawy ulicznej sięgają XI wieku! Wenecka noc kryje w sobie obietnicę przygody, emocji nieprzewidywalnych, inspiracji niezwykłych.

Wenecka noc roztańczona jest muzyką lekką i radosną, rozkołysana, jak weneckie gondole, piękna jak weneckie niebo, rozśpiewana jak włoska serenada. Nic dziwnego, że m.in. Johannowi Straussowi posłużyła jako temat popularnej operetki.

Co roku, w styczniu Paderewski Symphony Orchestra zaprasza sympatyków najlepszej muzyki, śpiewu i tańca na koncert karnawałowy z udziałem ponad 100 wykonawców. Koncerty takie, jak „Królowie walca”, „Wiedeńska noc”, „Cesarski walc” zapewniają doskonałą zabawę i wspaniały nastrój na rozpoczynający się rok. Nic dziwnego, że weszły na stałe do zimowego kalendarza, gromadzą zawsze komplet widowni i wiele osób już jesienią rezerwuje bilety na kolejną galę. W tym roku należy oczekiwać wiele niespodzianek, albowiem po raz pierwszy mottem muzyczno-tanecznej zabawy będzie WENECJA!

„Noc w Wenecji” to także tytuł jednej z popularnych operetek Johanna Straussa – syna. Wierny wiedeńskiej tradycji, nie mógł się jednak oprzeć urokowi Wenecji – połączył więc walca z włoską serenadą i stworzył muzykę niezwykłą: pełną blasku, delikatną, romantyczną. „Walc Lagunowy” czy piękna aria tenorowa „Zejdź do gondoli” z pewnością wzbudzą zachwyt widowni. W programie koncertu królować będą oczywiście melodie włoskie – najpiękniejsze arie i duety, pieśni gondolierów, rytmiczne tarantelle, romantyczne serenady. Jak co roku – barwne dekoracje, kostiumy i efekty świetlne dopełnią widowiska w którym wystąpią soliści, m. in.: Olga Bojowiec – sopran, Anna Siwiec-Sitkowska – sopran, Mirosława Sojka – Topór – sopran, Andrzej Stec – tenor, Jan Krol – tenor, aktorzy, Teatr Tańca WICI, ALOFT Aerial Dance, Chór PaSO oraz 50-osobowa Paderewski Symphony Orchestra pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła.

Jeśli posiadacie Państwo maseczkę, proszę zabrać ze sobą – będzie można bawić się bez skrępowania!

Ponad 120 wykonawców Paderewski Symphony Orchestra, soliści, aktorzy, chór PaSO, Teatr Tańca WICI oraz taniec w powietrzu – na linach!

Bilety:
Biuro PaSO 5844 N. Milwaukee Ave, Chicago 773. 467. 9000
Polamer w Chicago:  3094 N. Milwaukee Ave  773. 685.  8222,
Polamer w Harwood Hts: 4747 N. Harlem  708. 867. 9200,
Polamer w Mt Prospect:  901 E. Rand Rd., 847. 253. 0722.
Księgarnie: D&Z  Chicago 5507 W. Belmont Ave.,  773. 282. 4222.
Focus Niles 8068 N. Milwaukee Ave.,  847.  692. 5678.

Informacje i bilety: 773-467-9000, www.pasochicago.org, www.bilety.com

 

Art Gallery Kafe zaprasza

127 E. Front Str., Wood Dale, IL 60191
Tel. 630-766-7425

Muzyczny weekend w Art Gallery Kafe!

Broadway Jazz Quartet, czyli Włodek Zuterek i Jarek Rokita z przyjaciółmi zapraszają na koncert muzyki nie tylko jazzowej. Piątek, 18 stycznia, godz. 8 pm.

Dobry blues tylko z Lemon Blues, wystąpi również Jacek Mroczka - harmonijka ustna. Sobota, 19 stycznia, godz. 8 pm.

Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejną projekcję: Steven Spielberg (USA) “Lincoln”. Napisy polskie. Niedizela, 20 stycznia, godz. 6 pm. Wstęp wolny.

 

Ay Ay Picante

4569 N. Elston Ave, Chicago
www.ayaypicante.com

Ay Ay Picante, to restauracja mieszcząca się przy 4569 N. Elston Ave. W zasadzie menu jest pod wpływem kuchni z całego świata, ale ze specyficznym peruwiańskim akcentem. Kuchnia peruwiańska to oprócz setek gatunków ziemniaka jeszcze marynowana surowa ryba – ceviche, yuca (gotowany korzeń), awokado, czerwona kukurydza i godzinami gotowane mleko z cukrem na deser, tallarines saltado con camarones, czyli spaghetti z krewetkami i arroz chaufa con carne, inaczej ryż z wołowiną. Wnętrze restauracji zdobią prekolumbijskie ryciny ilustrujące historią Peru. Otwarta 7 dni w tygodniu, od 11 do 10:30 wieczorem. Można przynieść własny alkohol, ponieważ restauracja nie ma na niego licencji. Więcej informacji na stronie: www.ayaypicante.com

 

Reel Big Fish

House of Blues, 329 N. Dearborn St., Chiacgo, IL 60610
Poniedziałek, 21 stycznia, godz. 5 pm
Bilety: $34

Początkowo był to czysto punkowy zespół, jakiś czas później doszła sekcja dęta. W 1995 roku zespół wydał pierwszą płytę „Everything Sucks”, który sprzedał się w wystarczającej ilości, by zainteresować Mojo Records. Płyty Reel Big Fish weszły do sprzedaży masowej. Po nieoczekiwanym sukcesie ich znajomych

z zespołu Goldfinger, Mojo wydało następną płytę RBF „Turn The Radio Off” (1996). Zespół spędził resztę roku na supportowaniu zespołów. W 1998, Reel Big Fish wydał „Why Do They Rock So Hard” z kilkoma odświeżonymi nagraniami. Rok 2001 to pożegnanie z Mojo i przejście do Jive. Rok 2002 to nowapłyta „Cheer Up!”. Rok 2005 – kolejna płyta „We’re Not Happy ‘Til You’re Not Happy”. W 2007 roku zespół wypuścił „Monkeys For Nothin’ And The Chimps For Free”, a w 2009 swój najświeższy album – „Fame, Fortune and Fornication”.

 

Dla najmłodszych: LEGOLAND

LEGOLAND Discovery Center Chicago
Streets of Woodfield, 601 N. Martingale Rd., Schaumburg, IL 60173

LEGOLAND Discovery Center to gigantyczny świat Lego znajdujący się w centrum handlowym Streets of Woodfield. To wspaniała rozrywka dla rodzin z dziećmi w wieku od 3 do 10 lat, ale ilość i różnorodność klocków i zabaw zachwyci na pewno nie tylko tych najmłodszych. Czy potraficie wyobrazić sobie pomieszczenia o powierzchni ponad 30,000 stóp kwadratowych wypełnionych klockami Lego? Znajdziecie tu wszystko: od tych najmniejszych kolorowych klocków mieszczących się w dłoniach, do tematycznych sal zabaw wypełnionych figurkami Lego naturalnej wielkości. Niesamowita atrakcja dla wszystkich, od najmłodszych do nieco starszych i większych wielbicieli klocków Lego, którzy chcieliby znowu poczuć się jak dzieci.

Centrum Legoland to możliwość świetnej zabawy, rozwijającej fantazję i wyobraźnię każdego malucha: budowanie własnych modeli z klocków, kolejki, lasery, nietypowe wyzwania budowlane, parki tematyczne, smoki, dżungla, karuzele, zamki i wszystko, co tylko możemy sobie wyobrazić, stworzone z klocków Lego. Do tego oczywiście fabryka, gdzie można dokładnie obejrzeć proces powstawania klocków i sklepik, skąd można wyjść z nowym pudełkiem dziecięcych marzeń. Dodatkową atrakcję stanowi interaktyw­ne kino 4D, które również łączy w sobie najciekawsze postacie Lego oraz oparte na klockach efekty specjalne. Na specjalne okazje: sale urodzinowe, gdzie można zorganizować niezapomniane przyjęcie dla najmłodszych.

Więcej informacji na stronie: www.legolanddiscoverycenter.com

Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez. 



'

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor