Podobno Rahm Emanuel wstaje o 5 rano i zaczyna od biegania i pływania. Do pracy przychodzi jako jeden z pierwszych. Każdy zauważa rozsadzającą go energię, nie tylko w zachowaniu ale i działaniu. Pośród burmistrzów amerykańskich miast wyróżnia się kondycją fizyczną i jako jeden z niewielu bierze od czasu do czasu udział w triathlonach, gdzie zwykle zajmuje wysokie miejsca w swej grupie wiekowej. Ostatnio zaapelował do mieszkańców Chicago, by przerzucili się na dietę wegetariańską.
Będąc gościem programu telewizji WGN Emanuel zaproponował mieszkańcom Chicago dietę o nazwie Engine2Diet, stworzoną przez byłego strażaka i triathlonistę, Rip`a Esselstyna.
Burmistrz wyjaśnił, że zmiana nawyków żywieniowych pomoże w obniżeniu liczby osób z nadwagą i otyłością. Dokładne dane dotyczące Chicago nie są znane, wiemy jednak, że w stanie Illinois poważna nadwagę ma aż 27.7% mieszkańców, co daje nam 23 pozycję w kraju pod tym względem. Według wszelkich dostępnych analiz, w samym Chicago odsetek ten jest znacznie wyższy.
Będąc szefem personelu w Białym Domu Emanuel znany był z tego, iż w przebieralni sali ćwiczeń w Waszyngtonie atakował otyłych ustawodawców i przekonywał ich do konieczności zmiany stylu życia. Będąc burmistrzem nie zbyt wielu ma możliwości, by w podobny sposób namawiać do tego mieszkańców, więc – jak twierdzą niektórzy – będzie mu nieco trudniej zmienić nasze nawyki żywieniowe.
Na razie Rahm Emanuel przy pomocy twórcy diety rzucił wyzwanie, zobaczymy ilu rezydentów miasta je podejmie.
Oczywiście walka z nadwagą nie należy do priorytetów obecnej administracji miasta, bo głównym jest zrównoważenie budżetu. Jednak wiele osób i organizacji przychylnie spogląda na inicjatywę Emanuela. Opublikowane przed kilkoma miesiącami dane mówią, że w ciągu najbliższych 17 lat, czyli do roku 2030, ponad połowa mieszkańców większości stanów USA będzie niebezpiecznie otyła. Prognoza dotyczy aż 39 stanów, w tym Illinois. Liczba osób poważnie otyłych przekroczy u nas w 2030 r. 53.7%. Najważniejszy jest aspekt zdrowotny. Ograniczając zbędne kilogramy jesteśmy w stanie zmniejszyć zachorowalność na cukrzycę, obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć liczbę ataków serca i wylewów krwi do mózgu, a także poważnie ograniczyć dziesiątki innych schorzeń wynikających z nadwagi. Poza tym społeczeństwo otyłe jest znacznie mniej wydajne – twierdzą naukowcy.
Problem otyłości jest coraz poważniejszy. Do 2030 r. koszty leczenia chorób związanych z dużą nadwagą wzrosną z obecnych $48 mld. rocznie do ponad $66 mld. w skali kraju. W samym stanie Illinois, jeśli przepowiednie okażą się prawdziwe, koszt leczenia chorób wynikających z otyłości może w 2030 r. przekroczyć $27 mld.
Epidemia otyłości dotyczy także najmłodszych Amerykanów, ponieważ 10 procent noworodków i dzieci uczących się chodzić jest niebezpiecznie ciężkich. Kultura otyłości rozprzestrzenia się w szybkim tempie. Jeszcze w latach 90. ludzie z poważną nadwagą stanowili poniżej 20 procent populacji. Obecnie stanowią średnio 35%, a za 18 lat będzie ich prawie dwa razy więcej.
RJ
'