Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL 60630
Sobota, 2 lutego, godz. 8 pm
Bilety: $55-60
To przemyślenia Marko Polo, słynnego wenecjanina zainspirowały Piotra Rubika i Zbigniewa Książka do ich nowego, wspólnego projektu. Jest to, zdaniem twórców, opowiedzenie świata bez fizycznego objechania kuli ziemskiej. W tym rozumieniu, jak Marco Polo, kompozytor i autor podejmują próbę podzielenia się wyprawą w głąb siebie. Aby podkreślić charakter dzieła kompozytor wprowadził do instrumentarium perkusję, gitarę solową, basową i akustyczną. Ten mariaż okazał się udany. Opisanie świata, jak wszystkie koncerty Piotra Rubika będzie dla publiczności wydarzeniem artystycznym.
Tak ocenili jeden z koncertów Piotra Rubika w Kalifornii znany reżyser filmowy Jerzy Antczak i aktorka Jadwiga Barańska: “Było to dla nas niezwykłe przeżycie, kiedy razem z olbrzymim tłumem Rodaków mogliśmy obcować z czymś bezspornie wielkim! Wielkie brawa!!!! Wszystko było najwyższej próby, nasycone emocjami, a najważniejsze, wspaniała forma artystyczna. Niezbyt często zdarza się oglądać tego typu widowiska muzyczne, zaprezentowane z tak brylantową doskonałością przekazu...”
Piotr Rubik to polski kompozytor, producent i multiinstrumentalista, urodził się w 1968 roku w Warszawie.
W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na wiolonczeli pod kierunkiem profesora Jerzego Ługiewicza. Kontynuował ją w liceum muzycznym, w klasie profesora Andrzeja Zielińskiego. Równolegle Piotr doskonalił technikę gry na fortepianie. W tym czasie udzielał się również w szkolnym zespole quasi jazzowo-funkowym Funk Septet.
Następnie ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie i jako wiolonczelista oraz koncertmistrz Światowej Orkiestry Jeunesses Musicales (110 muzyków z 35 krajów świata) koncertował w Ameryce Południowej i Europie, występował z wybitnymi dyrygentami jak Charles Dutoit i Vernon Handley. Grał też przy pierwszym pulpicie w Sinfonii Varsovii.
Podczas studiów zainteresował się na poważnie komponowaniem - uczęszczał na kursy muzyki filmowej, między innymi pod kierunkiem Ennio Morricone. Jako kompozytor na koncie ma piosenki, które wykonywali między innymi Edyta Górniak, Katarzyna Skrzynecka, Ada Biedrzyńska, Małgorzata Walewska, Michał Bajor i Robert Janowski. Komponuje także muzykę instrumentalną, teatralną i filmową. Jego utwory promowały takie filmy jak "Quo Vadis", "Zemsta" czy "Prymas".
W roku 2004 w Kielcach odbyła się prapremiera oratorium "Świętokrzyska Golgota" ze słowami Zbigniewa Książka, do którego Piotr Rubik napisał muzykę. W dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej był współautorem i dyrygentem koncertu "Anioły Europy" na wrocławskim Rynku.
Jednak największą popularność Piotrowi przyniósł utwór "Niech mówią, że to nie jest miłość", śpiewany przez Olgę Szomańską i Przemysława Brannego, pochodzący z oratorium "Tu Es Petrus", poświęconemu pamięci Jana Pawła II. Oratorium z tekstami Zbigniewa Książka zostało zarejestrowane 14 maja 2005 roku w kieleckim amfiteatrze "Kadzielnia".
W marcu 2006 roku ukazała się pierwsza w pełni autorska płyta Piotra Rubika, zatytułowana "Rubikon". Znalazły się tu utwory napisane w różnych latach przez kompozytora dla znanych wykonawców oraz nagrania instrumentalne.
Dawno żaden polski artysta nie budził w Polsce tyle emocji co Piotr Rubik. Ganiony przez krytyków, uwielbiany przez słuchaczy, sprzedaje najwięcej płyt w Polsce. Wielu krytyków określa Rubika jako kogoś na kształt Michała Wiśniewskiego wśród kompozytorów. Podobieństwa upatrują w fryzurze oraz w tym, że Rubika, jak Wiśniewskiego, albo się kocha, albo nienawidzi. Jedni wychwalają jego pompatyczne oratoria pod niebiosa, inni nazywają tandeciarzem i muzycznym hochsztaplerem. Te skrajne oceny wynikają przede wszystkim z idei muzycznych artysty. Najlepszym przykładem jest fakt, że na podsumowującej pierwszy okres twórczości płycie "Rubikon" Rubik umieścił i napisany dla Edyty Górniak przebój "Dotyk", i sygnał ze specjalnych wydań "Wiadomości" emitowanych po śmierci Papieża.
The Platters
Drury Lane Theatre, 100 Drury Lane, Oakbrook Tearrace, IL 60171
Poniedziałek, 4 lutego, godz. 1:30 pm
Wtorek, 5 lutego, godz. 1:30 pm
Bilety: $57
The Platters to afroamerykańska wokalna grupa popowa związana z gatunkami soul oraz rhythm and blues. Grupa powstała w 1953 r. w Los Angeles i koncertowała w miejscowych klubach. Wyjątkowością grupy był fakt, że była ona mieszana. Obok czterech mężczyzn występowała w niej wokalistka. Umożliwiało to budowanie specyficznego, scenicznego napięcia opartego na delikatnych (dopuszczalnych w kategoriach epoki) aluzjach erotycznych. Grupa charakteryzowała się znakomitym zgraniem głosów. Mimo swej atrakcyjności, zespół zapewne podzieliłby los tysięcy innych grup działających w tym czasie, gdyby nie wpadł w oko legendarnemu producentowi Buckowi Ramowi, który wyprowadził go na czoło swego gatunku. Skład grupy to: David Lynch (śpiew – tenor), Nate Nelson (śpiew – bas), Herb Reed (śpiew – bas), Zola Taylor (śpiew – alt), Sonny Turner (śpiew), Tony Williams (śpiew – tenor), Paul Robi (śpiew). The Platters to wykonawcy tak znanych przebojów, jak "Only You (And You Alone)" czy "The Great Pretender". Na początku lat 70. grupa zawiesiła działalność. W 1990 r. The Platters zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame. Najsłynniejsze albumy grupy to: "The Platters" (1955), "Remember When?" (1959), `song for Only the Lonely" (1962), "Moonlight Memories" (1963), "Our Way" (1971), "Live in Chicago" (1974), "Precious Moments" (1975).
Art Gallery Kafe zaprasza
127 E. Front Str., Wood Dale, IL 60191
Tel. 630-766-7425
Grupa Poetycka ARKA zaprasza miłośników poezji na Biesiadę Poetycką, która odbędzie się w piątek, 1 lutego, o godz. 7:30 pm. Program Biesiady: wiersze grupy Arka, otwarty mikrofon dla piszących i artystów. Podkład muzyczny: Jerzy Kaczanowski, Justyna Chojnowska oraz Marcin Kowalik. Spotkanie poprowadzi Elżbieta Chojnowska. Wstęp wolny.
Niech się pani misia nie boi... karnawałowa zabawa taneczna w oprawie muzycznej DJ Andrzeja Iwanickiego, w sobotę, 2 lutego, od godz. 9 pm do 2 nad ranem.
Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejną projekcję: Ron Frigke SAMSARA. Niedziela, 3 lutego, godz. 6 pm. Wstęp wolny.
Presence
5216 N. Clark, Chicago, IL 60640
Godziny otwarcia: w tygodniu 11 am – 9 pm, sobota 10 am – 8 pm, niedziela 11 am – 7 pm
http://www.presencechicago.com/
Sklep, którego trudno nie zauważyć, jako że znajduje się w samym sercu Andersonville, nieopodal skrzyżowania Foster z Clark. Sklep jest przepełniony ciuchami i akcesoriami dla kobiet, wiec czy można sobie wymarzyć milej spędzony czas?
Presence ma swoją historię. Powstał w 1969 roku. Założyły go dwie hipiski, które postanowiły sprzedawać rzeczy modne i dziewczęce. Pierwszy sklep otworzyły w pokoju, w którym mieszkały, w budynku przy Broadway. Obecnie córka jednej z hipisek jest właścicielką Presence. Trudno wyjść z tego sklepu bez nowej pary kolczyków. Stojaki przepełnione są tanią biżuterią, która jest jednocześnie bardzo oryginalna i robiąca wrażenie. Świetny wybór okularów, czapek i torebek nie umyka uwadze klientek. W Presence można z łatwością dopasować cały strój, nawet z obuwiem, jeśli uznamy japonki Havana za takowe. Najbardziej popularne marki znajdujące się na wieszakach to Hot Kiss, Soda Blue, Tulle i Chinese Laundry. Co najlepiej tam kupować? Na pewno warto wybrać się właśnie po biżuterię, sukienki i bluzki. Żadna kobieta, która choć trochę lubi bawić się modą nie będzie zawiedziona wizytą w Presence.
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.
'