Więź z babcią i dziadkiem daje dzieciom poczucie tożsamości i bezpieczeństwa, a dziadkom – poczucie znaczenia oraz stałego, aktywnego udziału w życiu najbliższych. Kampania „Dziadkowie i wnuki. Wspólna historia” Fundacji Dzieci Niczyje ma wzmocnić znaczenie więzi międzypokoleniowych oraz roli dziadków i babć w życiu dzieci.
„To wspaniała kampania społeczna. Ogromnie ważna zwłaszcza dzisiaj, kiedy tak, jak nigdy przedtem, trzeba za wszelką cenę znosić bariery między pokoleniami” tłumaczy prof. Irena Lipowicz – Rzecznik Praw Obywatelskich, która objęła akcję honorowym patronatem.
„Rodzice są od wychowywania, dziadkowie – od rozpieszczania” – ile prawdy jest, a ile powinno być w tym przysłowiu? Kampania „Dziadkowie i wnuki. Wspólna historia” odpowiada na pytanie, jak budować relacje między najmłodszymi a najstarszymi członkami rodziny. To, co od babci czy dziadka otrzymują dzieci jest bezcenne: uwaga, cierpliwość, bezinteresowna miłość.
Z pozytywnych, bliskich relacji z wnukami czerpią niewątpliwie też najstarsi członkowie rodziny. Dzięki nim czują się ważni, lepiej rozumieją zmiany współczesnego świata.
Organizatorzy kampanii wyznaczyli sobie wiele celów:
– wzmocnienie więzi międzypokoleniowych i roli bliskich osób w życiu dziecka
– uświadomienie szczególnej roli jaką dziadek/babcia mogą pełnić w życiu młodego człowieka
– budowanie wizerunku dziadków jako osób dzielących się wiedzą, doświadczeniem, dających wsparcie
– wzmocnienie relacji pomiędzy dziadkami/babciami a wnukami
– podniesienie kompetencji wychowawczych dziadków/babć.
Uroczysta inauguracja kampanii miała miejsce w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Dniu Babci, 21 stycznia (dzień później, 22 stycznia obchodzi się Dzień Dziadka). W konferencji prasowej uczestniczyli pomysłodawcy: Fundacja „Dzieci Niczyje”, partnerzy, m.in. Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży „Szansa”, Komitet Ochrony Praw Dziecka, Stowarzyszenie `sOS dla Rodziny", Stowarzyszenie „Bezpieczeństwo Dziecka” firmy sponsorujące, m. in. TelePolska, Fundacja Orange, Havas Worldwide Warsaw oraz dziennikarze.
Działania zaplanowane są na okres 6 miesięcy: od stycznia do czerwca 2013 roku. Przygotowano serię reklam radiowych i telewizyjnych, artykuły prasowe, programy telewizyjne, akcje internetowe.
Przygotowywane są wydawnictwa w postaci ulotek i broszur, imprezy towarzyszące i edukacyjne, konkursy, a także wykłady i warsztaty dla dziadków, rodziców i wnuków. Kampanię poprzedzono badaniami, głównie ankietowymi wśród dziadków, rodziców i wnuków. Na podstawie zebranych danych udało się sformułować oczekiwania i potrzeby, określić zbieżności i różnice postaw każdej generacji, wskazać najczęściej występujące przeszkody w porozumieniu. Oto apel do dziadków sporządzony na podstawie odpowiedzi ankietowanych.
Apel do Babci i Dziadka
Jesteście dziadkami. To wyjątkowy i radosny czas, kiedy pokazujecie wnukom swój świat. Możecie być jednymi z najważniejszych osób w ich życiu, a także źródłem doświadczeń, wiedzy i dobrej energii. Bycie babcią czy dziadkiem to także wiele wyzwań. Czasem przeszkodą w bliskiej relacji wydają się odległość, brak czasu lub sposób życia. Zastanówcie się, w jaki sposób możecie uczestniczyć w codzienności swoich wnuków, co i jak chcielibyście im przekazać. Poszukajcie wspólnych pasji i możliwości spędzania czasu razem. Bądźcie ze swoim wnukami na dobre i na złe, one bardzo Was potrzebują! Twórzcie wspólną historię każdego dnia.
Wspierajcie także własne dzieci. Wasza pomoc na pewno jest im bardzo potrzebna – starajcie się być dostępni i życzliwi. Pamiętajcie jednak, że rodzice są odpowiedzialni za sposób wychowania swojego dziecka. Pozwólcie im na popełnianie błędów i szukanie własnych dróg – w ten sposób uczą się, co jest najlepsze dla ich pociech. Dajcie odczuć swoim dzieciom, że uważacie ich za dobrych rodziców; doceniajcie ich starania wychowawcze.
Nie zapominajcie także o sobie – dla dzieci i wnuków bardzo ważne jest Wasze zdrowie i samopoczucie. Zawsze macie prawo odmówić opieki nad wnukami.
I najważniejsze: mimo że Wasze dzieci są już dorosłe i samodzielne, okazujcie im miłość.
„Uczcie mnie, jakimi prawami rządzi się świat. Opowiadajcie o przeszłości, której byliście częścią. Wasze doświadczenia to także moje historia…”
Nie kończy się na tym rola dobrego dziadka, dobrej babci – aby nawiązać kontakt z wnukami i rzeczywiście wspierać proces ich wychowywania, muszą być otwarci na ich świat, rozumieć wiele współczesnych zjawisk społecznych.
Konieczny jest także dobry kontakt z własnymi dziećmi. Wiele tu zależy od postawy średniego pokolenia - dzieci dziadków czyli rodziców wnuków:
– Aby więź między dziadkami a wnukami była mocniejsza, warto, żeby także rodzice zadbali o relacje ze swoją mamą i tatą. Dzięki takim pozytywnym kontaktom najmłodsi naturalnie uczą się szacunku i troski wobec starszych – mówi dr Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje.
Kochane Babcie! Kochani Dziadkowie! Nic dodać, nic ująć – mamy wiele do zrobienia!
Świat wcale nie uciekł tak daleko, jak wielu nam się zdaje…
Za tydzień – ściąga! Wyniki badań ankiety „Dziadkowie i wnuki”
Barbara Bilszta
'