Jednym z moich ulubionych miejsc w USA jest Biblioteka Publiczna w Naperville – jedna z najlepszych w kraju. Podobnych bibliotek jest wiele w Chicago i na przedmieściach. Można tu spędzać całe dnie – zanurzyć się w kojącej ciszy, zagubić się wśród opasłych regałów przeglądając bestsellery, albumy, poradniki, encyklopedie…Ostatnim etapem wizyty jest zwykle katalog muzyczny: wychodzę z siatką pełną CD – klasyka, pop, folk…
W dziale dziecięcym
…kolorowo, przytulnie: gry, zabawy, kolorowe plansze, klocki. Czytelnika wychowuje się od najmłodszych lat życia. Dziecko, które pokocha książki nie będzie miało kłopotów z nauką, będzie spokojniejsze, odporniejsze na stres, będzie miało lepszy kontakt z rodzicami, lepsze kontakty z rówieśnikami, będzie ciekawe świata, kreatywniejsze, będą miały szacunek dla wiedzy, respekt dla norm społecznych i przepisów prawa – takie są wyniki szeroko prowadzonych badań. To informacja ważna dla każdego rodzica.
Odwiedzajcie biblioteki!
Mamo, tato! Nie szukajcie wymówek – internet nie jest w stanie zastąpić książki! Przy pomocy elektronicznych środków zastępczych wychowujemy sfrustrowanych analfabetów! Sytuacja jest alarmująca, nie tędy droga! Musimy znaleźć czas dla naszych dzieci – czas, aby być z nimi, rozmawiać, zaprowadzić do księgarni, do biblioteki, do teatru, na koncert, na lekcję pianina albo rysunku – pokazać drogę do wiedzy, do sztuki, do społeczności.
Książka nie jest tania. Trudno nadążyć z uaktualnianiem domowej biblioteczki – dzieci rosną tak szybko. W Waszej dzielnicowej bibliotece znajdziecie masę wspaniałych lektur dla Was i dla Waszych pociech w każdym wieku: czasopisma, poradniki, literaturę piękną, albumy. Wypożyczycie za darmo wspaniałe filmy: przyrodnicze, reportaże, biografie, historyczne, popularno-naukowe, koncerty: od Beatlesów po Vivaldiego, a także audiobooki (doskonale wspierają naukę języka!), Znajdziecie tu jeszcze coś: kojącą ciszę, spokój, a w razie potrzeby: pomoc, poradę. Jest duża szansa, że właśnie w Waszej dzielnicowej placówce spotkacie bibliotekarza mówiącego po polsku i półkę z polskimi książkami! Niestety, kilka dni temu dowiedziałam się, że dział polskich książek w Washington Library w centrum Chicago został mocno uszczuplony – małe zainteresowanie czytelników. Na pewno trudno nam dojechać do centrum, ale dopytujmy o polskie książki w pobliskich bibliotekach. Każdy tytuł (także polski) znajdujący się w jednej z 79 (!) bibliotek na terenie Chicago i przedmieść może być sprowadzony specjalnie dla zamawiającego w ciągu 2-3 dni!
Jest jeszcze jedno miejsce ze godne polecenia: Biblioteka Muzeum Polskiego w Ameryce (BMPA). Nazwa może być myląca – to nie jest zbiór zakurzonych muzealnych zabytków literatury! Choć nie brakuje białych kruków i unikalnych egzemplarzy dostępnych tylko na miejscu, znajdziecie tu – oprócz klasyki - mnóstwo najnowszych tytułów dla czytelnika w każdym wieku. „ Z ogromną radością przyjmujemy w progach Biblioteki Muzeum Polskiego w Ameryce młodych czytelników – mówi Małgorzata Kot, dyrektor biblioteki. Nasza kolekcja literatury dziecięco-młodzieżowej licząca ponad 3 000 woluminów wciąż rośnie wspomagana nowymi książkami i płytami ofiarowanymi przez przyjaciół BMPA. Dzięki współpracy z Panią Barbarą Bilsztą posiadamy także książki z serii Cała Polska Czyta Dzieciom, gdyż z radością BMPA włączyła się w akcję Cała Polonia Czyta Dzieciom. Nowy rok przyniósł Bibliotece wiele zmian. Nareszcie posiadamy program biblioteczny MAK +, który umożliwia katalogowanie naszych zbiorów w Internecie. Pracuje nad tym zespół bibliotekarzy i wolontariuszy. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej. Zachęcamy także do „polubienia” naszego profilu na Facebooku: Polish Museum Library – gdzie publikujemy najnowsze informacje dotyczące Biblioteki. Prosimy – odwiedzajcie Bibliotekę i Muzeum, czekamy na Was z otwartymi ramionami i książkami!”
dres biblioteki: 984 North Milwaukee Ave. w Chicago, na parterze budynku ZPRKA i Muzeum Polskiego. Telefon: 1-773-384-3352 wew. 101.
Adresy internetowe BMPA: http://www.makplus.pl/katalogowanie/index.html?selectedBib=959&short=t lub strona www.polishmuseumofamerica.org, gdzie biblioteka ma swoją podstronę z katalogiem.
Polish-American Librarian Association (PALA)
PALA, to niezwykła organizacja zrzeszająca przede wszystkim mówiących po polsku bibliotekarzy zatrudnionych w bibliotekach amerykańskich. Misją Stowarzyszenia jest wywieranie pozytywnego wpływu na jakość usług bibliotecznych świadczonych czytelnikom polskiego pochodzenia i osobom zainteresowanym kulturą Polski.
Już za tydzień, w niedzielę, 24 lutego 2013 r., o godz. 12 odbędzie się w Muzeum Polskim III zjazd członków PALA. Impreza ma charakter otwarty. Zaproszenie do udziału w niej zostało skierowane do całej Polonii. Kluczowy wykład wygłosi o godz 13:30 Stuart Dybek, nagradzany wieloma prestiżowymi nagrodami pisarz polsko-amerykański. Podczas spotkania będzie okazja do dyskusji, pytań oraz nabycia książki z autografem. W części artystycznej wystąpią Akademia Muzyczna Orkiestry Symfonicznej im. Ignacego J. Paderewskiego (PaSO) oraz Warsztaty Teatralne „Little Stars” Agaty Paleczny. Nie zabraknie smacznego poczęstunku. Bibliotekarze zapraszają do swojego grona także nas – czytelników zainteresowanych dostępem do literatury i kultury polskiej! Możemy mówić o naszych potrzebach i zainteresowaniach, wspierać ich pracę i ich misję – z korzyścią dla nas wszystkich!
Pełna informacja na temat PALA znajduje się nas tronie http://palalib.org
Kochani! Książka jest na wyciągnięcie ręki! Sięgajmy po nią!
Do zobaczenia na spotkaniu PALA!
Barbara Bilszta
'