----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

27 marca 2013

Udostępnij znajomym:

'

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, teatromanom, teatroholikom, teatroentuzjastom i wszystkim tym, którzy kochają tę wspaniałą sztukę życzymy, aby każdego z Was niosła na nieprzebyte morze wspaniałych doznań, zarówno estetycznych jak i twórczych. Niech każde spotkanie z teatrem staje się natchnieniem i świętem, jakim staje się dla nas. (portal dotknij-teatru.pl)

Międzynarodowy Dzień Teatru (MDT) obchodzony co roku 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, ustanowiono w 1961 roku podczas światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w Helsinkach. Co roku z okazji tego święta zamawiane jest orędzie wygłaszane we wszystkich teatrach.  

W Dniu Teatru Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski  wręczył Medale Gloria Artis wybitnym twórcom i aktorom teatru.

„To, z czego możemy być dumni, co jest w Polsce na europejskim i światowym poziomie, to kultura i jej twórcy. Dlatego jest mi niezwykle miło, że wręczając odznaczenia mogę podziękować w imieniu własnym i rzeszy odbiorców za Państwa dorobek twórczy i za wrażliwość, którą potraficie się dzielić z publicznością. To niezwykle ważne – zwłaszcza w czasach deficytu tej wrażliwości oraz niekompetencji w kulturze, z którymi próbujemy walczyć. Te starania z całą pewnością nie byłyby możliwe bez państwa udziału. Gratulując dotychczasowych osiągnięć życzę wszystkim kolejnych sukcesów”- mówił podczas uroczystości minister

Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali Andrzej Straszyński - jeden z czołowych polskich dyrygentów oraz Emil Wesołowski choreograf, rezydent Polskiego Baletu Narodowego, pedagog i reżyser. Srebrne Medale otrzymali aktorzy: Anna Chodakowska, Dorota Stalińska, Krystyna Tkacz, Joanna Żółkowska, Andrzej Blumenfeld, Roman Kłosowski i Jerzy Radziwiłowicz oraz Edward Krasiński - historyk teatru, redaktor naczelny „Pamiętnika Teatralnego” i Henryk Izydor Rogacki historyk teatru, krytyk i pedagog 

Dotknij teatru!

„Dotknij teatru” - to ogólnopolski projekt przygotowany z okazji MDT, którego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru  i widzów. W dniach 18 – 28 marca widzowie 45 miast w 16 województwach będą mogli wziąć udział  w 586 specjalnie z tej okazji przygotowanych wydarzeniach: spektaklach, próbach otwartych, warsztatach edukacyjnych, zwiedzaniu teatrów, spotkaniach z twórcami, wystawach, koncertach, czy happeningach. Dzięki temu widzowie poznają teatr od kuchni, a artyści podzielą się swoimi osiągnięciami i doświadczeniami. Program oparty jest na współdziałaniu różnych grup wiekowych. Promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Organizatorami nadzwyczajnych teatralnych wydarzeń są nie tylko teatry - także muzea, ośrodki kultury, fundacje, stowarzyszenia, jak i artyści niezależni.

 

Orędzie Andrzeja Seweryna

W tym roku autorem orędzia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, odczytanego we wszystkich teatrach w Polsce, jest znany aktor i reżyser, Andrzej Seweryn  dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie. Oto pełna treść:

Kręćmy się, jak chcemy, błądźmy, igrajmy na tym świecie, zawsze jednak przy końcu znajdziemy przed sobą drogę, którą szli nasi poprzednicy i którą pójdą nasze potomki.

Tak w roku 1820, w liście do Ignacego Konarskiego, Aleksander Fredro trafnie uchwycił naturę wszelkich przemian –  nie tylko w życiu, ale i w sztuce. Bunt jest bowiem przywilejem tych którzy szukają nowych dróg, ale efektem każdej rewolucji musi być zawsze ład – pewien porządek, trwanie, coś, co buduje nasze poczucie wspólnoty i więzi z tym, co minęło i tym, co nadejdzie.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru przyszło nam obchodzić w roku Fredry, w 220. rocznicę jego urodzin. I choć może wielu uważa, że nie takiego patrona, nie takiego dramatu i nie takiej formy dziś potrzebujemy, to nie zawaham się powiedzieć, że nie byłoby teatru współczesnego bez teatru dawnego i nie byłoby eksperymentu dziś bez tego, co eksperymentem było dawniej. I nie byłoby postępu bez różnorodności i możliwości wyboru. Zachwyceni sami sobą, coraz częściej zdajemy się o tym zapominać.

Skorzystajmy zatem prawdziwie z jubileuszowej okazji i zamiast wpychać Fredrę wyżej na piedestał zarezerwowany dla „wielkich”, acz nie granych i nie czytanych, zacznijmy go czytać i grywać, nie dla honoru domu, nie z sentymentu dla rzeczy dawnych, nie z obowiązku wobec tradycji i broń Boże nie z szacunku dla „dostojnego nieboszczyka”. Grywajmy go z szacunku dla siebie samych i naszych widzów. Teatr jest prawdą, nie zawężajmy jej zatem do naszego tylko widzenia rzeczywistości. Nie rezygnujmy na własne życzenie z teatralnych doświadczeń, które nie ożywiane mogą już za chwilę stać się dla nas niedostępne.

Wprowadźmy dawnych mistrzów na stałe do wspaniałego, różnorodnego, bogatego świata naszej kultury teatralnej, bo tu jest ich miejsce. Dzięki nim stajemy się bogatsi, mądrzejsi, bardziej świadomi teraźniejszości.

Żyjąc w demokratycznym kraju możemy już grywać wszystko, co chcemy – grajmy zatem i Fredrę! A po nim przyjdzie czas na kolejnych – Kochanowskiego, Słowackiego, Mickiewicza…

W Międzynarodowym Dniu Teatru życzę wszystkim Państwu samych ważnych doświadczeń teatralnych. I oby były one tak bogate i różnorodne jak tylko jest to możliwe. Wszystkiego dobrego.

Andrzej Seweryn

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wszystkim ludziom teatru w Chicago życzę szczęścia osobistego oraz wielu wspaniałych premier, wielu wiernych widzów, wielu sponsorów, promotorów i osób rozumiejących, że nie ma społeczności bez kultury i nie ma kultury bez teatru. 

Wszystkim Czytelnikom „Monitora” życzę spokojnych, zdrowych, radosnych  Świąt Wielkanocnych!

Barbara Bilszta



'

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor