----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

02 kwietnia 2013

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download
'

Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago
Sobota, 6 kwietnia, godz. 8pm
Bilety: $40-45

Należą do klasyki. Znają ich wszyscy. Prostotą i szczerością trafiają do każdego, są uniwersalni. Bez względu na wiek – swój i odbiorcy, potrafią trafić w sedno i uchwycić to coś szczególnego, tu i teraz. Ich utwory mają niesamowitą zdolność pobudzania do rozmowy, otwierają umysł i rozwiązują język. Niewiele zespołów w Polsce może pochwalić się tak bogatą historią wspólnego grania. Razem przeszli długą drogę przez wiele nurtów i stylistyk, od jarocińskiej sceny, po studio im. Agnieszki Osieckiej. Stale imponują wrażliwością, spostrzegawczością i dystansem.

W Chicago zaprezentują publiczności przeboje powstałe w trakcie 20-letniej współpracy artystycznej.

Raz Dwa Trzy – polski zespół muzyczny łączący muzykę rock oraz współczesną poezję.

Zielonogórski zespół Raz Dwa Trzy stworzyli studenci Wyższej Szkoły Pedagogicznej: Adam Nowak, Grzegorz Szwałek, Jacek Olejarz, Jacek Ograbek. Kwartet ogólnopolską karierę rozpoczął od zwycięstwa na 26. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.

W lutym 1991 panowie z Raz Dwa Trzy weszli do studia, żeby zarejestrować pierwszą płytę "Jestem Polakiem". Oprócz piosenek festiwalowych znalazło się na niej kilka nowych kompozycji: "Policjanci w Chicago niszczą stare gazety", "Każdy ma tyle", "Ona idzie". Mimo że płyta została nagrana nikt nie chciał jej wydać, dopiero Polskie Nagrania zdecydowały się wydać 1000 czarnych płyt i 3000 kaset, które nie sprzedawały się zbyt dobrze. Do zespołu dołączył kuzyn Adama – Marek Nowak, a chłopaków przed zapomnieniem ratowały koncerty i nagrania telewizyjne.

Wszystko się zmieniło w momencie, gdy zespół w roku 1992 wystąpił na festiwalu w Jarocinie. Pojawiły się kolejne propozycje występów, a w rok później ukazała się nowa płyta Raz Dwa Trzy – "To ja". Płyta zebrała dobre recenzje, została także doceniona przez innych muzyków (między innymi pozytywnie wypowiadał się o niej Wojciech Waglewski). Mimo że zespół przechodził wówczas kryzys, żaden z muzyków nie zwątpił we wspólne przedsięwzięcie. Powstał wówczas między innymi utwór "Ja doczekam (W wielkim mieście)", który stał się wkrótce jednym z najbardziej znanych w repertuarze Raz Dwa Trzy. Kolejny to "Cztery", na którym znalazły się takie przeboje jak: "Nikt nikogo (I tak warto żyć)", "Żyjemy w kraju" czy "Pod niebem".

Do 1995 roku ich menedżerem była Martyna Jakubowicz, zespół zaś w tym czasie głównie skupiał się na działalności koncertowej. Rok później premierę miała płyta `sufit". Odważnym pomysłem było sięgniecie po piosenki Agnieszki Osieckiej, które ukazały się po płytach "Niecud" i "Muzyka z talerzyka". "Osiecka" czyli album "Czy te oczy mogą kłamać" okazał się strzałem w dziesiątkę – płyta spotkała się z ogromnym uznaniem publiczności i pozwoliła na przypomnienie przepięknych tekstów autorki, jak "Oczy tej małej" czy "Miasteczko Bełz".

W roku 2003 ukazała się płyta "Trudno nie wierzyć w nic" zaś w cztery lata później panowie sięgnęli po dokonania Wojciecha Młynarskiego.

W marcu 2010 roku wydany został longplay `skąDokąd", a w listopadzie ukazał się koncertowy album zatytułowany “Raz, Dwa, Trzy – Dwadzieścia”.

 

De Mono

Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago
Niedziela, 7 kwietnia, godz. 6:30 pm
Bilety: $40-50

De Mono, jeden z najpopularniejszych polskich zespołów, zagra w Chicago w ramach jubileuszowej trasy na 25-lecie. Usłyszymy nie tylko niezliczone przeboje grupy, ale też rewelacyjne covery piosenek z lat 60. i 70. z najnowszej płyty De Mono “Spiekota”.

Z okazji 25-lecia zespół De Mono zagrał w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Polski. W tym roku kontynuuje jubileuszową trasę za granicą, występując 5 kwietnia w Nowym Jorku (Klub Warsaw) i 7 kwietnia w Chicago (Copernicus Center).

Jak na koncert z okazji 25. urodzin przystało, zespół przygotował przekrojowy program. Będą więc te najstarsze przeboje, jak "Kochać inaczej", i te późniejsze, największe hity, ze `stat­kami na niebie" i "Znów jesteś ze mną" na czele. Nie zabraknie też utwo­rów z najnowszego albumu `spiekota", na którym zespół gra covery w stylu reggae polskich piosenek z lat 60. i 70. Znalazły się na nim utwory między innymi Nie­biesko-Czarnych, Czesława Niemena czy grupy 2+1.

Zespół De Mono powstał w 1984 roku, jednak jego ostateczny skład skrystalizował się dopiero cztery lata później. Do Marka Kościkiewicza (śpiew, gitara), Piotra Kubiaczyka (gitara basowa) i Dariusza Krupicza (perkusja) dołączyli gitarzysta Jacek Perkowski, saksofonista Robert Chojnacki i wokalista Andrzej Krzywy. Wtedy też zespół zmodyfikował nazwę dodając przedrostek "De", co dało nazwę De Mono.

W 1989 roku na rynku pojawiła się pierwsza płyta zespołu, zatytułowana "Kochać inaczej" i okazała się ogromnym sukcesem. Zdobyła wiele tytułów i wyróżnień, między innymi wszystkie nagrody przyznawane corocznie przez czasopismo "Magazyn Muzyczny". Album zawierał takie przeboje jak tytułowy "Kochać inaczej", "Otoczony", "Granice".

Rok później pojawiła się druga płyta zespołu "Oh Yeah" z kolejnymi wielkimi przebojami: "Moje miasto nocą", "Tak blisko Ciebie", "Zostańmy sami". Zespół występował jako gość na festiwalach w Opolu i Sopocie. Niebawem muzycy wyjechali do Stanów Zjednoczonych. Po dwumiesięcznym pobycie w Nowym Jorku i Chicago, De Mono na kilka miesięcy zawiesił działalność.

Jednak już w listopadzie 1993 ukazała się kolejna płyta – `stop", dzięki której na De Mono posypał się deszcz nagród i wyróżnień. A w 1994 na rynku dostępne było już następne wydawnictwo – "Abrasax" – które w krótkim czasie uzyskało status złotej płyty. Zespół De Mono jako pierwszy polski wykonawca zdobył nagrodę MTV w kategorii Local Hero.

Od 1995 roku muzycy De Mono rozpoczęli realizacje swoich solowych projektów. Jednak mimo wszystko w 1996 roku zespół zagrał ponad 80 koncertów na terenie całego kraju.

Pod koniec 1997 roku ukazała się szósta płyta De Mono – "Paparazzi". Album został nagrany w nietypowy sposób. Część instrumentów i wokali zrealizowano w dwóch studiach w Polsce: Izabelin i CCS, natomiast część gitar i chórków w Cosmic Transmission Studio w Kolonii. Tam też została zgrana całość materiału.

Po dwuletniej przerwie, w 1999 roku nastąpił wielki powrót grupy z albumem "Play". Zespół nagrał tą płytę w starym, sprawdzonym składzie z Markiem Koś- cikiewiczem. On też skomponował większość utworów i napisał teksty do wszystkich piosenek, był także producentem albumu. Krążek promował utwór "Wszystko na sprzedaż" – premiera singla wraz z teledyskiem do tego utworu, odbyła się 4 października 1999.

W listopadzie 2001 grupa De Mono wydała kolejny album, zatytułowany "DeLuxe". Natomiast w maju 2004 miała miejsce premiera kompilacji zatytułowanej "De Best". Znalazły się na niej największe przeboje zespołu, a także premierowy utwór "Najlepsze pozostanie".

Po 4-letniej przerwie, w marcu 2006 roku, ukazał się album z premierowym materiałem, zatytułowany `siedem dni". Ekipa Andrzeja Krzywego powróciła do bardziej rockowego grania, dlatego w utworach pojawiły się elementy reggae, a nawet punk rocka. Wydawnictwo promowało nagranie tytułowe oraz utwór "Patrzę w Ciebie". Przy pracy muzykom zespołu pomagali dwaj gitarzyści Tomasz Banaś i Zdzisław Zioło (Mafia, Andrzej Piaseczny) oraz klawiszowiec Paweł Dampc.

W trakcie nagrywania `siedmiu dni" z zespołem rozstał się saksofonista Robert Chojnacki, który chciał powrócić do nagrań solowych. W następnym roku ze składu odszedł Dariusz Krupicz, a na jego miejsce przyjęto Marcina Korbacza (Mafia).

W 2008 roku Kościkiewicz powołał do życia formację Mono (ze względu na konflikt, kto dysponuje prawami do nazwy De Mono), w której oprócz niego znaleźli się także – Robert Chojnacki, Wojciech Wójcicki, Rafał Brzozowski i Michał Grymuza.

W tym samym roku De Mono otrzymało Drewniany Yach za klip do nagrania "Asfaltowe łąki".

Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.  



'

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor