----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

02 kwietnia 2013

Udostępnij znajomym:

'

Część 88: “Terminology of Real Estate Rentals”
czyli
Terminologia wynajmu nieruchomości” (część II)

SECURITY DEPOSIT depozyt zabezpieczający: określona w kontrakcie wynajmu kwota, zwykle równa wysokości miesięcznego czynszu, którą opłaca lokator przed wprowadzeniem się do wynajmowanego lokalu; depozyt ten powinien być zwrócony lokatorowi, jeśli lokator wywiązywał się z płatności zgodnie z warunkami kontraktu, oraz jeśli po upływie terminu wynajmu lokal zostaje przekazany właścicielowi posprzątany i w dobrym stanie.   

TENANCY AT SUFFERANCE (inne określenie: estate at sufferance) kontynuowanie wynajmu nieruchomości po wygaśnięciu kontraktu: sytuacja ta zachodzi wtedy, kiedy lokator nadal przebywa na terenie nieruchomości po wygaśnięciu jego praw do wynajmu, wbrew woli właściciela.    

NET LEASE umowa wynajmu typu netto: typ umowy, w której najemca/lokator odpowiedzialny jest nie tylko za opłaty za wynajęcie, ale również za wszystkie lub niektóre opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości (operating expenses), np. podatki, wywóz śmieci, itp. Opłaty za wynajem stanowią zatem dla właściciela dochód netto (net income). Ten typ umowy stosowany jest głównie w przypadku wynajmu nieruchomości handlowych lub przemysłowych.

GROSS LEASE umowa wynajmu typy brutto: typ umowy, w której najemca/lokator odpowiedzialny jest tylko za ustalone opłaty za wynajęcie nieruchomości. Właściciel budynku ponosi wszystkie opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości (operating expenses), takie jak podatki, koszty napraw i ubezpieczenia. Opłaty za wynajem stanowią zatem dla właściciela dochód brutto (gross income). Ten typ umowy stosowany jest głównie w przypadku wynajmu nieruchomości mieszkalnych.

PERCENTAGE LEASE wynajem oparty na procencie od zysku: typ umowy, w której najemca/lokator uiszcza określoną kwotę za wynajem, jak również dodatkową sumę obliczaną na podstawie ustalonego procentu zysków brutto, które najemca uzyskuje z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie wynajmowanej nieruchomości. Ten typ umowy stosowany jest głównie w przypadku dzierżawy lokali sklepowych lub restauracyjnych. Wysokość procentu zysków płaconych właścicielowi jest kwestią negocjacji i zależy od wielu czynników, między innymi od typu prowadzonej działalności biznesowej i lokalizacji nieruchomości.

LISTING MODIFICATION AGREEMENT umowa o modyfikacji kontraktu: umowa dotycząca poprawek, uzupełnienia lub zmiany kontraktu zawartego pomiędzy brokerem a właścicielem nieruchomości wystawionej na sprzedaż lub wynajem; zwykle dotyczy zmiany ceny nieruchomości lub wysokości czynszu, przedłużenia daty wygaśnięcia kontraktu, wysokości prowizji, itp.

RESIDENTIAL EXCLUSIVE RIGHT TO LEASE MARKETING AGREEMENT umowa dotycząca marketingu nieruchomości mieszkalnej do wynajęcia z wyłącznym prawem wynajmu: kontrakt zawarty pomiędzy brokerem i właścicielem oparty na prawie wyłączności do przeprowadzenia marketingu i wynajmu nieruchomości, w którym agent zachowuje prawo do otrzymania prowizji nawet w przypadku, gdy lokatora znajdzie właściciel nieruchomości.

RESIDENTIAL EXCLUSIVE AGENCY LEASE MARKETING AGREEMENT umowa dotycząca marketingu nieruchomości mieszkalnej do wynajęcia z wyłącznym przedstawicielstwem: kontrakt zawarty pomiędzy brokerem i właścicielem, w którym broker jest jedynym agentem mającym prawo do przeprowadzenia marketingu i wynajmu nieruchomości; ponieważ jest to kontrakt oparty na „wyłącznym przedstawicielstwie”, właściciel nieruchomości nie jest zobowiązany do zapłacenia prowizji brokerowi w przypadku, kiedy sam znajdzie lokatora.

Zbigniew Pieńkowski
E-mail: pienkowski1@gmail.com; www.PolandUSA.com



'

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor