----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

03 kwietnia 2013

Udostępnij znajomym:

'

i odnosiło sukcesy na każdym etapie dorastania i w dorosłym życiu

Z analizy opublikowanej przez nowojorski Wydział Zdrowia wynika, że ok. 20 procent dzieci w wieku od 6 do 12 lat wymaga pomocy z powodu zaburzeń emocjonalnych lub psychicznych: 6 procent dzieci cierpi na ADHD, depresję, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, lęki i inne. Dodatkowo 14 procent badanych dzieci ma problemy z emocjami, koncentracją, snem, zachowaniem oraz komunikacją słowną. Wyniki badań w Chicago są porównywalne.

Nie jest łatwo radzić sobie z wychowaniem dzieci, gdy świat wydaje się stawać na głowie, życie osiąga zawrotne tempo, a rzeczywistość ginie gdzieś w czeluściach wirtualnej przestrzeni…
Wydawałoby się, że niczego nie powinno nam brakować do szczęścia, a jakże często sprawy komplikują się i gmatwają z niezrozumiałych przyczyn.  Alarmująca sytuacja, jaką ujawniły ostatnie badania w nowojorskich szkołach jest sygnałem do mobilizacji całej społeczności wokół potrzeb dzieci i rodzin.

Musimy zrozumieć, że w chorym społeczeństwie nikt nie będzie ani szczęśliwy, ani bezpieczny.

Akademia Zdrowego Wychowania zaprasza rodziców i pedagogów na spotkania i wykłady pt. „Jak wychowywać dziecko, aby osiągało szczęście i odnosiło sukcesy na każdym etapie dorastania i w dorosłym życiu”

SOBOTA, 13 kwietnia, godz. 9:30 – 11:30, Copernicus Center, Chicago, 5214 W. Lawrence Ave

Jak zapewnić dzieciom zdrowie emocjonalne i prawidłowy rozwój?

Jak uchronić, czego uczyć, co rozwijać w dziecku, aby pomóc mu osiągnąć szczęście i życiowy sukces?

Czym różni się wychowanie chłopców od wychowania dziewczynek? 

Te i inne ważne zagadnienia będą tematem spotkań z rodzicami, wychowawcami i pedagogami oraz wykładów Ireny Koźmińskiej, założycielki i Prezes Fundacji ABCXXI oraz Elżbiety Olszewskiej, Dyrektora Programowego Fundacji.

Wstęp wolny! Rezerwacja miejsc: 773-467-9000 lub pasochicago.org

Akademia Mądrego Wychowania, to wspólna kampania wielu polonijnych organizacji, skierowana do całego środowiska polonijnego – w poczuciu współodpowiedzialności za przyszłość naszych dzieci i młodzieży oraz za przyszłość naszej społeczności. Celem podejmowanych działań jest wspieranie rodziców, nauczycieli i wychowawców w wychowaniu i edukacji dzieci poprzez szerzenie wiedzy, współdziałanie i organizowanie imprez oświatowych, edukacyjnych i kulturalnych.

Uczestniczące w programie organizacje i instytucje: Fundacja ABC XXI “Cała Polska czyta dzieciom” (Polska), Organizacje z Chicago: Akademia Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra, Biblioteka Muzeum Polskiego w Ameryce, Copernicus Foundation, Konsulat Generalny w Chicago, Rada Nauczycieli Polonijnych, Jezuicki Ośrodek Milenijny, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polsko-Amerykańskich, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce, Zrzeszenie Polsko Amerykańkie oraz Fundacja “Noble Planners” i Fundacja “DobraPolskaSzkoła” z Nowego Jorku.

Fundacja ABCXXI jest działającą w Polsce od 1998 r. organizacją, której celem jest wspieranie zdrowia emocjonalnego – psychicznego, umysłowego oraz moralnego – dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, organizacyjne, promocyjne i lobbingowe. Fundacja jest organizatorem ponad 100 konferencji dotyczących problemów wychowania i zdrowia emocjonalnego dzieci. Przełomowym wydarzeniem dla rozwoju psychologii dziecięcej była Międzynarodowa Konferencja "Jak kochać dziecko – nowe odkrycia psychologii”, zorganizowana w Warszawie w 1999 r. z udziałem światowej sławy wykładowców – psychologów, psychiatrów, lekarzy, edukatorów z USA i Europy Zachodniej, m.in. Alice Miller, Nathaniela Brandena, Mary Pipher, Rossa Campbella, Jamesa Gilligana i in.

W 2000 r. Fundacja rozpoczęła w kilku miastach pilotażowe programy edukacyjne "Dzieciństwo na całe życie" w przedszkolach i "Szkoła z charakterem" w szkołach podstawowych i gimnazjach.

Od 2001 r. trwa nieprzerwanie kampania społeczna "Cała Polska czyta dzieciom" obejmująca obecnie 2850 miast i miejscowości. Ta najskuteczniejsza kampania oświatowa, jaką kiedykolwiek przeprowadzono w Polsce sprawiła, że dzisiaj 52% młodych rodziców czyta dzieciom książki co najmniej 20 minut dziennie.

Badania MKiDN potwierdziły pozytywne zmiany w środowiskach, które uczestniczą w programach: m. in. lepsze wyniki dzieci w nauce, mniej problemów wychowawczych w domu i w szkołach, większy zapał do udziału w zajęciach pozalekcyjnych, wyraźny wzrost czytelnictwa w lokalnych bibliotekach.

Sukces polskiej kampanii zachęcił inne kraje – obecnie wdrażany jest projekt „All of Europe Reads to Kids”, a także „Cała Polonia czyta dzieciom” – w wielu ośrodkach polonijnych na całym świecie, także w Chicago.

Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska są autorkami wielu prac i artykułów na tematy związane z psychologią i zdrowiem emocjonalnym dzieci, publikowanych w polskiej prasie popularnej i fachowej, oraz wysoko cenionych podręczników dla rodziców i pedagogów: „Z dzieckiem w świat wartości” oraz „Wychowanie przez czytanie”.

Akademia Mądrego Wychowania, to wspólna kampania wielu organizacji skierowana do całego środowiska polonijnego w poczuciu współodpowiedzialności za przyszłość naszych dzieci i młodzieży oraz za przyszłość naszej społeczności. Celem podejmowanych działań jest wspieranie rodziców, nauczycieli i wychowawców w wychowaniu i edukacji dzieci poprzez szerzenie wiedzy, współdziałanie i organizowanie imprez oświatowych, edukacyjnych i kulturalnych odpowiadających ich potrzebom.

Uczestniczące w programie organizacje i instytucje: Fundacja ABC XXI “Cała Polska czyta dzieciom” (Polska), Organizacje z Chicago - Akademia Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra, Biblioteka Muzeum Polskiego w Ameryce, Copernicus Foundation, Kongres Polonii Amerykańskiej, Konsulat Generalny w Chicago, Rada Nauczycieli Polonijnych, Jezuicki Ośrodek Milenijny, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polsko-Amerykańskich, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich, Zrzeszenie Polsko Amerykańskie oraz Fundacje z Nowego Jorku: “Noble Planners” i “DobraPolskaSzkoła”.

Barbara Bilszta

'

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor