----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

10 kwietnia 2013

Udostępnij znajomym:

'

Szczęście dziecka jest absolutnym priorytetem każdego kochającego rodzica. Ale jak pomóc dziecku znaleźć drogę do celu? Jak zapewnić mu serdeczność i przyjazne otoczenie, rozwój, samorealizację, odnalezienie celu w życiu, zdobycie wykształcenia, szacunku ludzi, wreszcie miłości? Wszyscy wiemy, że większości tych cennych wartości nie kupimy. Zatem, co robić, aby pomóc dziecku osiągnąć szczęście?

Te i inne ważne zagadnienia będą tematem spotkania i wykładu ekspertów w dziedzinie zdrowia emocjonalnego dzieci: Ireny Koźmińskiej oraz Elżbiety Olszewskiej – z Fundacji ABCXXI, pt. „Jak wychowywać dziecko, aby osiągało szczęście i odnosiło sukcesy na każdym etapie dorastania i w dorosłym życiu” w sobotę, 13 kwietnia, od godz. 9:30 am do 11:30, w Copernicus Center, Chicago, 5216 W. Lawrence Ave. Wstęp jest bezpłatny.

Informacja 773 467 9000, w internecie:  www.pasochicago.org

Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska są autorkami wielu prac i artykułów dotyczących psychologii i zdrowia emocjonalnego dzieci, publikowanych w polskiej prasie popularnej i fachowej, oraz wysoko cenionych podręczników dla rodziców i pedagogów: „Z dzieckiem w świat wartości” oraz „Wychowanie przez czytanie”.

Państwo znacie już Fundację ABC XXI, pisałam o niej wielokrotnie. Powstała w 1998 roku, a 1 czerwca 2001 roku zainaugurowała jeden z wielu programów: słynną kampanię społeczną ”Cała Polska czyta dzieciom”. Oto, co mówi o fundacji jej założycielka i Prezes, Irena Koźmińska:

„Celem wszystkich naszych działań jest wspieranie zdrowia emocjonalnego dzieci i młodzieży.

Chcemy uświadomić lokalnym społecznościom, w jak trudnym świecie dorastają nasze dzieci i jak często my, dorośli nie wywiązujemy się właściwie z zadań wychowawczych. Dzieci nie otrzymują tego, co jest im niezbędne do zdrowego rozwoju – czasu i miłości swych rodziców, stymulacji intelektualnej, dobrych wzorców zachowań, w nadmiarze dostają natomiast to, co jest źródłem stresu i demoralizacji, w tym samotność, lekceważenie ich potrzeb i ogromną porcję telewizji, która zaburza ich rozwój społeczny, umysłowy, psychiczny i moralny. Podczas konferencji staramy się w pigułce przekazać wiedzę psychologiczną dotyczącą potrzeb emocjonalnych dzieci i metod ich zaspokajania, sposobów nauczania wartości oraz radzenia sobie z trudnymi emocjami, skutków zaniedbań i przemocy wobec dzieci, roli czytania w rozwoju dziecka. Mamy nadzieję, że konferencje uświadomią wszystkim dorosłym jak ważne jest dzieciństwo i że nie wolno go zniszczyć ani przegapić.”

Co to jest „zdrowie emocjonalne”?

Zdrowie emocjonalne jest to dobre samopoczucie psychiczne i moralne, umiejętność racjonalnego myślenia oraz nawiązywania i utrzymywania dobrych relacji z ludźmi i budowania szczęśliwych i trwałych związków intymnych.
(wg Daniela Golemana, autora książki „Inteligencja emocjonalna)

Główną potrzebą emocjonalną dziecka jest potrzeba bezwarunkowej miłości rodziców, która w dużym stopniu zaspokaja jego pozostałe potrzeby emocjonalne, takie jak:

potrzeba bezpieczeństwa – fizycznego i emocjonalnego
potrzeba więzi i przynależności
potrzeba akceptacji
potrzeba otrzymywania zachęty i wsparcia
potrzeba bycia ważnym, docenianym i podziwianym
potrzeba szacunku (poszanowania godności)
potrzeba poczucia dumy, osiągnięć i sukcesu
potrzeba stymulacji intelektualnej i wrażeń
potrzeba ekspresji, czyli wyrażenia swoich myśli i uczuć
potrzeba autonomii i samodzielnej eksploracji świata 

Bezwarunkowa miłość rodziców jest najważniejszą potrzebą emocjonalną dziecka.
Jest to miłość okazywana bez względu na cokolwiek – niezależnie od zachowania dziecka, jego wyglądu czy osiągnięć. Jest to miłość okazywana dlatego, że dziecko istnieje i tej miłości potrzebuje do życia i rozwoju.

Werbalny przekaz miłości (słowa „kocham cię”), praca zawodowa „dla dobra dziecka”, czynności na rzecz dziecka (sprzątanie, gotowanie, prasowanie, pranie) – nie są dla dziecka prawdziwym nośnikiem miłości. Przeciwnie – często tak absorbują rodzica, że nie ma on czasu na rozmowę czy zabawę z dzieckiem, jest zmęczony, niecierpliwy, czasem reaguje niegrzecznie lub agresywnie, co jest zaprzeczeniem miłości.

Miłość należy dziecku, nawet nastolatkowi, okazywać w sposób dla niego jasny i zrozumiały, czyli w jego własnym języku: poprzez zachowania skierowane bezpośrednio do niego!

1. Pełen miłości kontakt wzrokowy (zawsze ciepły, przyjazny pełen akceptacji)

2. Pełen miłości kontakt fizyczny (przytulenie, pogłaskanie, zabawa w mocowanie się – wszelkie dopuszczalne formy zaspokojenia potrzeby bliskości dziecka, ma to być zaspokojenie potrzeb dziecka, nie zaś potrzeb osoby dorosłej)

3. Skupiona na dziecku uwaga (wyłączny czas, poświęcony w taki sposób, że dziecko czuje się wtedy najważniejsze na świecie dla swego rodzica)

4. Pełne miłości wychowanie nauczanie zasad grzeczności i właściwej komunikacji,
nauczenie wartości – głównie przez własny przykład, nauczenie myślenia, rozwiązywania problemów itp.

Dzieci, które nie czują się kochane, źle się zachowują, gdyż swym zachowaniem pragną skupić na sobie uwagę dorosłych. Takie dzieci również gorzej się rozwijają i mają problem ze złością. Główną przyczyną złości i jej groźnej odmiany – biernej agresji - jest fakt, że dziecko nie czuje się prawdziwie kochane.

(Fundacjia„ABCXXI” – Program Zdrowia Emocjonalnego, wg Rossa Campbella „Sztuka zrozumienia”).

Rodzicom, nauczycielom, wychowawcom, dziadkom, krewnym i przyjaciołom dzieci polecam prowadzony przez Fundację ABCXXI – INTERNETOWY UNIWERSYTET MĄDREGO WYCHOWANIA – adres w internecie: www.iumw.pl 

Do zobaczenia na spotkaniu w Copernicus Center. w sobotę 13 kwietnia 2013, o 9:30 a.m. Jeśli trudno jest Państwu zdążyć na czas – proszę się nie martwić, wykład odbywa się w dużej sali teatru, nie będziecie przeszkadzali, jeśli wejdziecie później, albo jeśli musicie wyjść wcześniej.

Barbara Bilszta



'

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor