----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

10 kwietnia 2013

Udostępnij znajomym:

'

Część 89: “Terminology of Real Estate Rentals”
czyli
Terminologia wynajmu nieruchomości” (Część III)

TRADE FIXTURES (inna nazwa: chattel fixtures) urządzenia handlowe/wyposażenie wynajmowanej nieruchomości dochodowej: rzeczy stanowiące własność osobistą osoby wynajmującej lokal w celu prowadzenia działalności biznesowej, np. półki sklepowe, fotele w salonie fryzjerskim, sprzęt restauracyjny. Urządzenia handlowe muszą być usunięte z lokalu przed wygaśnięciem umowy o wynajem. Jakiekolwiek urządzenia pozostawione po wygaśnięciu wynajmu przechodzą w posiadanie właściciela nieruchomości.

ACCESSION przejęcie urządzeń handlowych: jeśli urządzenia handlowe (trade fixtures) nie zostaną usunięte z wynajmowanego lokalu przed wygaśnięciem umowy wynajmu, ich nowym posiadaczem zostaje właściciel nieruchomości, który zgodnie z prawem „przejmuje” pozostawiony sprzęt.   

SUBLEASE (inna nazwa: subletting) – podnajem: udostępnienie przez najemcę/lokatora wynajmowanego lokalu osobie trzeciej, która określana jest jako podnajemca (sublessee/subtenant). Podnajem może nastąpić za pisemną zgodą właściciela lokalu lub jeśli zostało to określone w umowie wynajmu zawartej pomiędzy właścicielem (landlord/lessor) a najemcą/lokatorem (lessee/tenant).

PROTECTED CLASS chroniona grupa: grupa ludzi, która została uznana przez Departament Gospodarki Mieszkaniowej i Rozwoju Miejskiego (Department of Housing and Urban Development, w skrócie HUD) za szczególnie narażoną na dyskryminację w trakcie przeprowadzania transakcji sprzedaży, kupna i wynajmu nieruchomości, i z tego względu chroniona przez prawo federalne i stanowe (m.in. osoby narażone na dyskryminację ze względu na rasę, kolor skóry, wyznanie, płeć, pochodzenie etniczne, oraz niepełnosprawność). W przypadku wynajmu nieruchomości, do grup chronionych nie są zaliczani właściciele zwierząt domowych (pet owners), pod warunkiem, że dane zwierzę domowe nie jest niezbędne ze względu na niepełnosprawność jego właściciela. Wystawiając nieruchomość na rynek wynajmu, nie wolno dyskryminować np. osoby niewidomej, która posiada psa-przewodnika. Wolno jednak odmówić wynajmu osobie palącej papierosy, osobie ze złą historią kredytową lub przeszłością kryminalną.

MATERIAL FALSIFICATION poważne zafałszowanie: zafałszowanie informacji np. we wniosku o umowę wynajmu (application for lease), co może stać się podstawą do późniejszego unieważnienia kontraktu wynajmu.

SCREENING AGENCY agencja sprawdzająca: firma specjalizująca się w dostarczaniu raportów, służących do selekcji osób ubiegających się o pożyczkę, zatrudnienie, umowę wynajmu, itp. W procesie kwalifikowania lokatorów, właściciel lokalu może skorzystać z takich usług jak sprawdzenie historii kredytowej potencjalnego lokatora (credit check), sprawdzenie przeszłości kryminalnej (criminal background check), oraz sprawdzenie czy potencjalny lokator nie był wcześniej eksmitowany (eviction record check).

BREACH OF LEASE AGREEMENT naruszenie umowy wynajmu: naruszenie przez jedną ze stron kontraktu, właściciela lokalu lub lokatora, umowy dotyczącej wynajmu. Przykładem niedotrzymania umowy wynajmu przez lokatora są spóźnione opłaty za czynsz, udostępnienie lokalu osobom trzecim bez zgody właściciela (subleasing), wykonanie przeróbek lokalu bez zgody właściciela, niedotrzymanie warunków umowy dotyczących maksymalnej liczby lokatorów (maximum occupancy) oraz trzymania w lokalu zwierząt domowych, zakłócanie spokoju sąsiadom, prowadzenie na terenie wynajmowanej nieruchomości działalności niezgodnej z prawem, itp. Przykładem naruszenia kontraktu przez właściciela jest zwlekanie z dokonaniem niezbędnej naprawy, np. pieca w okresie grzewczym lub klimatyzacji, jeśli jest częścią wyposażenia lokalu, w okresie letnim.     

Zbigniew Pieńkowski
Tel. 773-719-3645
E-mail: pienkowski1@gmail.com
www.PolandUSA.com

 

 



'

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor