Część 90: “Terminology of Real Estate Rentals”
czyli „Terminologia wynajmu nieruchomości” (Część IV)
CITY OF CHICAGO RESIDENTIAL LANDLORD AND TENANT ORDINANCE SUMMARY– Streszczenie Zarządzenia Miasta Chicago Dotyczącego Wynajmu Lokali Mieszkalnych: dokument zawierający najważniejsze przepisy dotyczące wynajmu lokali w Chicago, który musi być dołączony do każdego pisemnego kontraktu wynajmu nieruchomości mieszkalnej znajdującej się na terenie miasta Chicago, jak również musi być przekazany lokatorowi jeśli zawierana jest lub odnawiana ustna umowa wynajmu. Dokument ten przedstawia streszczenie przepisów dotyczących m.in. następujących kwestii: ogólne obowiązki lokatora (tenant’s general duties); ogólne obowiązki właściciela (landlord’s general duties); depozyt zabezpieczający (security deposit); środki zaradcze, które może podjąć lokator (tenant’s remedies), jeśli właściciel naruszy kontrakt wynajmu, np. poprzez zwlekanie z dokonaniem naprawy; środki zaradcze, które może podjąć właściciel (landlord’s remedies), jeśli lokator naruszy kontrakt, np. nie płacąc czynszu lub spóźniając się z opłatami; podwynajem (subleasing); oraz niezgodne z prawem uniemożliwienie lokatorowi dostępu do wynajmowanego lokalu (tzw. lockout) poprzez np. wymianę zamków.
CHICAGO LEASE – umowa wynajmu w mieście Chicago: typ kontraktu wynajmu lokalu mieszkalnego na terenie miasta Chicago, który jest dostosowany do wymogów Zarządzenia Miasta Chicago Dotyczącego Wynajmu Lokali Mieszkalnych (City of Chicago Residential Landlord and Tenant Ordinance).
EXCLUSIVE TENANT REPRESENTATION AGREEMENT – umowa o wyłącznym przedstawicielstwie lokatora: kontrakt zawarty pomiędzy brokerem i klientem, który powierza agentowi zadanie znalezienia nieruchomości do wynajęcia według określonych kryteriów; agent jest wyłącznym przedstawicielem lokatora i ma prawo do otrzymania prowizji nawet w przypadku, kiedy lokator wynajmie nieruchomość, którą znalazł inny broker lub sam klient. Warto pamiętać, że lokator zwykle nie ponosi kosztów wynagrodzenia brokera, ponieważ prowizja jest pokrywana w większości przypadków przez właściciela wynajmowanego lokalu.
LEAD-BASED PAINT DISCLOSURE FOR LEASE – ujawnienie informacji dotyczących farb ołowiowych przy wynajmie: standardowy dokument dołączony do kontraktu wynajmu, który zawiera informacje dotyczące obecności farb ołowiowych w danym budynku mieszkalnym. Używanie farb ołowiowych zostało zakazane dopiero w 1978 roku ze względu na stwierdzenie ich szkodliwości dla ludzkiego zdrowia.
RADON DISCLOSURE FOR LEASE – ujawnienie informacji dotyczących radonu przy wynajmie: standardowy dokument dołączony do kontraktu wynajmu, który jest wymagany w przypadku, kiedy właściciel nieruchomości jest świadomy podwyższonego poziomu radonu w nieruchomości przeznaczonej do wynajęcia, o czym musi poinformować na piśmie potencjalnego lokatora. Radon, który powstaje w podłożu pod budynkiem i przenika do jego wnętrza gromadząc się w zamkniętym pomieszczeniu (szczególnie w piwnicy z nieodpowiednią wentylacją), może wywołać u ludzi poważne problemy zdrowotne.
LANDLORD’S DISCLOSURE OF LATENT DEFECTS – ujawnienie ukrytych wad przez właściciela: właściciel zobowiązany jest do ujawnienia potencjalnemu lokatorowi wszelkich ukrytych wad wynajmowanego lokalu, których jest świadomy.
DISCLOSURE OF AGENT’S INTEREST – ujawnienie roli agenta w danej transakcji: jeśli agent wystawia na rynek wynajmu swoją własną nieruchomość, zobowiązany jest poinformować o tym potencjalnych lokatorów. Informacja ta zawarta jest w wyrażeniu „właścicielem jest agent” (agent-owned). Jeśli agent występuje w roli lokatora, nie zwalnia go to z obowiązku ujawnienia tej informacji stronie wynajmującej daną nieruchomość.
Zbigniew Pieńkowski
Tel. 773-719-3645
E-mail: pienkowski1@gmail.com
'