----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

17 kwietnia 2013

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...
'

Wczoraj, 17 kwietnia 2013, tzw. “Grupa Ośmiu”, ośmiu senatorów, po czterech z obu partii, ogłosiła projekt nowej ustawy imigracyjnej. Mimo iż jest to na razie pierwszy krok w procesie legislacyjnym, jest on bardzo istotny, ponieważ nie tylko rozpoczyna oficjalnie debatę imigracyjną w Kongresie USA, ale również jest prawdopodobnie bardzo dobrym indykatorem tego, jak końcowa ustawa będzie wyglądać. Projekt ten został bowiem przygotowany po długich i żmudnych negocjacjach z wieloma środowiskami, które do tej pory były przeszkodą na drodze reform imigracyjnych, tzn. związki zawodowe, środowiska biznesowe, rolnicy, itd.

Zgoda i poparcie tych środowisk powinna znacznie ułatwić i przyspieszyć drogę ustawy w Kongresie. Zanim projekt ten stanie się ustawą, musi być przedyskutowany i przyjęty przez obie izby Kongresu USA: Senat i Izbę Reprezentantów, a następnie podpisany przez Prezydenta Obamę. Mimo iż projektowi temu daleko jest jeszcze do ustawy końcowej, warto przytoczyć najważniejsze jego założenia, gdyż będą one kształtować debatę imigracyjną przez następnych kilka miesięcy.

Główne założenia projektu to: wzmocnienie granic, legalizacja nielegalnie przebywających w USA imigrantów, zmiany w systemie sponsorowania na pobyt stały, wprowadzenie nowego systemu punktowego, wprowadzenie nowej wizy pracowniczej, zmiany w wizach pracowniczych H-1B, wprowadzenie obowiązkowego systemu weryfikacji przez pracodawców.

 

Wzmocnienie granic 

Projekt ustawy przeznacza łącznie około 5 miliardów dolarów na wzmocnienie kontroli granic USA i wymaga, aby zanim rozpocznie się legalizacja 11 milionów nielegalnych imigrantów, Sekretarz DHS przedstawił swoją strategię odnośnie wzmocnienia granic i rozpoczął jej wdrażanie. Sekretarz DHS ma na to 180 dni po podpisaniu ustawy.

 

Legalizacja osób przebywających w USA nielegalnie

Legalizacji podlegać wedle tego projektu mają osoby, które są w USA nielegalnie od przynajmniej 31 grudnia 2011. Osoby te muszą zapłacić zalegle podatki i złożyć aplikacje o legalizację. Oprócz kosztów obrotowych aplikanci będą płacili karę $500 za nielegalny pobyt. Legalizacja będzie staraniem się o tymczasowa rezydenturę, tzw. “Registered Provisional Immigrant Status”. Taki status przyznawany będzie na okres 6 lat, i może być ponownie przedłużony za opłatą następnych $500 kary i opłat obrotowych. Status ten będzie dawał pozwolenie na pracę, legalny pobyt w USA i możliwość wyjazdów zagranicę. 

Osoby, które nie będą się na ten status kwalifikować to te, które: a) były skazane za pewne wykroczenia kryminalne (np. aggravated felony, jakiekolwiek felony, bądź trzy lub więcej misdemeanor; b) osoby, które nielegalnie głosowały w wyborach w USA; c) osoby, które nie kwalifikują się na pobyt stały z powodów zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia publicznego.

Nawet osoby, które są obecnie lub były w przeszłości w procedurze deportacyjnej, nawet te, które mają nakazy deportacyjne na swoim koncie będą kwalifikować się na ten status. Projekt przewiduje nawet ubieganie się o status rezydenta tymczasowego dla tych, którzy byli deportowani z USA, jeśli tylko deportacja nie była z powodów kryminalnych, i jeśli osoby takie maja małżonków lub dzieci, które są obywatelami lub rezydentami USA.

Projekt przewiduje, że aplikanci będą mieli tylko rok na składanie tych aplikacji o legalizację. Sekretarz DHS może przedłużyć okres aplikacyjny o następny rok.

Po 10 latach tymczasowi rezydenci będą mogli starać się o pobyt stały na podstawie nowo ustanowionego systemu punktowego, będą również musieli zapłacić $1,000 i zdać egzamin z historii USA i języka angielskiego. Wyjątkiem są tutaj studenci z tzw. Dream Act i rolnicy z ustawy AgJob, którzy o pobyt stały będą mogli starać się już po 5 latach, a studenci z Dream Act od razu będą się kwalifikować na obywatelstwo USA.

 

Zmiany w procesie sponsorowania

Ustawa przewiduje redukcję opóźnień w obecnych kategoriach sponsorowania.  Zmienia również na lepsze pewne alokacje numerów wizowych w sponsorowaniu na pracę, oraz w znaczny sposób zmienia proces sponsorowania przez rodzinę.

Cztery kategorie preferencyjne sponsorowania rodzinnego redukuje do dwóch. Małżonkowie i nieletnie dzieci rezydentów USA staną się kategorią natychmiastową, podobnie jak na dzień dzisiejszy małżonkowie, nieletnie dzieci i rodzice obywateli USA. Dwie pozostałe kategorie sponsorowania rodzinnego to będą: 1) dorosłe dzieci stanu wolnego obywateli USA i dorosłe żonate / zamężne dzieci obywateli USA (ale tylko do 30 roku życia), oraz 2) dorosłe dzieci stanu wolnego rezydentów USA. Dla tych dwóch kategorii przewiduje się odnowienie wizy V, która daje pobyt stały i pozwolenia na pracę na czas czekania na pobyt stały. Zlikwidowana ma być kategoria sponsorowania przez braci i siostry obywateli USA. Likwidacja tej kategorii ma nastąpić po 18 miesiącach od wejścia w życie ustawy.

Zlikwidowana będzie loteria wizowa, ale będzie zachowana dla tych, którzy zostali wylosowani w DV 2013 i DV 2014.

Wprowadzony będzie nowy, punktowy proces starania się o pobyt stały, tzw. Merit Based Visa, gdzie aplikant otrzymać będzie mógł pobyt stały, jeśli uzbiera odpowiednią liczbę punktów, a punkty przyznawane będą na podstawie kalkulacji, która będzie brała pod uwagę edukację, doświadczenie zawodowe, długość pobytu w USA, lata pracy w USA, i więzy rodzinne z USA. System punktowy będzie udostępniał między 120,000 a 250,000 wiz rocznie, ale zostanie wprowadzony dopiero 5 lat po wejściu ustawy w zycie.

W następnym tygodniu opiszę inne zmiany przewidywane przez projekt nowej ustawy, tj. nowe wizy pracownicze, zmiany w obecnym systemie wiz H-1B, legalizację dla rolników i nową obowiązkową weryfikację statusu imigracyjnego pracowników.

Agata Gostynska Frakt
Adwokat imigracyjny i rodzinny
(312) 644-8000
agata@gostynska.com

Przy okazji zawiadamiam, ze od przyszłego tygodnia zmienia się adres naszego biura w downtown. Nowy adres to: 330 S. Wells, Suite 1300, Chicago, IL 60606



'

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor