Część 91: “Terminology of Real Estate Rentals”
czyli „Terminologia wynajmu nieruchomości” (Część V)
CRIME FREE LEASE ADDENDUM – dodatkowa klauzula kontraktu wynajmu dotycząca przestępczości: dokument o charakterze zapobiegawczym, mający na celu zmniejszenie w danej okolicy przestępczości, szczególnie narażonej na działalność gangów, dołączany do standardowej umowy wynajmu i wymagany przez stowarzyszenia mieszkańców osiedli (condominium association) w niektórych miejscowościach jako jeden z warunków wynajmu; poprzez podpisanie tej klauzuli lokator zobowiązuje się do tego, że nie będzie angażował się w jakąkolwiek działalność kryminalną lub niezgodną z prawem, jak również nie będzie zachęcał i ułatwiał innym takiej działalności, na terenie wynajmowanej nieruchomości i osiedla (dotyczy to wszystkich osób mieszkających w danym lokalu oraz ich gości). Nawet jednorazowe naruszenie tej klauzuli stanowi podstawę do natychmiastowego unieważnienia umowy wynajmu (immediate termination of the lease).
MOVE-IN/MOVE-OUT CHECKLIST – lista kontrolna dotycząca wprowadzki i wyprowadzki: dokument zawierający listę wyposażenia wynajmowanego lokalu i opis jego stanu technicznego w chwili wprowadzki (condition at move-in) oraz opis stanu technicznego po wyprowadzce (condition at move-out), wspólnie sporządzony i podpisany przez lokatora i właściciela lokalu.
LOCKOUT – uniemożliwienie dostępu: niezgodne z prawem uniemożliwienie lokatorowi dostępu do wynajmowanego lokalu lub korzystania z niego, np. poprzez wymianę zamków w drzwiach wejściowych lub wyłączenie użyteczności (utility shut-off), w celu zmuszenia lokatora do wyprowadzki lub uiszczenia zaległego czynszu.
ORAL LEASE AGREEMENT – ustna umowa wynajmu: ustna umowa wynajmu pomiędzy właścicielem a lokatorem, której potwierdzeniem jest uiszczenie czynszu przez lokatora i przyjęcie czynszu przez właściciela lokalu, mimo że nie została zawarta pomiędzy nimi żadna umowa w formie pisemnej. Ustny kontrakt zwykle zawierany jest jako umowa z miesiąca na miesiąc (month-to-month) lub na inny okres nieprzekraczający jednego roku. Okres wynajmu zaczyna się w dniu płatności czynszu i odnawia się automatycznie. Jeśli lokator chce rozwiązać umowę, zobowiązany jest przekazać właścicielowi zawiadomienie na piśmie z wyprzedzeniem równym okresowi czynszu (np. w przypadku umowy z miesiąca na miesiąc, pisemne zawiadomienie powinno być przekazane z 30-dniowym wyprzedzeniem – w ostatnim lub pierwszym dniu okresu wynajmu). Podobne wymagania dotyczą rozwiązania umowy przez właściciela, który zobowiązany jest przekazać zawiadomienie lokatorowi z wyprzedzeniem równym okresowi czynszu.
VARIABLE LEASE – zmienny kontrakt wynajmu: typ umowy wynajmu dopuszczający podwyższenie czynszu w czasie trwania umowy. Wyróżnia się dwa rodzaje zmiennego kontraktu wynajmu: stopniowany kontrakt (graduated lease), który przewiduje wzrost czynszu po upływie wyznaczonych dat, oraz indeksowy kontrakt (index lease), w którym wysokość czynszu wzrasta lub zostaje obniżona w zależności od wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (consumer price index).
GROUND LEASE – dzierżawa ziemi: typ kontraktu, w którym najemca dzierżawi niezabudowaną działkę, na której zgadza się postawić budynek; kontrakty tego typu zawierane są na długi okres, zwykle 50-99 lat, oraz określają oddzielną własność ziemi i wzniesionych na niej budynków.
LEASE WITH OPTION TO PURCHASE (inna nazwa: lease with option to buy/rent with option to buy) – wynajem z opcją kupna: typ kontraktu, w którym właściciel nieruchomości, określany jako optionor, udziela lokatorowi, określanemu jako optionee, opcji kupna wynajmowanej nieruchomości w określonym terminie za cenę ustaloną przy podpisaniu umowy; jest to kontrakt jednostronny (unilateral contract), ponieważ tylko właściciel nieruchomości zobowiązany jest do wykonania umowy, jeśli lokator zdecyduje się skorzystać z opcji kupna.
Zbigniew Pieńkowski
pienkowski1@gmail.com
www.PolandUSA.com