----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

04 czerwca 2013

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...
'

DISCLOSURE OF MATERIAL FACTS ujawnienie ważnych informacji: obowiązek ujawnienia ważnych faktów lub okoliczności dotyczących danej nieruchomości będącej przedmiotem transakcji spoczywa nie tylko na sprzedającym, ale również na agencie, który go reprezentuje. Typowym przykładem jest informacja, że dana nieruchomość znajduje się w strefie zalewowej (floodplain), co negatywnie wpływa na jej wartość. Jeżeli potencjalny klient nie zostaje poinformowany o tym ważnym fakcie przez sprzedającego i dochodzi do sfinalizowania transakcji, konsekwencje mogą być poważne. Kupujący miałby podstawy do skierowania sprawy do sądu o odszkodowanie lub unieważnienie transakcji.   

DISCLOSURE OF LATENT DEFECTS ujawnienie ukrytych wad: sprzedający zobowiązany jest do ujawnienia wszelkich ukrytych wad, których jest świadomy. Za wady ukryte (latent defects) uważa się wszelkie defekty zagrażające bezpieczeństwu, które są trudne do wykrycia podczas zwykłej inspekcji, np. pęknięty fundament lub wadliwa konstrukcja dachu.

REAL PROPERTY DISCLOSURE REPORT raport ujawniający defekty nieruchomości: standardowy dokument, który sporządza sprzedający w momencie wystawienia nieruchomości na sprzedaż, nawet jeśli jest przekonany o braku jakichkolwiek defektów. Potencjalny nabywca powinien otrzymać kopię raportu przed złożeniem oferty kupna.

MISREPRESENTATION wprowadzenie w błąd, przekazanie fałszywych informacji: wprowadzenie potencjalnego nabywcy nieruchomości w błąd może stać się podstawą do unieważnienia kontraktu i wytoczenia sprawy sądowej przez poszkodowaną stronę. Celowe przekazanie fałszywych informacji kwalifikuje się jako świadome wprowadzenie w błąd lub po prostu oszustwo (fraudulent misrepresentation), natomiast jeśli wynika ono z zaniedbania, zyskuje miano wprowadzenia w błąd na skutek zaniedbania (negligent misrepresentation). Przykładem oszustwa może być świadome przekazanie potencjalnemu nabywcy nieprawdziwych informacji na temat wskaźnika przestępstw w danej dzielnicy.   

MOLD DISCLOSURE ujawnienie informacji dotyczących pleśni: standardowy dokument dołączony do kontraktu sprzedaży, który zawiera informacje dotyczące obecności pleśni w budynku mieszkalnym bedącym przedmiotem transakcji.

LOAN STATUS DICLOSURE ujawnienie informacji dotyczących statusu pożyczki: potencjalny nabywca nieruchomości zobowiązany jest dołączyć do oferty kupna dokument informujący sprzedającego o tym, na jakim etapie znajduje się finansowanie inwestycji.

UNDISCLOSED DUAL AGENCY nieujawnione podwójne przedstawicielstwo: sytuacja, w której agent obrotu nieruchomościami nie poinformował zainteresowanych stron o tym, że reprezentuje zarówno sprzedającego jak i kupującego w tej samej transakcji. Nieujawnienie klientom faktu, że agent działa jako podwójny agent (dual agent), jest niezgodne z prawem w stanie Illinois. Zarówno sprzedający jak i nabywca muszą podpisać dokument o nazwie „Zezwolenie na podwójne przedstawicielstwo” (Consent to Dual Agency) jeśli jeden agent reprezentuje obydwie strony w tej samej transakcji. Dokument ten precyzuje dokładnie jaka jest rola agenta w tego typu transakcji, jakie są jego obowiązki i jakich informacji nie może ujawnić bez zgody klienta.

DISCLOSURE OF AGENT’S INTEREST ujawnienie roli agenta w danej transakcji: jeśli agent wystawia na sprzedaż swoją własną nieruchomość, zobowiązany jest poinformować o tym potencjalnych nabywców. Informacja ta zawarta jest w wyrażeniu „właścicielem jest agent” (agent-owned). Jeśli agent występuje w roli nabywcy, nie zwalnia go to z obowiązku ujawnienia tej informacji stronie sprzedającej daną nieruchomość.

Zbigniew Pieńkowski

'

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor