----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

04 czerwca 2013

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download
'

Nie ulega wątpliwości, że mamy obecnie do czynienia ze swego rodzaju mobilną rewolucją. Smartfony, tablety, a także ultramobilne notebooki z dotykowymi ekranami cieszą się niezwykle wysoką, i stale rosnącą, popularnością.

Nic dziwnego, że producenci prześcigają się w proponowaniu nam nowych gadżetów. Jeden z nich postanowił nawet, że technologia dotykowa będzie dominowała wśród jego produktów.

Mowa o firmie Acer. Tajwański gigant spodziewa się, że maksymalnie do 2015 roku aż 80%jego urządzeń będzie wyposażone w dotykowy ekran. Nowe tablety) i notebooki mają poprawić słabe wyniki Acera na rynku w ostatnich latach. Już pod koniec tego roku, modele z dotykowym ekranem mają stanowić nawet 35% sprzedaży notebooków Acera.

 

Samsung Galaxy Tab 3 10.1

Oprócz trzeciej generacji Galaxy Taba z 8-calowym wyświetlaczem, jest także nowość dla wielbicieli większych wyświetlaczy.

Po wielu przeciekach Samsung Galaxy Tab 3 8.0 przestał być tajemnicą. Wraz z nim Samsung zaprezentował trzecią generację większego tabletu.

Tablet posiada 10,1-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Za jego wydajność odpowiada dwurdzeniowy procesor o częstotliwości taktowania 1,6 GHz, wspierany przez 1 GB pamięci RAM. Całość pracuje pod kontrolą Androida 4.2 Jelly Bean.

Dla użytkowników przeznaczono 16 lub 32 GB pamięci wewnętrznej, którą można rozszerzyć o kolejne 64 GB dzięki czytnikowi kart microSD. Jest także 3-megapikselowy aparat główny oraz 1,3-megapikselowa przednia kamerka do wideorozmów. Nie zabrakło modułów 3G/LTE, Wi-Fi, A-GPS + GLONASS, USB 2.0.

Bateria tabletu ma pojemność 6800 mAh. Obudowa ma wymiary 243,1 x 176,1 x 7,95 mm, a całość waży 510 gramów.

 

Windows XP nie do zdarcia. Nadal wysoko w statystykach

Grubo ponad jedna trzecia wszystkich instalacji Windows na całym świecie wciąż należy do weterana, który premierę rynkową miał w 2001 roku.

Czy ktokolwiek ponad dekadę temu mógł się spodziewać, że Windows XP osiągnie tak wielki i długofalowy sukces? Próba obalenia tronu w 2006 roku za sprawą Windows Vista zakończyła się sromotną porażką.

Tymczasem według najnowszych danych Net Applications, udział Windows XP w globalnym rynku maleje w mikroskopijnym tempie. W porównaniu do kwietnia (38,31%) w maju nieśmiertelny "XP" skurczył się do poziomu 37,74%.

Co ciekawe, dopiero teraz wielu użytkowników decyduje się na aktualizację systemu operacyjnego z Windows XP do wyższej wersji. I wcale pod uwagę nie jest brany Windows 8, czy Windows Vista.

Problem zacznie nabierać na znaczeniu w przyszłym roku, kiedy Microsoft zakończy wsparcie dla Windows XP (nastąpi to 8 kwietnia 2014 roku). Wystarczy sobie teraz wyobrazić, że jedna trzecia użytkowników zostanie pozbawiona aktualizacji, aby zrozumieć z jak głębokim zagrożeniem bezpieczeństwa możemy mieć do czynienia.

 

Canon wyprodukował już 90 mln obiektywów EF

Firma Canon poinformowała, że dokonała kolejnego przełomu w zakresie produkcji obiektywów osiągając liczbę 90 mln sztuk. Co ciekawe, próg ten udało się przekroczyć zaledwie dziewięć miesięcy po ogłoszeniu w sierpniu 2012 roku informacji o wyprodukowaniu 80 mln obiektywów.

Produkcja obiektywów z serii EF rozpoczęła się w marcu 1987 roku i zbiegła się w czasie z zaprezentowaniem pierwszej lustrzanki firmy Canon w fabryce w Utsunomiya. Od tamtej chwili światowe zapotrzebowanie na produkty z linii EOS oraz obiektywy EF stale rośnie. W 2011 roku w ciągu zaledwie 9 miesięcy udało się zwiększyć liczbę wyprodukowanych obiektywów o 10 milionów – z 60 do 70 mln – wyprodukowanych sztuk. Aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie, Canon stale rozwija swoje możliwości produkcyjne w fabrykach w Japonii, Malezji i na Tajwanie. Obecnie linia obiektywów EF obejmuje 80 modeli i uwzględnia serię EF Cinema, która dedykowana jest do profesjonalnej produkcji filmowej i telewizyjnej.

Przełomowe momenty w historii produkcji obiektywów serii EF:

  • 1995: Produkcja obiektywów EF przewyższa 10 mln sztuk
  • 2001: Produkcja obiektywów EF przekracza 20 mln sztuk
  • 2006: Canon wyprodukował już 30 milionów obiektywów EF
  • 2008: Kolejny kamień milowy osiągnięty w kwietniu: 40 wyprodukowanych obiektywów serii EF
  • 2009: Produkcja osiąga 50 milionów sztuk
  • 2011: Nowy rekord pobity w styczniu: 60 mln
  • 2011: W październiku łączna wartość wyprodukowanych obiektywów wyniosła 70 mln
  • 2012: Produkcja osiąga 80 mln sztuk w sierpniu

 

Nowe procesory Celeron i Pentium będą bazować na Bay Trail

Obecnie procesory Celeron oraz Pentium bazują na architekturze Ivy Bridge, a więc tej samej, która wykorzystywana jest w mocniejszych układach z serii Intel Core trzeciej generacji. To się jednak niedługo zmieni.

Intel potwierdził wczoraj, że przyszłe generacje procesorów Celeron oraz Pentium będą bazować na platformie Bay Trail, a więc tej samej, którą zaprojektowano z myślą o nowych układach z serii Atom. Procesorów tych możemy spodziewać się w drugiej połowie roku.

 

OS X 10.9 poznamy na WWDC. Apple znowu zapożyczy funkcje z iOS

Najnowsza odsłona systemu dla komputerów Mac ma zostać zaprezentowana już podczas konferencji WWDC, a więc 10 czerwca. W oprogramowaniu spodziewajmy się kolejnych zapożyczeń z iOS.

Apple ostatnimi czasy przyzwyczaiło nas do udostępniania nowych wersji systemu OS X co około rok, w czasie lata.

Za dwa tygodnie postaram się opisać więcej o nowych produktach Apple, o których dowiemy się już 10 czerwca. W trakcie wydarzenia z pewnością doczekamy się również aktualizacji wielu innych programów od Apple.

Opracował:  Daniel Odroniec
E-mail: daniel@1030.am



'

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor