Paderewski Symphony Orchestra zaprasza na IV Festiwal „Niedziela w Krainie Sztuki” Niedziela, 9 czerwca, godz. 1pm-6pm, Copernicus Center
Każdy z nas ma jakiś talent, choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Chwycić za pędzel, pociągnąć smyczkiem po strunach, przymierzyć teatralny kostium – jedna krótka chwila może oznaczać początek niezwykłej przygody, albo nawet zainicjować pasję na całe życie.
Jak wiele korzyści czerpią dzieci z „zabawy” sztuką, dowiadujemy się codziennie od ludzi nauki. Wraz z rozwojem technologii i nowoczesnych metod badania mózgu, uczeni odkrywają coraz to nowe obszary uzależnione od właściwego, wszechstronnego treningu. W ślad za rozwojem wiedzy zmienia się diametralnie podejście do sztuki – uznano ją dzisiaj za jedną najważniejszych potrzeb intelektualnych. W przypadku dzieci – stanowi niezbędną odżywkę dla ich rozwoju, jak miłość, poczucie bezpieczeństwa, witaminy i ruch na świeżym powietrzu. Uprawiając różne formy sztuki, dzieci nie tylko rozwijają swój potencjał intelektualny, kreatywność, uczą się skupienia i koncentracji – także kształcą niejako „przy okazji” wiele dodatkowych umiejętności, które procentują w dorosłym życiu, m.in. planowanie czasu, samokontrola, konsekwencja, upór w dążeniu do celu. Jak wiemy, są to cechy wspierające sukces w każdej dziedzinie działalności: nauki, a potem pracy. Za tym idzie poczucie wiary we własne siły, optymizm, nierzadko pasja, entuzjazm, radość i satysfakcja z własnych osiągnięć.
Niestety, wbrew zdrowemu rozsądkowi programy edukacyjne okrojono z zajęć artystycznych, dlatego w większości wypadków nie możemy polegać na szkole. Musimy znaleźć sami sposób na kreatywne zajęcia dla naszych pociech. Z myślą o tych potrzebach organizowany jest co roku Festiwal Rodzinny „Niedziela w Krainie Sztuki”.
Organizatorem jest Paderewski Symphony Orchestra oraz działająca pod patronatem tej organizacji Akademia Muzyki, współorganizatorem jest Fundacja Kopernikowska, która udostępnia swój obiekt Copernicus Center oraz przyległy teren. Celem imprezy jest promocja wszechstronnego rozwoju dziecka poprzez edukację artystyczną, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz popularyzowanie ciekawych, kreatywnych form spędzania wolnego czasu z dzieckiem. W jednym miejscu, w ciągu kilku godzin, można odwiedzić pracownię malarską, stworzyć pierwszą w życiu grafikę, zagrać pierwsze dźwięki na prawdziwych skrzypcach, zasiąść do fortepianu, stanąć na teatralnej scenie, spotkać pisarza, porozmawiać z poetą albo wysłuchać prawdziwego symfonicznego koncertu, przeznaczonego dla młodych słuchaczy.
W tym roku program wzbogacił się o kolejne ważne elementy, które polecamy szczególnie starszym dzieciom i młodzieży: warsztaty dziennikarskie i reporterskie prowadzone przez Ewę Uszpolewicz oraz pracownię malarstwa i grafiki Wojciecha Glinkowskiego. Kandydaci na dziennikarzy i reporterów proszeni są o wcześniejsze zgłoszenie (do soboty włącznie) w biurze Akademii PaSO: 773 467 9000 lub e-mail: paderewskiorchestra@msn.com. Większość pracowni działa przez cały czas, warto jednak zwrócić uwagę na szczegółowy plan i godziny koncertów.
O godz. 3 pm rozpocznie się koncert z bajką – „Niezwykłe Przygody Koziołka Matołka”. Wierszowana opowieść Kornela Makuszyńskiego będzie czytana przez narratora (Alicja Szymankiewicz) i ilustrowana na ekranie wspaniałymi rysunkami Mariana Walentynowicza oraz muzyką graną na żywo przez 20-osobową orkiestrę!
Nie zabraknie emocji – w małej i dużej loterii fantowej wszystkie losy są pełne – można wygrać wiele atrakcyjnych nagród: od pięknych polskich książek i płyt CD z muzyką polską, po e-booka. Na Kiermaszu książki przeczytanej rodzice mogą wybrać książki odpowiednie dla swoich pociech i dla siebie, za symbolicznego $1.
Głód i pragnienie będzie można zaspokoić w letnim bufecie i kawiarence z wypiekami i deserami domowymi.
Wielki finał Festiwalu nastąpi o godz. 5pm, kiedy to rozpocznie się prawdziwy koncert symfoniczny. W tym roku w programie znalazł się prawdziwy przebój sal koncertowych na całym świecie: „Karnawał Zwierząt” francuskiego kompozytora Kamila Saint-Saensa. Sam kompozytor nazwał te muzykę „fantazją zoologiczną”. Składa się ona z 14 krótkich utworów opisujących muzycznie różne zwierzęta, m.in. kury i koguty, żółwie, słonia, łabędzia, osiołka, rybki w akwarium i inne. Bardzo ważną rolę kompozytor powierzył pianistom: większość fragmentów wymaga udziału nie tylko orkiestry, ale także dwóch pianistów – solistów. Dlatego na scenie – oprócz orkiestry, ustawione będą aż dwa fortepiany koncertowe, przy których zasiądą najstarsi uczniowie Akademii PaSO. Warto dodać, że także partie orkiestry wykona młodzież wspomagana przez muzyków Paderewski Symphony Orchestra. Tym samym będziemy świadkami debiutu Młodzieżowej Orkiestry im. I.J. Paderewskiego pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła.
Życzę wszystkim wspaniałych przeżyć w niezwykłej krainie sztuki.
UWAGA!
W razie niepogody cały Festiwal odbędzie się w pomieszczeniach Copernicusa, w tych samych godzinach.
Wstęp na Festiwal w Krainie Sztuki i udział w warsztatach jest bezpłatny, wstęp na koncerty wymaga zakupienia biletu w cenie $15 dorośli, $7 dzieci i młodzież do lat 16. Dzieci poniżej 5 lat maja wstęp wolny. Informacje: tel. 773 467 9000, w internecie: pasochicago.org.
APEL:
W wielu domach leżą na półkach książki, do których nasze dzieci już nie zaglądają. Nierzadko cenne egzemplarze trafiają ostatecznie do pojemnika z makulaturą. Zachęcamy do przekazywania na Kiermasz Książki Przeczytanej książek, z których już dzieci „wyrosły” – aby mogły służyć kolejnym czytelnikom. Można je zostawiać w Copernicus Center – w hallu lub w Akademii PaSO: 5844 N. Milwaukee Ave. INFORMACJA: Tel. 773 467 9000 Książki można także dostarczyć na kiermasz podczas trwania festiwalu.
Barbara Bilszta
'