----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

12 czerwca 2013

Udostępnij znajomym:

'

Polska Misja O. Cysterów pw. Matki, 116 Hilton Str., Willow Springs, IL 60480
Sobota, 15 czerwca, godz. 7 pm
Bilety: $30

Kościół Świętego Ferdynanda, 5900 W. Barry Ave., Chicago, IL 60634
Niedziela, 16 czerwca, godz. 7 pm
Bilety: $30

Stanisław Soyka w Chicago – tylko dwa koncerty! Potężna dawka pięknej muzyki i ten głos! Ciepły, przejmujący, zmuszający do zatrzymania się na chwilę i zasłuchania. Zapraszamy na niezwykłą ucztę duchową.

Tryptyk Rzymski (poezja Jana Pawła II) oraz utwory z najnowszych płyt w wykonaniu Stanisława Soyki z grupą fantastycznych muzyków z Soyka

Kwintet:

Stanisław Soyka – pianino, wokal
Jakub Sojka – bębny, wokal
Antoni Sojka
– klawisze, akustyka
Marcin Lamch
– bass
Przemek Greger
– gitara
Zbigniew Brysiak
– perkusja

Stanisław Soyka – wokalista jazzowy, pianista, kompozytor urodzony w 1959 roku. Śpiewać zaczął kiedy miał 7 lat, udzielając się wraz z ojcem w chórze katedralnym w rodzinnych Gliwicach. Następnie ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec oraz Wydział Kompozycji i Aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach. W czasie studiów śpiewał z big-bandem Puls, z którym dokonał pierwszych nagrań dla archiwum Rozgłośni PR w Katowicach. Stanisław Soyka debiutował w listopadzie 1979 recitalem muzyki bluesowej i gospel w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Śpiewał tam utwory Raya Charlesa, Carole King i Beatlesów. Zapis tego koncertu znalazł się na jego pierwszym albumie „Don’t You Cry”.

W 1981 roku ukazuje się płyta „Blublula”. Zawiera porywające wykonania takich standardów jak „I’m just a lucky so and so” D. Ellington’a czy Naima J. Coltrane’a. Całość z towarzyszeniem Tria W. Karolaka. Płyta staje się „Jazzową płyta roku ‘81” i rozchodzi się w „złotym” nakładzie. To wtedy właśnie legendarny amerykański animator i krytyk jazzowy W. Connover goszczący w Polsce podczas festiwalu Jazz Jamboree usłyszawszy Sojkę, miał powiedzieć: ten facet, to najlepiej strzeżony sekret muzyki polskiej.

W 1982 roku ukazała się płyta `soyka Sings Ellington". W ciągu kilku kolejnych lat artysta dużo koncertował – występował na znanych festiwalach jazzowych polskich i zagranicznych, współpracował również z czołowymi polskimi jazzmenami. W 1986 muzyk podpisał kontrakt w wytwórnią RCA, dla której nagrał album `stanisław Soyka". Natomiast już dwa lata później ukazała się płyta "Radioaktywny", która stanowiła niejako zapis aktywności artysty w polskich studiach nagraniowych w latach 1983-88. W swoich poszukiwaniach muzycznych Soyka sięgnął również po rocka – współpracował z jazz-rockowymi grupami Extra Ball i Sun Ship, rockowym zespołem Svora (wystąpił na festiwalu w Jarocinie).

W czerwcu 2011 roku Artysta został uhonorowany nagrodą Grand Prix Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu za całokształt twórczości. Otrzymał również swoją Gwiazdę w opolskiej Alei Gwiazd.

Wciąż inny, wciąż nowy, a jednocześnie rozpoznawalny od pierwszych nut. Jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera. Z zespołem czy solo wkrótce po wejściu na scenę obejmuje całkowite panowanie nad publicznością. W jednym z licznych wywiadów artysta powiedział „Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam, by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni”.

 

Kulinarnie po Chicago

Machu Picchu

3856 N. Ashland Ave., Chicago
www.machupicchuchicago.com

Kolejne warte odwiedzenia miejsce to restauracja Machu Picchu przy 3856 N. Ashland Ave. Jak sama nazwa wskazuje, bardziej peruwiańskiej restauracji w mieście się nie znajdziecie. Lokal może nie wyróżnia się niczym szczególnym, poza fototapetą z widokami Peru, ale ma asa w rękawie. Jest nim ceviche z kaczki, przyrządzane według oryginalnego przepisu z pewnego miasteczka na północ od Limy, z którego pochodzi ojciec właściciela restauracji.

Peruwiańska kuchnia to jedno bardziej unikalnych doświadczeń gastronomicznych na świecie. Menu Machu Picchu oferuje szeroki wybór dań takich jak ceviche, lomo saltado, arkoz con mariscos i oczywiście duży wybór steków. 

Restauracja otwarta od poniedziałku do czwartku w godz. 12-9:45, w piąki i soboty: 12-10:45 oraz niedziele od 12 do 8:45.

 

Art Gallery Kafe zaprasza

127 E. Front Str., Wood Dale, IL 60191. Tel. 630-766-7425

W 80 minut dookoła świata – kolejne spotkanie z podróżnikami Mariolą i Tomkiem Pikami. Dalekie kraje, egzotyczne krajobrazy: Islandia, Madagaskar, Jawa, Boliwia. Piątek, 14 czerwca, godz. 7:30 pm. Wstęp $10, w tym $5 konsumpcja i $5 kupon zniżkowy na zakup DVD.

Sweet Home Chicago, Kiedy byłem małym chłopcem... i wiele standardów bluesa, czyli Jacek Mroczka – harmonijka ustna oraz znakomity Lemon Blues w sobotę, 15 czerwca, od godz. 8 pm. Wstęp $15 od osoby.

Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejną projekcję: Abbas Kiarostami (Japonia) Like Someone in Love, niedziela, 16 czerwca, godz. 6 pm. Wstęp wolny.

Klub Dobrej Książki. Biblioteka Publiczna w Wood Dale oraz Art Gallery Kafe zapraszają na kolejne spotkanie – dyskusję. Tematem rozważań będzie książka Wiesława Adamczyka: “Kiedy Bóg odwrócił wzrok – odyseja wojenna. Wygnanie i Wybawienie”. Wtorek, 18 czerwca, godz. 7 pm. Wstęp wolny.

 

Piknik charytatywny

Park przy Cumberland i Irving Park, polana nr 13
Niedziela, 16 czerwca, od godz. 11:30

Stowarzyszenie Przyjaciół miasta Brzeska i okolic zaprasza na piknik charytatywny w niedzielę, 16 czerwca, w parku w okolicy skrzyżowania ulic Cumberland i Irving Park, polana nr 13.

Piknik rozpocznie się o godz. 11:30 mszą świętą, którą odprawi ks. Jacek Wrona.

Czas będzie umilać muzyka zespołu Rewanż.

 

Weekend w ToTu Cafe

2300 River Rd., River Grove, IL 60171   Tel. 708-583-1003

Uwaga, uwaga! Wielkie wydarzenie, którego nie możesz przegapić już w sobotę, 15 czerwca, o godz. 9 wieczorem – Piotr Zander z zespołu Lombard z Polski i Tomek Ciastko z Chicago zagrają wspólny koncert na scenie klub ToTu Cafe, a towarzyszyć im będzie Media Sound Band Andrzeja Dylewskiego. Dwie gitary i dwóch słynnych gitarzystów – to trzeba zobaczyć!

Wielki Piknik Warszawiaków w ToTu Cafe w niedzielę, 16 czerwca, o godz. 1 pm. Warszawa da się lubić! Zapraszamy Warszawiaków i wszystkich tych, którzy tam byli nawet przejazdem, do spędzenia niedzielnego popołudnia w klimatach starej Warszawy. Będą specjały warszawskiej kuchni, czyli: pyzy, gorące pyzy! Flaki gorące, flaki! Bimber i kaszanka! Muzyka na żywo, Marek zagra i zaśpiewa warszawskie kawałki, a potem “dżemowanie” z kumplami z “Woli i Ochoty”. Serdecznie zapraszamy!

 

Wieczór z poezją

DiDi Banquet Hall, 6218 W. Belmont Ave., Chicago, IL
Piątek, 14 czerwca o godz. 8:30 pm

Elżbieta Kochanowska-Michalik zaprasza na “Wieczór z poezją” śpiewaną i mówioną w piątek, 14 czerwca, w DiDi Banquest Hall.

Wieczór pełen pięknej poezji miłosnej “Bo to jest miłość”.

Wystąpią: Ewa Staniszewska, Alicja Szymankiewicz, Andrzej Krukowski i Elżbieta Kochanowska-Michalik.

Opracowanie muzyczne i fortepian Bartłomiej Ciężobka.

Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez. 



'

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor