----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

19 czerwca 2013

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download
'

Trwa świetna passa polskich pianistów w Chicago! Już w najbliższą niedzielę, 23 czerwca o godz. 6 pm, będziemy mogli wysłuchać recitalu polskiej pianistki z Kanady, Katarzyny Musiał w bezpośredniej transmisji ze studia amerykańskiej klasycznej stacji radiowej WFMT 98.7 FM. „Mamy piękne lato – mówi Katarzyna Musiał, zagram więc muzykę lekką krótkie, barwne utwory o zmiennych, kontrastujących nastrojach, łatwe i przyjemne do słuchania w letni, wakacyjny wieczór.”

W rozmowie telefonicznej pytam o szczegóły programu: oczywiście miniatury Stojowskiego, ale też kilka innych utworów polskich, a więc Chopin, (dwa walce i Etiuda Rewolucyjna – jedyny „poważny” utwór koncertu) i kilka utworów Witolda Lutosławskiego, m.in. „Bukoliki” – świetny wybór, wszak mamy „Rok Lutosławskiego”. Do tego artystka dołączyła klimaty hiszpańskie i latynoamerykańskie – kilka miniatur z najnowszej płyty o intrygującym tytule „Tańce i preludia podróż muzyczna poprzez kraje i epoki inspirowana folklorem”. Sam fakt, że pani Katarzyna otrzymała ponowne zaproszenie do prestiżowego studia WFMT w niespełna rok po debiucie w tym samym programie, jest ogromną, wspaniałą niespodzianką. To ogromny sukces – świadczy o wysokiej ocenie gry pianistki. Warto też pamiętać, że powodem, dla którego Katarzyna Musiał otrzymała przed rokiem zaproszenie do amerykańskiego studia radiowego, była muzyka mało znanego kompozytora polskiego, Zygmunta Stojowskiego. Dyrektor naczelny radia 98.7 WFMT, Steve Robinson, usłyszawszy przypadkiem przepiękną, i zupełnie mu nieznaną muzykę Stojowskiego, zachwycił się tak bardzo, że postanowił zrobić wszystko, aby ją rozpowszechnić i by przybliżyć sylwetkę kompozytora słuchaczom radia. Opracował program dokumentalny poświęcony urodzonemu w Kielcach w 1870 i zmarłemu w 1946 roku w USA, pianiście i kompozytorowi. Aby znaleźć pianistę wykonującego muzykę Stojowskiego, zwrócił się do konsulatu polskiego w Chicago - i tak oto zaproszona została Katarzyna Musiał. Przy wsparciu finansowym polskiej placówki dyplomatycznej powstał program prezentujący sylwetkę Zygmunta Stojowskiego, w którym znalazło się też miejsce na kilka współczesnych utworów muzyki polskiej.

Katarzyna Musiał koncertuje jako solistka i kameralistka, a także z orkiestrami - w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie profesora Stefana Wojtasa, uzyskała Artist Diploma w Academy of Music w Vancouver pod kierunkiem profesora Lee Kum-Singa oraz Diploma in Advanced Music Performance Studies na Uniwersytecie Concordia w Montrealu, w klasie profesor Anny Szpilberg i Philipa Cohena, który pozostaje jej artystycznym doradcą. Ponadto odbyła staż w prestiżowym kanadyjskim Banff Center. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. pierwszej nagrody 2011 Bradshaw & Buono International Piano Competition (Nowy Jork), III Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego (Kraków), Kay Meek Competition (Vancouver), Nagrody Albana Berga (Wiedeń) oraz Philip Cohen Award.

Miniony rok obfitował w kolejne sukcesy: artystka nagrała wspomnianą wcześniej płytę, która ukaże się w sprzedaży jesienią tego roku, w maju odbyła trzecie już tournée po Chinach (Shanghai, Yangzhou, Xiamen, Dalian, Tianjin, Beijing) - prezentując recitale z muzyką Fryderyka Chopina, a także „Obrazkami z wystawy” Modesta Musorgskiego.
Zapytałam panią Katarzynę o muzykę Zygmunta Stojowskiego – czy jest w jakiś sposób inna, szczególna? „Lubię krótkie formy – język zwięzły, klimaty ciekawe, wyraziste, zmienne. Stojowski tak właśnie pisze. Włączyłam jego muzykę do swoich recitali, także do programu najnowszej płyty” – odpowiedziała.

Zainteresowanie muzyką Stojowskiego w ostatnich latach wyraźnie wzrosło – zarówno tu, gdzie odniósł większość artystycznych sukcesów, jak i w Polsce – kraju, o którym nigdy nie zapomniał i któremu służył do końca życia. Wyjechał do Paryża jako siedemnastolatek, by kontynuować studia muzyczne. Tu odniósł sukces jako koncertujący pianista. Zaproszenie do Stanów Zjednoczonych wpłynęło od Franka Damroscha, założyciela nowojorskiego Institute of Musical Art, gdzie Stojowski powierzono mu kierownictwo wydziału pianistyki. Instytucja ta została wchłonięta w 1924 roku przez słynną Juilliard School of Music. Stojowski wykładał w tej sławnej uczelni do końca życia. W Nowym Jorku zdobył sławę nie tylko jako wirtuoz fortepianu i pedagog, ale także jako kompozytor. Był pierwszym polskim kompozytorem, któremu cały koncert poświęcili nowojorscy filharmonicy.

Utwory Stojowskiego wykonywali najwięksi wirtuozi epoki, m. in. skrzypcowe - Paweł Kochański, George Enescu i Jacques Thibaud; wiolonczelowe – Pablo Casals, fortepianowe zaś Ignacy Jan Paderewski, Louis Diémer, Ignacy Friedman, Percy Grainger, Olga Samaroff czy Józef Hofmann. Pieśni jego autorstwa śpiewała sławna Marcelina Sembrich-Kochańska.

Był wybitnym artystą i jednocześnie polskim i amerykańskim patriotą – odznaczonym amerykańskim Medalem Zasłużonych, a także Orderem Odrodzenia Polski (1926 – za charytatywną i patriotyczną działalność na rzecz Polski podczas I wojny światowej).

W Polsce zrobiło się głośno o Zygmuncie Stojowskim 10 lat temu. Odbył się wówczas w Warszawie poświęcony jego muzyce Festiwal, którego organizatorem był Warszawski Archikatedralny Chór Chłopięco-Męski Cantores Minores. Bogaty program prezentował różnorodne oblicza muzyki Stojowskiego - jej charakter patriotyczny, religijny oraz uniwersalny.

Tak oto odkrywa się na nowo kolejna karta historii łączącej kulturę polską i amerykańską. Utwory Stojowskiego znów zachwycają słuchaczy po obu stronach Atlantyku. Włączają je do swojego repertuaru kolejni artyści, a działania takie, jak promocja chicagowskiej stacji klasycznej WFMT, przywracają jej należne miejsce w kulturze współczesnej.

Uczestniczenie w tym procesie to wielka radość i wspaniałe przeżycia. Zachęcam Państwa gorąco do słuchania transmisji radiowej na falach WFMT 98.7 – w najbliższą niedzielę, od godz. 6pm do 7pm.

Zapowiadany reportaż z Festiwalu Rodzinnego „Niedziela w Krainie Sztuki” zamieszczę za tydzień, niecierpliwych odsyłam na stronę www.pasochicago.org.

Uwaga! Już trwają zapisy na nowy rok szkolny do Akademii Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra. Informacje: 773 467 9000

Barbara Bilszta



'

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor