Ravinia, 200 Ravinia Park Rd., Highland Park, IL 60035, Pavillion
Piątek, 19 lipca, godz. 7:30
Bilety: $90-$100, na trawie $33 (w dniu koncertu $38)
Sheryl Crow jest jedną z najbardziej znanych piosenkarek w USA. W swojej twórczości umiejętnie połączyła elementy popu, country, bluesa i rocka. Poza tym posiada umiejętność pisania chwytliwych piosenek, które śpiewa charakterystycznym głosem. Wyznacznikiem tego, iż jej talent został doceniony jest aż dziewięć nagród Grammy, które jej przyznano.
Sheryl pisana była kariera muzyczna. Dorastała w bardzo muzykalnej rodzinie, skończyła studia w zakresie muzyki na University Of Missouri. W czasach studenckich grała na klawiszach w zespole Cashmere.
W 1986 roku przyjechała do Los Angeles. Klasyczne wykształcenie muzyczne, zdobyte jeszcze w Missouri, pomogło jej wkrótce stać się jednym z najbardziej szanowanych muzyków w Los Angeles. W tym czasie współpracowała między innymi z Bobem Dylanem, Erikiem Claptonem, Stevie"m Wonderem, George"em Harrisonem, Joe Cockerem i Sinead O"Connor.
Debiutancki album Sheryl Crow – "Tuesday Night Music Club" – ukazał się na rynku 1993 roku, jednak popularność zyskał dopiero rok później. Znalazły się na nim takie utwory jak "Run, Baby, Run" i "Leaving Las Vegas", które dostały się do US Top 50. Ale niespodziewanie, prawdziwy sukces płycie przyniósł singiel "All I Wanna Do". Piosenka znalazła się na 2. miejscu listy przebojów w USA i na 4. w Wielkiej Brytanii, a album uzyskał status multi-platynowego.
W październiku 2003 roku ukazał się album "The Very Best Of" będący kompilacją największych przebojów wokalistki. Na tej składance znalazło się 17 utworów z całego okresu jej bogatej kariery plus dwa premierowe nagrania – cover klasyka Cata Stevensa "The First Cut Is The Deepest" oraz własna kompozycja
Sheryl "Light In Your Eyes". Atrakcją jest też z pewnością przebój "Picture", owoc współpracy Crow z Kid Rockiem.
"Detours" wydany w 2008 roku album gwiazdy jest uznawany za jeden z najbardziej osobistych krążków Crow. Weszła na niego kołysanka napisana dla syna gwiazdy oraz kilka uwag skierowanych do Armstronga. Sheryl nigdy nie wykonywała muzyki pop, choć cieszyła się popową popularnością. Jej dorobek oscyluje między folkiem, rockiem a country. Dzisiaj przyjmuje jednak formę coraz bardziej zaangażowanego protest songu. Nic więc dziwnego, że amerykański serwis Folk Music umieścił pochodzący z "Detours" utwór "God Bless This Mess" na liście 16 najlepszych piosenek krytykujących wojnę w Iraku.
Crow zawsze miała duszę aktywistki i bardzo często angażowała się w najróżniejsze akcje społeczne. Występowała w ramach trasy popierającej prawo kobiet do aborcji, użyczyła swoje piosenki na specjalną kompilację poświęconą chorym na AIDS, wspierała młodych artystów krytykując politykę wielkich wytwórni, działa na rzecz walki z globalnym ociepleniem.
Festiwal w Ravinii
Ravinia, 200 Ravinia Park Rd., Highland Park, IL 60035
Wszystkich wielbicieli dobrej muzyki zapraszamy na kolejny festiwal, każdy znajdzie coś dla siebie, a muzycznych wrażeń na pewno nie zabraknie...
Koncerty odbywają się w amfiteatrze, tzw. Pawilionie albo w budynku Martin Theatre. Największym jednak powodzeniem cieszą się siedziska na rozległym trawniku między wiekowymi drzewami. Zazwyczaj o godzinie 8 wieczorem nagle cichnie gwar, zapalają się świece, rozlegają się pierwsze akordy... I tak już od ponad stu lat przez trzy miesiące lata... Więcej informacji na temat koncertów na stronie: www.ravinia.com
Plan koncertów – lipiec:
Piątek, 12 lipca:
– Artists from Ravinia’s Steans Music Institute, 5:30 pm, Bennet Gordon Hall
– Ralph’s World, 1 pm, Pavillion
– Chicago Symphony Orchestra, 8 pm, Pavillion
Sobota, 13 lipca:
– Anita Baker, 7:30 pm, Pavillion
Niedziela, 14 lipca:
– Tom Chapin and Friends, 1 pm, Martin Theatre
– Artists from Ravinia’s Steans Music Institute, 2 pm, Bennett Gordon Hall
– Willie Nelson & Family, 7 pm, Pavillion
Poniedziałek, 15 lipca:
– Maxim Vengerov Returns to U.S., 8 pm, Martin Theatre
Wtorek, 16 lipca:
– Ravinia’s Steans Music Institute Program for Piano & Strings Master Class, 2 pm, Bennett Gordon Hall
– Brooklyn Rider, 8 pm, Martin Theatre
Środa, 17 lipca:
– Artists from Ravinia’s Steans Music Institute, 5:30 pm, Bennet Gordon Hall
– Maxim Vengerov Returns to the U.S., 8 pm, Pavillion
Czwartek, 18 lipca:
– Artists from Ravinia’s Steans Music Institute, 5:30 pm, Bennet Gordon Hall
– Schubert’s “Unfinished” Symphony, 8 pm, Pavillion
Bon Jovi
Soldier Field, 1410 S. Museum Campus Drive, Chicago, IL 60605
Piątek, 12 lipca, godz. 7:30 pm
Bilety: $53-$602
Bon Jovi ruszyli po sukces w 1983 roku utworem "Runaway", czyli w momencie, w którym... zespół Bon Jovi jeszcze nie istniał. "Runaway" była piosenką, którą nikomu wtedy nieznany John Bongiovi nagrał z towarzyszeniem muzyków, którzy zgodzili się pomóc młodemu artyście i która podbiła stacje radiowe. Zaraz za tym posypały się propozycje koncertowe i Jon (który zdążył już wyrzucić z imienia "h" i przybrać nazwisko Bon Jovi) naprędce sklecił zespół, w skład którego weszli pianista David Bryan (właściwe nazwisko Rashbaum), perkusista Franke & The Knockouts – Tico Torres i basista z New Jersey – Alec John Such. Wkrótce do grupy dołączył też Ritchie Sambora, który objął funkcję gitarzysty. Tak narodził się zespół Bon Jovi.
Rok później ukazał się album zatytułowany po prostu "Bon Jovi", a jego wydanie poprzedziła seria koncertów, na których Jon i spółka otwierali występy m.in. ZZ Top.
– Mieliśmy szczęście ponieważ ciężko pracowaliśmy i wyrobiliśmy swoją markę w Azji, Australii, Afryce i Ameryce – Jon wyjaśniał tajemnicę długowieczności swej kapeli na łamach "Guardiana". – Wiele zespołów nie zwiedza całego świata podczas tras koncertowych i kiedy Ameryka się od nich odwraca, tracą wszystko. Kiedy jednak Ameryka odwróciła się od nas, po prostu pojechaliśmy do Azji, Australii i kiedy Ameryka sobie o nas przypomniała byliśmy spokojni, przetrwaliśmy.
Weekend w ToTu Cafe
2300 River Rd., River Grove, IL 60171 Tel. 708-583-1003
“Górale grają dla ceprów” – jedyny, niepowtarzalny występ góralskiej kapeli Góranie w ToTu CAfe już w niedzielę, 14 lipca, o godz. 2 pm.
Muzyka góralska i cygańska, czardasze, utwory folkowe, oryginalne instrumenty. A do tego kwaśnica i zimne piwo. Zapraszamy całe rodziny, można zjeść obiad słuchając fascynującej muzyki. Wstęp wolny.
Góranie – to grupa ludzi z pasją i miłością do muzyki. Gatunek tej muzyki jest dość specyficzny, bo z jednej strony prosty, ludowy, a z drugiej wymagający wielkich umiejętności i wirtuozerii. Aby podołać wymogom tego gatunku i wykonywać go w odpowiedniej formie, nie wystarczą tylko umiejętności, ogromnie ważne jest pochodzenie ludzi, którzy go uprawiają. Wszyscy członkowie zespołu Góranie to ludzie Tatr i właśnie to miejsce urodzenia ma ogromny wpływ na formę i kształt muzyki, jaka powstaje w ich rękach.
Góranie grając swoja ulubiona muzykę wkładają w nią dużo serca i zaangażowania, a równocześnie bawią się nią, przez co nabiera ona nieopisanej lekkości. Jest to muzyka wolnych ludzi, wyjęta z ram ograniczeń muzycznych. Wykonują ją tak, jak sami to czują, przez co nabiera ona swoistej indywidualności.
Piknik Daru Serca
Już w niedzielę, 14 lipca odbędzie się kolejny Piknik Daru Serca w Schiller Woods (Irving Park / Cumberland), na polanie nr 9. Rozpoczęcie mszą święta o godz. 11 rano.
W programie: gry, tańce, zabawy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy całymi rodzinami. – Moonwalk; –wspaniała muzyka: Marszałek Band, Volare, zespół góralski Highlandery, Roman Chicago Band; – Paul Lee i jego niesamowity Magic Show; – loteria z bardzo atrakcyjnymi nagrodami; koło fortuny; – pyszne jedzenie i zimne piwo, lody i ciastka; – porady samochodowe Wojtka Wielicha, –Cho-choo train – wesoły pociąg, – gry i zawody sportowe (prowadzenie Andrzej Fonfara i Bogdan Maciejczyk).
Prowadzenie pikniku: Krzysztof Arsenowicz i Marek Jezuit.
Informacje pod numerem telefonu: 847-671-2711
Piknik Rodzinny Klubu Koszyce
Zapraszamy na Piknik Rodzinny Klubu Koszyce w niedzielę, 14 lipca, od godz. 12. Schiller Woods Park, polana 10 (Irving Park / Cumberland).
W programie: zabawa przy muzyce zespołu Chris Band. Pokaz taneczny, przygotowany przez Dance Fever Academy. Malowanie twarzy. Konkursy dla dzieci i dorosłych z nagrodami. Loteria fantowa. Dobre jedzenie oraz zimne piwo.
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.
'