Nokia pracuje nad ciekawym gadżetem. Nazywa się Treasure Tag i jest czujnikiem zbliżeniowym w formie breloczka, który pomoże nam odnaleźć zgubione przedmioty.
Treasure Tag to mała kostka, przypominająca breloczek, wyposażona w moduły NFC i Bluetooth 4.0. Będzie można przypiąć ją do dowolnego przedmiotu, by następnie móc lokalizować go na mapie. W tym celu skorzystamy ze specjalnej aplikacji mobilnej na smartfona.
Inną ciekawą funkcją Treasure Tag jest możliwość wydawania dźwięków. Jeśli tylko my i nasz smartfon znajdziemy się w pobliżu gadżetu, będziemy mogli wydać mu polecenie uruchomienia sygnału głosowego, który ułatwi zlokalizowanie go w przestrzeni.
The Verge donosi, że jedną z głównych zalet gadżetu Nokii będzie długi czas pracy bez konieczności ładowania – nawet do 6 miesięcy. Producent nic nie wspomina na temat zasięgu urządzenia i dokładnych zasad jego działania. Treasure Tag ma zadebiutować na rynku w ciągu kilku najbliższych tygodni.
Sony i Panasonic pracują nad kolejną generacją nośników optycznych
Internetowa chmura oraz tanie dyski twarde powoli wypierają z rynku; DVD i Blu-ray, ale japońscy giganci nie zamierzają tak szybko o nich zapomnieć. Do 2015 roku powstanie nośnik optyczny nowej generacji. Płyty mają mieć pojemność minimum 300 GB..
Faktem jest, że dyski twarde są dziś tanie i jeśli chodzi o koszty przechowywania danych dystansują dziś nośniki optyczne. Jednak warto pamiętać, że nawet modele zaprojektowane z myślą o zastosowaniach serwerowych, obarczone są ryzykiem awarii. Nośnik optyczny wciąż pod względem niezawodności wygrywa z klasycznym HDD. Dyski twarde w odróżnieniu od płyt, są skomplikowaną mechaniczno-elektroniczną hybrydą. Mogą się więc zepsuć z różnych powodów. Płytę można oczywiście uszkodzić, ale właściwie przechowywana jest praktycznie niezawodna.
Na temat samej technologii nośników optycznych kolejnej generacji i warunków partnerstwa pomiędzy Sony a Panasonic, niewiele wiadomo. Skoro jednak w inicjatywę angażuje się Sony, można chyba postawić na dalsze rozwijanie technologii Blu-ray. Niekoniecznie kompatybilnej z obecnym standardem.
Docelowo projekt nowej płyty ma powstać do 2015 roku. Niewykluczone, iż w trakcie prac badawczych do inicjatywy dołączą kolejne firmy.
Wspólny projekt Sony i Panasonic nie jest jedyną próbą ożywienia rynku nośników optycznych. W ubiegłym roku swoimi osiągnięciami chwalił się koncern Fujifilm.
Czytnik linii papilarnych w iPhone"ie 5S
Kilka dni temu Apple udostępniło deweloperom iOS 7 beta 4 i wszystko wskazuje na to, że nowy smartfon rzeczywiście będzie posiadać czytnik linii papilarnych.
Choć firma z Cupertino oficjalnie nie mówi o nowościach w kolejnych kompilacjach systemu, to sprytni deweloperzy co chwilę odkrywają kolejne funkcje.
Okazuje się, że w kodzie czwartej bety iOS 7 znajdują się zapiski, które potwierdzają czytnik linii papilarnych w przycisku domowym. Już wcześniej pojawiły się plotki, iż iPhone 5S otrzyma taką funkcję i zdaje się, że tak też się stanie.
Warto dodać, że Apple prawdopodobnie planuje jeszcze wydać tylko dwie wersje beta iOS 7 i wersji finalnej możemy spodziewać się we wrześniu.
Xbox One z nieograniczoną powierzchnią w chmurze
Microsoft zamierza udostępnić użytkownikom konsoli Xbox One nieograniczoną przestrzeń w chmurze. Również tym z kontami Xbox Live Silver.
Użytkownicy obecnej generacji konsoli Microsoftu z kontami w usłudze Xbox Live Gold mają obecnie w chmurze do wykorzystania zaledwie 512 MB. Wraz z Xboksem One mocno się to zmieni.
Microsoft przekazał, że wraz z nowym Xboksem limit ten zostanie zniesiony i wszyscy gracze posiadający konta w Xbox Live (zarówno w wersji Silver, jak i Gold) otrzymają w chmurze nieograniczone miejsce do wykorzystania. Warto dodać, że obecnie usługa dostępna jest tylko dla subskrybentów Xbox Live Gold.
W chmurze przechowywane są informacje na temat profili, osiągnięć oraz gry. Usługa pozwala na dostęp do tych danych z dowolnego miejsca. Wystarczy tylko połączenie z internetem i zalogowanie się do własnego konta.
Wielkość ekranu wpływa na wybór treści z sieci
Lifestyle i e-commerce na tabletach, sport na smartfonach, a serwisy społecznościowe przeglądamy na tradycyjnych komórkach.
Gemius sprawdził, z jakich urządzeń przenośnych najczęściej łączymy się z siecią. Zbadano także, jakie tematyczne serwisy internetowe cieszą się największym zainteresowaniem użytkowników smartfonów, tabletów i telefonów starej generacji, o przekątnej ekranu do 3 cali. Badanie zrealizowano na próbie 2 mln urządzeń mobilnych aktywnych w sieci.
Z danych wynika, że najpopularniejszym urządzeniem przenośnym, z jakiego korzystają internauci jest smartfon (za jego pomocą z siecią łączy się 67 proc. mobilnych użytkowników). Na drugim miejscu znalazł się tablet (24 proc.), a na trzecim telefon komórkowy z małym ekranem (9 proc.).
Okazuje się także, że określone tematy serwisów www cieszą się większym zainteresowaniem posiadaczy smartfonów, inne z kolei użytkowników tabletów czy telefonów starej generacji. Najpopularniejsze wśród właścicieli każdego typu urządzeń przenośnych są serwisy z informacyjami i publicystyką oraz strony internetowe serwujące rozrywkę i aktualności kulturalne.
Jednakże, jak pokazują analizy, przy kolejnych serwisach tematycznych nie ma już takiej zgodności. Typ urządzenia, tym samym wielkość jego ekranu, ma wpływ na to jakich treści szukamy w mobilnej sieci. Wiadomości sportowe przyciągają właścicieli smartfonów. Strony o tematyce lifestylowej (w tym portale modowe, poradnicze czy kulinarne), a także serwisy e-commerce posiadaczy tabletów. Z kolei serwisy społecznościowe cieszą się szczególnym zainteresowaniem właścicieli telefonów z małym ekranem.
Z badania Gemiusa dotyczącego ruchu na stronach internetowych wynika, że w czerwcu 2013 roku z urządzeń mobilnych pochodziło łącznie ponad 6 proc. ruchu internetowego.
Opracował: Daniel Odroniec
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
'