----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

06 sierpnia 2013

Udostępnij znajomym:

'

Na portalu znajduje się ponad dwa tysiące polskich filmów, audycji i programów o kulturze. Wśród nich: klasyka polskiej animacji i dokumentu, spektakle operowe i teatralne, słuchowiska radiowe i materiały publicystyczne. Dostęp do 98 proc. zasobów jest bezpłatny. Zbyt piękne, by było prawdziwe? Zachęcam państwa gorąco do odwiedzenia strony – stanie się ona dla wielu z nas miejscem ważnych spotkań z polską kulturą w każdym wymiarze.

O tym wspaniałym serwisie uruchomionym przed dwoma laty przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) pisałam kilkakrotnie.

NINATEKA powstała jako jedna z zakładek strony internetowej Instytutu. W ciągu niespełna dwóch lat istnienia została rozbudowana na tyle, by zaistnieć jako osobna platforma udostępniania treści, stanowiąc kulturalną przeciwwagę dla komercyjnych, dostępnych w internecie portali, w których użytkownicy często borykają się nie tylko ze słabą  jakością materiałów, ale także z coraz powszechniej obecnymi reklamami. Wszystkie materiały dostępne w NINATECE pochodzą z legalnych źródeł i są w 98% bezpłatne, a dostęp do nich nie wymaga logowania. Zaledwie 2% materiałów, zgodnie z wymogami przekazujących je producentów, udostępniane jest za niewielką opłatą.

Wszystko o polskiej kulturze

NINATEKA.PL jest jednym z kluczowych projektów Narodowego Instytutu Audiowizualnego, do którego zadań należą digitalizacja, udostępnianie i upowszechnianie polskiej kultury audiowizualnej.

Nie przesadzam pisząc, że każdy znajdzie coś dla siebie w tej prawdziwej skarbnicy materiałów audiowizualnych i audialnych dotyczących kultury. Portal łączy dwa światy: przeszłość - począwszy od polskich produkcji z roku 1950, z kulturą współczesną, zapisu ostatnich realizacji Trelińskiego czy Pendereckiego. Można tu spędzać całe dnie. Spróbowałam przejrzeć pobieżnie zawartość kilku sekcji. Znalazłam w dziale filmowym ogromną rozmaitość tematów i gatunków: od zabawnych kreskówek do oglądania z dziećmi i jakże ciekawych animacji dla dorosłych, przez reportaże, mało znane filmy wybitnych polskich twórców (etiudy filmowe, filmy krótkometrażowe), wspaniałe filmy dokumentalne dotyczące najróżniejszych aspektów życia (np. filmy dokumentalne Kieślowskiego). Zajrzałam jeszcze do działu publicystyki: audycje radiowe, debaty i konferencje, historia i polityka, rozmowy, kroniki, programy telewizyjne – od dokumentów  po wzruszające słuchowiska teatru polskiego radia, wywiady, felietony, aż po teksty pisane: felietony, recenzje, artykuły.

Dziedzictwo i kultura współczesna na wyciągnięcie ręki

Nie można się tu zgubić - dzięki intuicyjnej nawigacji i zgodnie ze swoimi potrzebami, można swobodnie poruszać się po portalu niczym po wielkim internetowym domu kultury, będąc w dowolnym miejscu i o dowolnej porze dnia i nocy, można przechodzić między kategoriami: teatrem, filharmonią, kinem studyjnym, salą koncertową, galerią sztuki czy klubem muzycznym itp.

Portal łączy dwa światy – dziedzictwo audiowizualne z kulturą współczesną. Udostępniane są w nim klasyczne dzieła polskiej animacji, dokumentu, etiudy filmowe, fabuły, audycje radiowe i telewizyjne, archiwa domowe, które zestawione są z najlepszymi, często już nieobecnymi na afiszach, spektaklami teatralnymi i operowymi, koncertami, słuchowiskami, materiałami o sztuce, programami publicystycznymi. W zbiorach NINATEKI znajdują się animacje z lat 60., dokumenty Polskiej Szkoły Dokumentu i pochodzące ze Studia Munka, nieznane powszechnie etiudy filmowe tak znanych twórców, jak Agnieszka Osiecka, Zanussi, Skolimowski, Piwowski i inni. NINATEKA jest także jedynym miejscem w sieci, gdzie można obejrzeć wyjątkowe rejestracje teatralne, wśród nich: głośne spektakle Jarzyny, Warlikowskiego, Wajdy, Trelińskiego, Grzegorzewskiego, Lupy i innych.

W chwili uruchomienia, czyli 1 siepnia 2013 roku, NINATEKA zawiera 2187 materiałów audiowizualnych, a każdego tygodnia serwis wzbogacany jest o kolejne wyjątkowe pozycje. Zespół realizujący portal podkreśla jeszcze jeden, unikalny walor: jest to jedyne miejsce w sieci, w którym wyselekcjonowane materiały z różnych dziedzin kultury opatrzone są wyczerpującymi opisami z biogramami twórców, pogrupowane w sekcje tematyczne, a docelowo także kolekcje specjalne.

Kultura dzisiaj: aktualności i premiery

Na stronie głównej znaleźć można najciekawsze materiały związane z tematem tygodnia, czyli redakcyjną propozycją materiałów audiowizualnych na dany tydzień, często związaną z bieżącymi wydarzeniami nie tylko ze świata kultury. W każdy poniedziałek odwiedzający portal może znaleźć polecany w danym tygodniu wybór filmów i audycji związanych z konkretnym zagadnieniem, a w każdy piątek odbywa się premiera nowego materiału audialnego lub audiowizualnego, który właśnie został dodany do kolekcji.

Poprzez wprowadzenie podziału na tematy i wyszukiwanie przez filtry, szybko i sprawnie można odszukać materiał – film, teatr, muzyka, sztuka, literatura etc., czy też wybierając jako kryterium wyszukiwania gatunek lub rok powstania danego materiału.

Otwarty dostęp do kultury dla każdego

NINATEKA powstała z myślą o wszystkich użytkownikach - również tych, którzy spotykają się z wykluczeniem powodowanym utrudnionym dostępem do kultury. Instytut przygotowując portal starał się, by był on otwarty dla osób niepełnosprawnych i wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą w pełni korzystać z zasobów Internetu. Sukcesywnie kolejne materiały znajdujące się w NINATECE będą wzbogacane o transkrypcje dla osób niesłyszących i słabosłyszących, a już niebawem pojawią się pierwsze filmy i rejestracje spektakli teatralnych z audiodeskrypcją, z której korzystają osoby niewidome. Są to rozwiązania, które ułatwią korzystanie z portalu również seniorom, użytkownikom urządzeń mobilnych, czy chociażby obcokrajowcom uczącym się języka polskiego. Serwis jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych, prawidłowo funkcjonuje przy zastosowaniu programów czytających, dostosowany został również do wyświetlania w trybie dużego kontrastu, z którego korzystają osoby słabowidzące. Dzięki temu NINATEKA jest pierwszym portalem w Polsce, który tak szeroko udostępnia polskie, kulturalne dziedzictwo audiowizualne.

Barbara Bilszta

'

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor