Sześciolatkowie w Illinois od września przyszłego roku będą objęci obowiązkiem szkolnym. Gubernator Pat Quinn podpisał w tym tygodniu ustawę, która obniża z siedmiu do sześciu lat wiek szkolny. Zmiany wprowadzone przez gubernatora wejdą w życie w lipcu 2014 roku. Podobne prawo obowiązuje już w 26 innych stanach. Do przyjęcia regulacji przygotowują się także inne stany, które także chcą obniżyć wiek szkolny.
Gubernator Pat Quinn podpisując ustawę podkreślał, że szkoła jest najlepszym miejscem dla sześciolatka. Jego zdaniem wczesne rozpoczęcie nauki to przede wszystkim szansa na pełne wykorzystanie potencjału małych dzieci. "Chcemy dać naszym dzieciom najlepszą edukację. Najważniejsze jest, aby nie trzymać ich z daleka od szkół" – powiedział gubernator Quinn.
Sponsorami ustawy o obniżeniu wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat była stanowa senator Kimberly Lightford z Westchester i stanowy kongresmen LaShawn Ford z Chicago. "Prawo pomoże dzieciom w rozwijaniu ich społecznych i akademickich umiejętności, dając im lepszy start w przyszłości" – powiedział kongresmen Ford. Jego zdaniem sześciolatek doskonale poradzi sobie w szkole. Podobne zmiany sprawdziły się w innych stanach, w których dzieci w wieku sześciu lat rozpoczynają naukę w szkole. "Badania potwierdzają, że dzieci, które wcześniej rozpoczynają edukację w późniejszym wieku osiągają lepsze wyniki w nauczaniu" – stwierdziła stanowa senator Lightford.
W myśl nowego prawa, wchodzącego w życie w roku szkolnym 2014/2015, każde dziecko, które skończy sześć lat będzie musiało zostać zapisane do szkoły 1 września 2014 roku. Podobne przepisy obowiązują już 26 stanach. W ośmiu i w Dystrykcie Kolumbia dzieci rozpoczynają naukę w szkołach w wieku pięciu lat.
Spośród 202 państw na świecie w 134 sześciolatki mają obowiązek nauki w szkołach. W większości krajów europejskich naukę podejmują dzieci 6-letnie i młodsze np. od czwartego roku życia w Irlandii Północnej i Luksemburgu; od piątego roku życia w Anglii, Holandii, na Łotwie, w Szkocji, Walii i na Węgrzech; od szóstego roku życia w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, na Litwie, w Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii i we Włoszech.
W Polsce obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony do systemu edukacji ustawą w 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Rząd chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 r. Od samego początku wprowadzeniu obowiązku szkolnego dla sześciolatków w Polsce towarzyszą protesty. W czerwcu w Sejmie złożony został wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum edukacyjnego m.in. w sprawie obniżenia wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat.
Zdaniem ekspertów wcześniejsze rozpoczęcie edukacji to wykorzystanie najlepszego okresu w rozwoju dziecka. Podkreślają oni, że wcześniejsza nauka w szkole, wbrew pojawiającym się niekiedy obiegowym opiniom nie oznacza odbierania dziecku dzieciństwa. To raczej wykorzystanie jego potencjału i stworzenie mu optymalnych warunków rozwoju. Szkoła daje dzieciom sześcioletnim więcej okazji do poznawania ciekawych obszarów wiedzy, opanowania nowych umiejętności oraz kontaktu z innymi dziećmi i dorosłymi. "Nauka w środowisku szkolnym pozwala na budowanie poczucia własnej wartości i dalszy rozwój samodzielności" – podkreślają eksperci.
JT