Premiera nowo odkrytych utworów Ludwika Beethovena przerodziła się kilka lat temu w festiwal, który okazał się jednym z najciekawszych w całej Ameryce. Nowocześnie pomyślany, łączy artystów różnych epok, gatunków i stylów. W tym roku obejmie ponad 100 koncertów, wystaw, warsztatów i spotkań pod hasłem „LOVE 2013”. Jednym z najbardziej wyczekiwanych gości festiwalu jest polska pianistka – Katarzyna Musiał, której recital odbędzie się w niedzielę, 8 września o godz. 5pm, w Merit School of Music.
Organizatorem tej niezwykłej imprezy jest International Beethoven Project – organizacja not-for-profit, której celem jest popularyzowanie najważniejszych wartości muzyki dawnej i współczesnej. Założycielem i liderem ruchu jest George Lepauw, pianista o sławie międzynarodowej, blisko związany z Chicago i zaangażowany w rozwój życia artystycznego miasta.
W innowacyjnej formule festiwalu muzyka Beethovena jest inspiracją do refleksji i konfrontacji wypowiedzi artystów różnych gatunków sztuki, różnych stylów i epok, a głównym obszarem staje się sztuka jako odzwierciedlenie życia. „Man and Muse” – „Człowiek i Muzy” i „Revolution 2012”, to hasła poprzednich edycji. W tym roku klamrą łączącą jest „Miłość 2013” - można się więc spodziewać zarówno wypowiedzi najbardziej osobistych - intymnych, jak i uniwersalnych – ponadczasowych.
Nietypowa jest także logistyka festiwalu. Każda edycja odbywa się w innym miejscu – w tym roku jest to Merit School of Music. Na każdy dzień wykupuje się wejściówkę umożliwiającą uczestniczenie we wszystkich imprezach. Imprezy są bardzo różnorodne, od wielkiego, romantycznego Balu “Masquerade of Love”, przez wszelkie możliwe formuły koncertów (w tym Pasja wg św. Jana - J. S. Bacha), do warsztatów dla młodzieży i happeningów. Karnet na cały festiwal - 9 dni, ponad 100 imprez kosztuje od $500 wzwyż (wersja VIP $800), ale wejściówka na pojedynczy dzień już od $30. Festiwalowa publiczność podkreśla wspaniałą, luźną atmosfere, a także bezpretensjonalność oprawy imprez, wysoki poziom artystyczny i sprawną organizację.
Katarzyna Musiał została odkryta przez redaktorów klasycznej chicagowskiej stacji WFMT 98.7, którzy zafascynowani przypadkowo odkrytą muzyką wybitnego, acz dzisiaj mało znanego polskiego kompozytora - Zygmunta Stojowskiego, poszukiwali koncertującego pianisty posiadającego w swym repertuarze utwory tego niezwykłego twórcy. Tak trafili na młodą polską pianistkę od kilku lat zamieszkałą w Kanadzie. Dwa lata temu miał miejsce pierwszy recital Katarzyny Musiał –transmitowany na żywo ze studia radiowego dla słuchaczy stanu Illinois i przyległych stanów. Gorące przyjęcie zarówno muzyki Stojowskiego, jak i innych zaproponowanych przez panią Katarzynę utworów, a przede wszystkim świeże, oryginalne interpretacje podbiły serca słuchaczy. Rok później miał miejsce kolejny recital – na którym mieliśmy okazje być osobiście – wspaniałe wykonania, niezapomniane przeżycia artystyczne i przemiłe spotkanie z artystką – nie tylko wspaniałą pianistką, ale przy tym osobą charyzmatyczną, bezpretensjonalną, niezwykle rzetelnie i z pełnym oddaniem traktującą zarówno sztukę, jak słuchacza – odbiorcę i własną misję artystyczną.
Katarzyna Musiał koncertuje jako solistka i kameralistka, także z orkiestrami – w Ameryce Północnej, Europie i Azji. New York Concert Review określił jej grę, jako "zachwycającą... cudownie... przejrzyście precyzyjną”, a interpretacje, jako „unikalne, sięgające emocjonalnej głębi, przy harmonijnej kolorystyce...".
Artystka jest laureatką pierwszej nagrody 2011 Bradshaw & Buono International Piano Competition (Nowy Jork), III Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego (Kraków), Kay Meek Competition (Vancouver), Nagrody Albana Berga przyznanej za najlepsze wykonanie jego utworów (Wiedeń), oraz nagrody Philip Cohen Award dla wyróżniającego się instrumentalisty (Montreal).
Do najciekawszych wydarzeń w swojej karierze pani Katarzyna zalicza debiut w Carnegie Hall, występy na Olimpiadzie Zimowej w Vancouver i na Festiwalu Tempietto w Rzymie, Music in the Mountains Festival w Kalifornii oraz koncerty z Camerata New York, Toronto Sinfonietta, Orchestre Symphonic de L"Isle, The McGill Chamber Orchestra oraz Orkiestrą Kameralną Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Jana Sebastiana Bacha, a także trzy długie, entuzjastyczne tury koncertowe po Chinach. Jej nowy album wydany przez wytwórnię Meridian Records ukaże się we wrześniu 2013.
W niedzielnym koncercie Katarzyna Musiał wystąpi z towarzyszeniem Prometheus Chamber Orchestra pod dyrekcją Daniela Black’a. Program koncertu jest niezwykle atrakcyjny: usłyszymy Preludium “La Colombe” Oliviera Messiaena, Bukoliki Witolda Lutosławskiego, utwory Fryderyka Chopina – Ballada No. 2 in F Major, Walc in a-moll, Walc in f moll i Etuda 12 op.10, Cztery Preludia Henryka Goreckiego, a także niezwykle egzotyczne, zmysłowe i arcytrudne – “Danses Gitanes” Joaquina Turiny (Zambra, Danza de la Seduccion, Danza Ritual, Generalife, Sacro-Monte) oraz Ernesto Lecuona – La Comparsa and Malaguena oraz “Tańce Argentyńskie” Alberto Ginastery.
Na zakończenie usłyszymy Koncert na klawesyn/fortepian i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego
Beethoven festiwal „LOVE 2013”
Koncert „Seduction and Melancholy” , Katarzyna Musial
Niedziela, 8 września, godz. 5pm
Merit School of Music, 38 S. Peoria St. w Chicago.
Wejściówka $30, uczniowie i studenci $10.
UWAGA – ZAPROSZENIE SPECJALNE!
Akademia Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra zaprasza młodych pianistów (uczniów, studentów) na wykład przy fortepianie i spotkanie z Katarzyną Musiał w poniedziałek, 9 września, o godz. 7 pm, w siedzibie Akademii: 5844 N. Milwaukee Ave. INFORMACJE i rezerwacje: 773 467 9000
Barbara Bilszta
'