W popularnym programie rozrywkowym “The Late Show” Davida Lettermana burmistrz bronił wizerunku Chicago zapewniając, że w mieście spada przestępczość z użyciem broni palnej. Piętnastominutowy wywiad, nadany w telewizji CBS, zdominowały także inne poważne tematy, jak sprawa interwencji w Syrii, czy doświadczenia Emanuela z pracy dla dwóch prezydentów.
Jednym z pierwszych zagadnień, które poruszył David Letterman w rozmowie z zaproszonym do studia burmistrzem była kwestia wysokiej przestępczości z użyciem broni palnej w Chicago.
„Czasami słyszę jak ludzie mówią, żeby nie jechać do Chicago, bo jest tam niesamowita przestępczość. Skąd taka opinia?” – pytał Letterman.
Emanuel zapewnił, że poziom przestępczości spadł w ostatnim czasie o 25 procent, a liczba przypadków użycia broni o 24 procent. Rahm Emanuel podkreślił, że mocno popiera zaproponowane przez prezydenta Baracka Obamę ograniczenia dotyczące broni palnej.
Na pytanie Lettermana, który sam pochodzi ze stanu Indiana, czy uda się uchwalić taka ustawę, burmistrz Chicago odpowiedział:
„Tak, ale pod warunkiem, że wcześniej zmienimy Kongres”.
Emanuel w programie “The Late Show” wyraził także opinię, że Kongres powinien poprzeć interwencję w Syrii.
Wizyta w programie Lettermana zbiegła się też z premierą dokumentalnego mini serialu, który został wyemitowany w programie Discovery w środę i czwartek, zatytułowanego „The President’s Gateskeepers”, pokazującego rolę szefów kancelarii Białego Domu.
Emanuel opowiadał w nim o pracy dla Billa Clintona i Baracka Obamy. „Miałem szczęście pracować dla dwóch prezydentów - Billa Clintona i Baracka Obamy – obaj zawsze chcieli słyszeć prawdę, oczywiście różnili się w reakcji na nią” – wspominał Rahm Emanuel w programie Lettermana.
W latach 90. Emanuel pracował dla prezydenta Billa Clintona jako jeden z jego głównych doradców. Po wygranych wyborach przez Baracka Obamę w listopadzie 2008 roku Rahm Emanuel objął stanowisko szefa Kancelarii Białego Domu, z którego zrezygnował rok później. Powrócił później do rodzinnego miasta, by wziąć udział w wyborach na urząd burmistrza. W lutym 2011 r. wygrał je w pierwszej turze.
Na pytanie Lettermana o potencjalny start w wyborach prezydenckich Rahm Emanuel po raz kolejny zapewnił, że nie jest tym zainteresowany. Dodał, że będzie się starać o reelekcję na stanowisko burmistrza Chicago. David Letterman wykazał się też znajomością historii Chicago, bo w wywiadzie wspomniał erę rodziny Daley –burmistrza Richarda M. Daley rządzącego miastem nieprzerwanie od 1989 r. oraz jego ojca, Richarda J. Daley zajmującego to stanowisko w latach 1955-1976.
Jak przystało na gospodarza programu rozrywkowego Letterman poruszył na koniec nietypowy temat, wypytując Rahma Emanuela o to, jak stracił palec u ręki.
Okazało się, że to efekt wypadku w czasach szkoły średniej, kiedy Emanuel pracował w sieci restauracji „Arby`s”. Wtedy uszkodził palec na maszynie do krojenia wędlin. Komplikacje pojawiły się po kąpieli w jeziorze Michigan, bo doszło do poważnej infekcji. Lekarze musieli Emanuelowi amputować cały palec.
Burmistrz z uśmiechem tłumaczył w programie telewizyjnym, że brak palca upoważnia go parkowania samochodu na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
RJ
'