To prawie trzy razy więcej, niż miasto wypłaciło w ostatnich dwóch latach urzędowania Richarda Daley. Doradcy finansowi Chicago przekonują, że płacąc już teraz w sprawach uznawanych z góry za przegrane administracja zaoszczędzi w przyszłości.
Przedstawiciel firmy doradczej, Stephen Patton, mówi, że w ten sposób Rahm Emanuel obniży wydatki na ten cel w przyszłości.
“Osiągamy porozumienie w sprawach odziedziczonych po poprzedniej administracji(...) Kończymy wiele brudnych spraw z przeszłości i w ten sposób oszczędzamy w przyszłości. To jednak sprawia, że teraz mamy nieco większe wydatki” – mówi Patton, który zwraca przy okazji uwagę, iż w momencie obejmowania stanowiska Emanuel przejął ok. 1,000 spraw tego typu dotyczących policji.
Wiele przypadków to kosztowne odszkodowania dotyczące jeszcze spraw z czasów Jona Burge, oskarżanego o torturowanie zatrzymanych, czy Anthony Abbate, który poza służbą dopuścił się pobicia barmanki.
Już w marcu br. po wypłacie kolejnych 7 milionów odszkodowania Chicago przekroczyło przeznaczony na ten cel roczny budżet. Największą sumę miasto zapłaciło w styczniu, gdy rada miasta przyznała 22,5 mln. mieszkance Kalifornii aresztowanej na lotnisku Midway w 2006 r. Christina Eilman zatrzymana została na kilka godzin, a następnie bez postawienia jej żadnych zarzutów wypuszczona w niebezpiecznej dzielnicy miasta. 21-letnia wówczas kobieta została pobita, zgwałcona i wypchnięta z okna budynku. Jej obrażenia były bardzo poważne – do dziś nie może samodzielnie chodzić. Reprezentujący ją prawnik poinformował, że w momencie aresztowania cierpiała na chorobę dwubiegunową i depresję.
Drugie odszkodowanie w styczniu wynoszące 8 milionów 750 tysięcy otrzymał mężczyzna, który w więzieniu spędził niesłusznie 26 lat. Był on jedną z ofiar tortur porucznika Burge. Kolejne, wypłacone w marcu wyczerpało roczny budżet na ten cel.
Część spraw dotyczy jednak osób zatrudnionych w departamencie wielokrotnie dopuszczających się nadużycia władzy. Przeprowadzone przez dziennikarzy Chicago Reporter dochodzenie wykazało, iż prawie 1/3 spraw z lat 2009-2011, czyli okresu przed objęciem stanowiska przez Emanuela, dotyczy osób wymienionych we wcześniejszych raportach o policyjnych nadużyciach.
Nie tylko policja
Wypłacane przez miasto odszkodowania dotyczą również innych pracowników miejskich. Na przykład w ostatni poniedziałek sąd nakazał wypłatę $2.4 mln. mężczyźnie, który doznał uszkodzeń ciała w 2011 r., gdy pijany kierowca miejskiej ciężarówki wjechał w przystanek autobusowy, na którym znajdowało się siedem osób. W ubiegłym roku wypłacono $6.25 mln. innej osobie będącej ofiarą tego samego zdarzenia.
RJ
'