----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

03 października 2013

Udostępnij znajomym:

Znamy to z przeszłości. Po kilku latach w więzieniu, skazany za korupcję polityk powraca do życia publicznego. Przez chwilę udziela się w różnych organizacjach pokazując swe odmienione oblicze, po czym ponownie startuje w wyborach. Często zwycięża.

Niecałe dwa lata temu Icaas Carothers opuścił federalne więzienie, w którym spędził 28 miesięcy za korupcję. W zamian za przysługę związaną ze stanowiskiem radnego otrzymał bowiem remont domu wartości ponad 40 tysięcy dolarów. W związku z tym Carothers nie może starać się ponownie o tę samą pozycję, może jednak ubiegać się o inną. Wybrał komisarza powiatu Cook.

W okresie ostatnich kilku tygodniu poprosił urzędujących właśnie komisarzy i aldermanów o poparcie jego kandydatury. Chce ubiegać się o miejsce zajmowane w radzie powiatu przez ustępującą wkrótce Earlean Collins, reprezentującą dawne tereny Carothersa, czyli dalekie zachodnie Chicago i przedmieścia. Większość poproszonych o tę przysługę polityków odmówiła chcąc zachować neutralność. Kilku jeszcze nie udzieliło odpowiedzi. Znaleźli się jednak tacy, którzy jego kandydaturę uznali za odpowiednią.

„Myślę, że odpowiedział za swe czyny i nadszedł czas, by wyborcy zadecydowali, czy po raz drugi dać mu szansę” – stwierdziła Emma Mitts z 37 miejskiego okręgu, która zawsze uznawana była za protegowaną Carothersa. To w jej okręgu były radny działa w organizacjach i pomaga byłym skazańcom znaleźć pracę.

Isaac „Ike” Carothers sprawował urząd aldermana przez 11 lat. Zrezygnował w 2010 r. przyznając się jednocześnie do przyjęcia łapówki. Odsiedział część wyroku i w marcu ubiegłego roku wyszedł na wolność.

Przyznając się do winy Carother dołączył do prawie 40 innych aldermanów z naszego miasta, którzy w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat otrzymali wyroki więzienia za korupcję. Przed sądem potwierdził przyjęcie 40 tysięcy dolarów w postaci remontu domu od firmy prowadzącej interesy z miastem, a także mniejszych sum pochodzących od innych petentów.

Jego ojciec, William Carothers, był aldermanem 28 okręgu i w 1983 r. trafił na trzy lata do więzienia za łapówkę w wysokości 30 tysięcy dolarów. Obydwie historie są bardzo podobne, różnią się tylko przyjmowanymi sumami.

Isaak Carothers był też częścią słynnego skandalu Hired Truck, a także osobą, której nazwisko pojawiło się na liście polityków pomagających zdobyć dobrze płatne prace miejskie swym poplecznikom. W kręgach zbliżonych do rady miasta wiadomo było od dawna, że można z nim było „wiele załatwić”.

W 2001 r. Daley wybrał go na stanowisko szefa miejskiego komitetu do spraw policji i straży pożarnej, co spotkało się z ostrym, choć nieskutecznym sprzeciwem części rady Chicago.

 

Co mówi prawo?

Skazani przestępcy nie mogą ubiegać się o stanowiska publiczne w Chicago. Ambrosio Medrano został skreślony z karty do głosowania kiedy udowodniono mu przyjmowanie łapówek. Były radny Virgil Jones starał sie o urząd w 2007 r. jednak komisja wyborcza nie dopuściła go do startu w związku z przyjmowaniem łapówek w 1999 r., gdy zajmował stanowisko aldermana.

Zakaz nie dotyczy jednak stanowisk stanowych i federalnych. Wielu skazanych polityków, lobbystów i biznesmenów po wyjściu na wolność stara się o różne urzędy. Niektórym się udaje. By nie dopuścić części z nich do ponownego ubiegania się o stanowiska publiczne, sąd czasami wydaje odpowiedni zakaz.  Na przykład odsiadujący karę Rod Blagojevich nie będzie mógł po wyjściu na wolność starać się o stanowe urzędy. Będzie mógł jednak startować w wyborach do krajowego Kongresu.

RJ



----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor