----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

10 października 2013

Udostępnij znajomym:

Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago
Sobota, 12 października, godz. 8:00 pm
Bilety: $45

Wilki to jeden z fenomenów polskiej sceny muzycz­nej początku lat 90., zespół, w którym eksplodował talent Roberta Gawlińskiego. Ich muzyka to rockowa przestrzeń i energia, wpadające w ucho melodie i chwytające za serce teksty. "Son Of The Blue Sky", "Eroll", "Aborygen", “Moja baby”, “Baśka”, "Ja ogień ty woda" – każdy z nas zna te piosenki i może je śpiewać wraz z Robertem (choć nie tak dobrze). Koncerty Wilków to zapamiętana do końca życia przygoda dla fanów z kolejnych pokoleń.

Grupa zdobyła olbrzymią popularność już pierwszym albumem, zatytułowanym "Wilki", wydanym w 1992 roku. Płyta przyniosła największe przeboje zespołu – "Son Of The Blue Sky", "Beniamin", "Eli Lama Sabachtani" oraz "Aborygen". W 1992 formacja pojawiła się na festiwalu w Sopocie, gdzie otrzymała Bursztynowego Słowika.

Kolejne albumy Wilków – "Przedmieścia" (1993) i "Acousticus Rockus" (1994) również zostały bardzo dobrze przyjęte przez publiczność i krytykę oraz zawierały kolejne przeboje, między innymi: "Indian Summer" i "Sen o Warszawie".

W 1995 roku Robert Gawliński udanie rozpoczął karierę solową – wydał płytę zatytułowaną "Solo", na której znalazła się piosenka "O samym sobie". Płyta miała premierę w dniu 32. urodzin artysty. Płyta ta po pięciu miesiącach sprzedaży uzyskała status złotej.

Kolejne indywidualne albumy Gawlińskiego to "Kwiaty jak relikwie" (1997) oraz "Gra" (1999). Singiel "Sid i Nancy" (z "Kwiatów...") był jedną z najczęściej granych piosenek w rozgłośniach radiowych.

W listopadzie 2000 roku ukazał się podwójny album "Największe przeboje", pod­sumowujący karierę zarówno nieistniejącej wtedy grupy Wilki, jak i solowe sukcesy jej lidera, Roberta Gawlińskiego. Na płycie znalazły się dwa nowe utwory, w tym promująca całość piosenka "Beze mnie o mnie".

W 2001 roku grupa została reaktywowana. Po siedmiu latach kariery solowej, w kwietniu, Robert ponownie stanął na scenie, jako lider formacji Wilki. Grupa towarzyszyła wtedy w czasie koncertów niemieckiej kapeli Reamonn.

W sierpniu 2002 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu nagrana po aż 8-letniej przerwie. Współproducentem albumu został Jarosław Kidawa. Autorem większości tekstów i muzyki tradycyjnie był Robert Gawliński. Na pierwszym singlu ukazał się utwór "Baśka", który zdobył wielką popularność, a na festiwalu Opole 2002 wygrał konkurs Premier.

6 listopad 2004 roku ukazał się kolejny album zespołu, zatytułowany "Watra". Na pierwszym singlu, pilotującym to wydawnictwo znalazło się nagranie "Bohema".

Na następną studyjną płytę, zatytułowaną "Obrazki", fani zespołu musieli czekać dokładnie dwa lata. Przed nagraniem materiału zespół zmienił skład – nowi muzycy to Leszek Biolik

i Hubert Gasiul, którzy doskonale wpasowali się w zespół, jednocześnie wzbogacając Wilki o własne spojrzenie na muzykę.

 

Gość specjalny – Marcin Czyżewski

Marcin Czyżewski debiutował w programie "Szansa na Sukces", gdzie dostrzegła go Elżbieta Skrętkowska i za­praszała do wielu edycji programu. Najbardziej zapamiętany był jednak z odcinka specjalnego „Przeboje Europy”, który wygrał śpiewając piosenkę Robbiego Williama pt.: „Angels”. Warto podkreślić, że miał wtedy do pokonania zwycięzców z ostatnich 12 lat. Nagrodą był kontrakt z firmą fonograficzną na nagranie płyty.

„Szansa na Sukces” to nie jedyny program muzyczny, jaki wygrał. Występował też w show telewizji TVN "Zostań gwiazdą", w którym Robert Janson, znany ze swoich surowych wypowiedzi tak ocenił Marcina: "Świetnie prowadzony głos, pełen profesjonalizm i duże słowa uznania". Zaśpiewana przez niego piosenka z repertuaru Robbiego Williamsa na długo utkwiła w pamięci widzów, a on sam niejednokrotnie porównywany był do największej gwiazdy pop-rocka.

Powyższe wydarzenia zaowocowały współpracą z grupą Sędzia Dread, w której Marcin był wokalistą i gitarzystą oraz z zespołem Oddział Zamknięty. Z tym ostatnim nagrał płytę "Co na to ludzie" i zagrał ponad 200 koncertów w całej Polsce.

Sukcesy, jakie odniósł w programach telewizyjnych zaowocowały współpracą w znanym zespole. Pierwszym zespołem, w jakim śpiewał i grał na gitarze był „Sędzia Dred”. Współtworzył zespół z muzykami z zespołu „Dab”, legendarnym twórcą polskiego reggae i zespołu De Mono.

Potem przyszedł czas na „Oddział Zamknięty”, z którym nagrał płytę "Co na to ludzie" i zagrał około 200 koncertów w całej Polsce. Po trzech latach rozstał się z zespołem, by realizować własne projekty.

W 2006 roku wyjechał do Francji, gdzie zdobywał paryskie kluby i tamtejszą publiczność. Zyskał wielu fanów na open stage w „Le Soir”.

Po powrocie do Polski współpracuje m.in.: z zespołem Emigranci, Iwoną Węgrowską oraz Patrycją Kosiarkiewicz.

 

Drake at the Drake koncert Grażyny Auguścik

Drake Hotel, 140 E Walton Pl, Chicago, IL 60611
Środa, 16 października, godz. 8 pm
Bilety: $30

Grażyna Auguścik to znana na całym świecie artystka jazzowa.Od wielu lat mieszka w Chicago i coraz częściej jest postrzegana jako jeden z najważniejszych ambasadorów polskiej kultury na świecie.

Siłą i barwą głosu Auguścik zachwycają się krytycy po obu stronach Atlantyku – piszą między innymi o niezwykłym brzmieniu, swobodzie i własnym stylu wokalnej interpretacji, wyjątkowej precyzji, świeżości i inwencji. W jej muzyce jest idealna równowaga między emocjami i intelektem. Między 2002 a 2006 rokiem czterokrotnie została uznana za najlepszą wokalistkę jazzową przez magazyn "Jazz Forum".

Choć Auguścik sytuuje się w pierwszej lidze światowego jazzu, śpiewa również utwory nawiązujące do polskiej muzyki ludowej, a także latynoskiej czy klezmerskiej. W niezwykle oryginalny sposób interpretuje także kolędy, a czasem i standardy muzyki popularnej czy nawet rockowej. – Zazwyczaj gram z jazz­manami, więc siłą rzeczy mieszczę się w tej formule – przyznaje, zapytana, czy czuje się jazzmanką. – Zdecydowanie odbiegam jednak od czystego jazzu, choćby przez fakt, że inspiracji szukam w różnych gatunkach. Niezwykle ważne są dla mnie piękne melodie, koniecznie wzbogacone niebanalnymi tekstami. Wielką wagę przykładam do aranżacji i harmonii.

Podczas chicagowskiego koncertu, który odbędzie się już w najbliższą środę, 16 października, Grażyna Auguścik wystąpi z towarzyszącym jej zespołem (Jon Deitemyer – perkusja; John Kregor – gitara, Ban Lewis – fortepian, Matt Ulery –bas) oraz gośćmi specjalnymi: Jamesem Davisem (trąbka) oraz Johnem Goode (liryka). Artystka wystąpi z repertuarem utworów legendarnego Brytyjczyka Nicka Drake’a w programie “Drake at the Drake”, prezentując najnowszy album “Man behind the Sun”.

“Muzyka Drake’a wciąga. Kiedy po nią sięgniesz nie możesz przestać jej słuchać. Po prostu uzależnia. Jest w niej smutek i zniechęcenie, a jednocześnie tęsknota za miłością i wolnością. Odchodzenie i wracanie, walka dwóch światów: życia i śmierci. To piękna, pełna emocji muzyka, której nie można się oprzeć. Nagrałam ją z udziałem wspaniałych, młodych muzyków, którzy dziś są w wieku Nicka Drake’a. Są oni jednocześnie współautorami tej magicznej przygody. Cieszę się, że naszym nowym projektem przedłużamy trwanie tej muzyki na następne pokolenia”. – Grażyna Auguścik

Koncert odbędzie się na kilka dni przed planowaną trasą koncertową w Europie.

 

49 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago

Festiwal trwa od 10 do 24 października 2013
Pokazy filmowe: kino AMC River EAst 21, 322 E. Illinois Str., Chicago

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago jest jednym z najważniejszych w Ameryce Północnej, a jednocześnie najstarszym festiwalem o charakterze konkursowym. Tu nagrody przyznaje się w dwóch kategoriach – filmów dokumentalnych i fabularnych. Jego pomysłodawcą był Michael Kutza, który w latach 60. wybrał się na festiwal do Cannes i wówczas postanowił, że urządzi podobną imprezę w USA. Kutza jest do dziś dyrektorem artystycznym festiwalu. Chicago International Film Festival stanowi szansę przede wszystkim dla debiutantów i mało znanych filmowców zajmujących się niekiedy bardziej niszowymi produkcjami. Organizatorzy podkreślają, że impreza ma przede wszystkim pokazywać światu „nowych filmowców, nowe historie i nowe punkty widzenia”.

“Wałęsa: Człowiek z nadziei” oraz 6 innych polskich filmów w programie 49. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago!

Obok filmów z całego świata widzowie będą mieli okazję zobaczyć aż siedem polskich filmów oraz spotkać polskich artystów na projekcjach w Chicago. Łącznie na Festiwalu zostanie zaprezentowanych 7 polskich filmów:

„Płynące wieżowce” reż. Tomasz Wasilewski
„W imię…” reż. Małgorzata Szumowska
“Nieulotne” reż. Jacek Borcuch
“Chce się żyć” reż. Maciej Pieprzyca
“Papusza” reż. Joanna Kos-Krause i Krzysztof Krauze
film krótkometrażowy „Ziegenort” reż. Tomasz Popakul oraz
polski kandydat do Oscara „Wałęsa: Człowiek z nadziei”

Więcej informacji oraz plan festiwalu znaleźć można na stronie internetowej: www.chicagofilmfestival.com

Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez. 



----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor