Upłynęły właśnie dwa miesiące od otwarcia pierwszej w Chicago „kliniki” obsługującej osoby kwalifikujące się do legalnego zakupu marihuany w ramach przyjętego w Illinois kilka miesięcy temu prawa. Do tej pory pracownicy ośrodka przyjęli już ponad 20 tysięcy próśb o pomoc.
Powstała w dzielnicy Wicker Park klinika na razie służy wyłącznie informacjami na temat nowego prawa i nie wydaje marihuany. Osobom, które będą kwalifikowały się do jej zakupu wydawane są na razie specjalne karty, które po 1 stycznia, a więc wejściu prawa w życie, będą mogły dokonać tam zakupu.
Od momentu jej otwarcia zainteresowanie jest bardzo duże. Do tej pory przyjęto już ponad 20,000 próśb o pomoc i pośrednictwo w zdobyciu zalegalizowanej przez legislaturę substancji – donosi portal DNAinfo.
Właścicielka ośrodka mówi, że pomimo dość restrykcyjnych przepisów jakie będą obowiązywały w naszym stanie, jej pracownicy nie nadążają z odbieraniem telefonów i udzielaniem niezbędnych informacji.
“Musimy przestrzegać przepisów – mówi Tammy Jacobi, właścicielka kliniki – Chcielibyśmy przyspieszyć proces, by pomóc wielu pacjentom, którzy nie doczekają wejścia przepisów w życie”.
Czekając na 1 stycznia klinika stworzyła kolejny program o nazwie Thomas Jefferson Project. To inicjatywa mająca pomóc przyszłym użytkownikom marihuany w lepszym poznaniu wielu przepisów dotyczących legalnego jej używania.
Gdy w sierpniu gubernator Pat Quinn podpisał ustawę zezwalającą na użycie marihuany w celach medycznych, Illinois stało się 20 stanem w kraju wprowadzającym takie rozwiązanie. Nowe przepisy zaczną w Illinois obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. Na terenie stanu powstanie sieć kontrolowanych przez rząd punktów wydawania medycznej marihuany oraz 22 nadzorowane przez Illinois hodowle. Do otrzymania legalnej marihuany kwalifikować się będą wyłącznie osoby poważnie chore, dla których będzie ona środkiem łagodzącym ból. Przyjęta przez legislaturę lista zawiera prawie 40 schorzeń, wiele z nich nieuleczalnych. W tej chwili 19 stanów w USA wydało zgodę na użycie marihuany w celach medycznych.
Przyjęte prawo jest w porównaniu do innych stanów bardzo restrykcyjne i obowiązywać będzie na razie tylko na 4 letni okres próbny.
Rozprowadzające środek punkty będą pod nieustanną, 24 godzinną obserwacją kamer, co niespotykane jest w innych stanach.
Zgoda na użycie marihuany dotyczy osób cierpiących na nieuleczalne choroby, takie jak nowotwór, stwardnienie rozsiane, czy AIDS.
By zakupić i posiadać leczniczą marihuanę trzeba będzie uzyskać receptę od lekarza. Pacjent będzie mógł posiadać nie więcej, niż 2.5 uncji w okresie 14 dni, nie będzie mógł prowadzić samochodu do sześciu godzin po jej zażyciu i nie będzie mógł jej samodzielnie hodować. Po 4 letnim, próbnym okresie, legislatura zadecyduje o dalszym losie nowego prawa.
Mimo że staliśmy się dopiero 20 stanem legalizującym marihuanę w celach medycznych, to niektórzy przypominają, iż Illinois było tu pionierem.
Już w 1978 r. Illinois zgodziło się bowiem na jej używanie w celach medycznych. Zastosowanie i kontrolowanie tego prawa pozostawiono jednak w gestii departamentu zdrowia publicznego, który nigdy się powierzonym zadaniem nie zajął, pozwalając, by ustawa wygasła po kilku latach.
RJ