United Center, 1901 W Madison, Chicago
Czwartek, 24 października, godz. 7:30 pm
Bilety: $30-178
Rod Stewart – brytyjski piosenkarz rockowy i popowy. Przedstawiciel takich stylów i gatunków, jak hard rock, soft rock, folk rock i country rock, AOR, blues rock, biały soul i pop tradycyjny. Ciepły, aczkolwiek szorstki i charakterystycznie zachrypnięty głos, zdolności interpretacyjne, kompozytorskie i wyjątkowa osobowość sceniczna uczyniła go jednym z najpopularniejszych piosenkarzy drugiej połowy XX wieku. Szacuje się, że sprzedał łącznie ponad 250 milionów singli i płyt.
W 1994 roku Rod Stewart został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 60. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader.
Stewart zaczął swoją muzyczną karierę we wczesnych latach sześćdziesiątych w ekipie folkowego piosenkarza Wizza Jones, towarzysząc mu w jego europejskiej trasie koncertowej. Ta muzyczna przygoda zakończyła się dla Roda przedwcześnie, gdy w Hiszpanii został aresztowany za włóczęgostwo i deportowany do Anglii. W 1963 dołączył do rhytm and bluesowej grupy Jimmy Powell & the Five Dimension, w której śpiewał i grał na harmonijce. Przez następne lata Stewart przechodził z grupy do grupy, nigdzie nie zagrzewając miejsca. Dopiero w 1965, gdy dołączył do zespołu Steampacket, uśmiechnęło się do niego szczęście. Grupa została zatrudniona jako zespół otwierający koncerty The Rolling Stones i The Walker Brothers w 1965. W 1966 grupa nagrała album, który został wydany dopiero w 1970, gdy Stewart był już znaczną gwiazdą. Gdy grupa rozpadła się w 1967, piosenkarz spróbował swego szczęścia w modnym wówczas repertuarze bluesowym. Niedługo potem dołączył do grupy Jeffa Becka. Mimo że grupa istniała tylko trzy lata i nagrała zaledwie dwa albumy, to zdobyła olbrzymią popularność. Po rozstaniu z Beckiem Stewart wraz z Ronem Woodem przyłączył się do brytyjskiej grupy The Faces. Jeszcze śpiewając w grupie Stewart rozpoczął swoją karierę solową. Pierwszy album sygnowany własnym nazwiskiem okazał się nieudany i nie wzbudził większego zainteresowania. Drugi poza wielkim przebojem "Maggie May", także został niezauważony. Dopiero trzeci album Every Picture Tells a Story stal się wielkim hitem i to po obu stronach Atlantyku. Typowymi dla repertuaru artysty w tym okresie były tak szybkie rockandrollowe piosenki, jak i refleksyjne rockowe ballady.
Od tego czasu Stewart pozostał już na stale na szczytach list przebojów, bijąc wszelkie rekordy popularności. Z czasem zaczął odchodzić od rockowych korzeni zmierzając w kierunku soft rocka i muzyki pop. W drogiej połowie lat siedemdziesiątych zaczął adaptować do swej muzyki elementy modnej wówczas muzyki disco, a w latach później nowej fali. Po chwilowej nieobecności na estradach i studiach nagrań, Stewart powrócił do tworzenia muzyki w połowie lat dziewięćdziesiątych z tworząc swój nowy wizerunek, jako dojrzałego, refleksyjnego popowego piosenkarza. Pierwszy nagrany w XXI wieku album artysty – Human, pokazał, ze Stewart nie zamierza rezygnować z kariery, ani nie zakończył artystycznych poszukiwań. Na nowym albumie zaśpiewał szereg tradycyjnych, popowych piosenek, w których wyraźnie słuchać wpływy wokalistyki jazzowej. Piosenkarz znakomicie się sprawdził w tym repertuarze.
W latach 2002 – 2005 Rod Stewart wydał cztery płyty łączące się tematycznie w serię pt. The Great American Song Book. Są one zbiorem piosenek pochodzących z lat 30. i 40. XX wieku. Piosenki są autorstwa takich sław jak: Irving Berlin, Cole Porter, George Gershwin czy Ira Gershwin. Płyty, tak w Ameryce jak i w Europie, odniosły wielki sukces komercyjny.
Eagles
Allstate Arena, 6920 N. Mannheim Rd., Rosemont, IL 60018
Sobota, 19 października, godz. 8 pm
Bilety: $62-205
Eagles – amerykańska grupa uformowana z początkiem lat 70 w Kalifornii. Grała muzykę country i hard rock, znana głównie dzięki takim przebojom jak: "Hotel California", "Take It Easy" czy "Witchy Woman".
Grupa Eagles powstała latem 1971 roku w Los Angeles. Pierwszy skład zespołu stanowili Don Henley i Glenn Frey (jedyni muzycy, którzy związani są z zespołem przez cały okres jego działalności), oraz Bernie Leadon i Randy Meisner. W późniejszych latach przez zespół przewinęli się także Don Felder, Joe Walsh oraz Timothy B. Schmit. Grupa zdobyła popularność charakterystycznymi, łagodnymi piosenkami oraz porywającymi utworami rockowymi. Nagrania Eagles zawsze były doskonale zaaranżowane, z wybijającą się melodyjnie grającą gitarą elektryczną i delikatnymi wokalami (śpiewali wszyscy członkowie zespołu). Niestety konflikt pomiędzy Henleyem i Freyem doprowadził w 1981 roku do rozwiązania grupy. W tym okresie zespół zdążył wydać sześć studyjnych albumów i zyskać tak wielką popularność, że styl, jaki reprezentował, zaczęto określać mianem kalifornijskiego rocka. Po rozwiązaniu Eagles wszyscy jego członkowie kontynuowali z powodzeniem kariery solowe, a największe sukcesy odnieśli założyciele grupy i główni twórcy jej repertuaru Glenn Frey i Don Henley. Nieoczekiwanie w roku 1994 Eagles wyruszyli na trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych (po raz pierwszy od 1981 roku), a światło dzienne ujrzała płyta Hell Freezes Over, zawierająca zapis tej trasy oraz cztery nowe nagrania. Rozpoczęły się spekulacje na temat reaktywacji Eagles. Początkowo muzycy twierdzili, że ich spotkanie ma charakter okazjonalny i na jednej trasie ich współpraca się zakończy. Grupa mimo tych zapewnień koncertowała dalej. Na początku 2007 roku muzycy zapowiedzieli wydanie nowego albumu. 30 października 2007 roku ukazał się pierwszy od 28 lat, dwupłytowy album – Long Road Out of Eden.
Recital fortepianowy Michała Korzistki
Muzeum Polskie w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave., Chicago
Niedziela, 20 października, godz. 2:30 pm
Sugerowana donacja $20
Muzeum Polskie w Ameryce oraz Biblioteka MPA serdecznie zapraszają na recital fortepianowy Michała Korzistki, który odbędzie się w niedzielę, 20 października, o godzinie 2:30 w Sali Głównej im. Sabiny F. Logisz Muzeum Polskiego w Ameryce. Program koncertu obejmie utwory Fryderyka Chopina i Witolda Lutosławskiego. (F. Chopin: Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22; Sonata b-moll op. 35, Walc As-dur op. 42, Ballada F-dur op. 38; W. Lutosławski: Sonata na fortepian, Bukoliki oraz Melodie ludowe.)
Wstęp na recital – sugerowana donacja: $20 (dochód przeznaczony jest dzięki życzeniu artysty na projekt konserwacji starych druków Biblioteki MPA).
Biblioteka MPA posiada 300 starych druków, które objęte są programem „Rare Book Conservation Project” zainicjowanym w 2012 roku. Dzięki pomocy przyjaciół BMPA oraz grantowi MSZ udało się poddać konserwacji 16 najstarszych książek z lat 1508-1745, średni koszt konserwacji 1 książki wynosił około $500. Pragniemy poddać konserwacji jak najwięcej cymeliów bibliotecznych Biblioteki Muzeum Polskiego w Ameryce przed nadchodzącym w 2015 roku jubileuszem stulecia BMPA.
Michał Korzistka
Urodził się 14 listopada 1961 roku w Bielsku-Białej, pierwsze lekcje gry na fortepianie pobierał u babci Heleny. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej w klasie fortepianu mgr Z. Tanewskiego, Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. T. Żmudzińskiego oraz Podyplomowego Studium Pianistycznego w Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. J. Sulikowskiego. Swoje umiejętności doskonalił na kursie mistrzowskim u prof. R. Buchbindera w Zurichu.
Uczestniczył w wielu konkursach i festiwalach w kraju oraz za granicą, m.in. w festiwalach: Młodych Talentów w Opolu i Tarnowie, I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. K. Szymanowskiego w Łodzi, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Rina Sala Gallo w Monzy we Włoszech, II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Tokio w Japonii, Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Montrealu, 42. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju.
Brał udział w koncertach w dworku Chopina w Żelazowej Woli oraz pod pomnikiem Chopina w Łazienkach, w „Atmie” w Zakopanem, na Zamku w Pszczynie. Nagrał materiały archiwalne dla Akademii Muzycznej w Katowicach i dla II Programu Polskiego Radia oraz uczestniczył w nagraniu płyty z muzyką K. Szymanowskiego dla Polskich Nagrań. Nagrał 2 płyty solowe z muzyką Fr. Chopina, K. Szymanowskiego, F. Liszta, płytę CD z muzyką na fortepian i skrzypce z utworami I.J. Paderewskiego i J. Elsnera ze skrzypkiem Adamem Wagnerem oraz G. Rossiniego „Petite Messe Solennelle” z chórem Uniwersytetu Ślaskiego „Harmonia” w Cieszynie.
Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Śląskiego oraz dyrektorem Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego w Cieszynie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Koncertuje na terenie kraju i za granicą.
Art Gallery Kafe zaprasza
127 E. Front Str., Wood Dale, IL 60191. Tel. 630-766-7425
Festiwal Polskiej Piosenki Karaoke. Kolejna eliminacja naszego całorocznego konkursu już w piątek, 18 października, od godz. 8 wieczorem. Zapraszamy wszystkich miłośników śpiewania i dobrej zabawy. Wstęp wolny.
Wieczór Muzyczny Pana Wojtka, kolejna pogadanka muzyczna ilustrowana nagraniami i filmikami, Hector Berlioz, najlepszy kompozytor wśród lekarzy
– prezentuje Wojciech Wojcik. Sobota, 19 października, godz. 8 pm.
Klub Dobrego Kina: Felix Van Groeningen (Belgia, Holandia) – W kręgu miłości. Lektor polski. Niedziela, 20 października, godz. 6 pm. Wstęp wolny.
Weekend w Totu Cafe
2300 5-th. Ave., River Grove, IL 60171. Tel. 708-583-3053
Wydarzenie muzyczne, w którym udział biorą: zespół “Detox” oraz gwiazda wieczoru prosto z Polski – gościnnie wystąpi Bartek Szymoniak, wokalista zespołu Sztywny Pal Azji. Śpiew, gitara i skrzypce to jego żywioł. Sobota, 19 października, godz. 9 pm.
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.