Biorąc pod uwagę rekordowy poziom przestępczości w Chicago mogło się wydawać, że na liście najbardziej niebezpiecznych stanów Illinois znajdzie się w czołówce. Fakt, że jesteśmy daleko poza pierwszą dziesiątką na pewno cieszy. Warto jednak poznać miejsca, gdzie szanse na to, że staniemy się ofiarą przestępstwa mamy najwyższe.
Do czołówki nie zakwalifikowano również Kalifornii ani Nowego Jorku, gdzie od lat w największych miastach notuje się wysoką liczbę morderstw, gwałtów, włamań i rozbojów. Krajowe statystyki FBI wskazują natomiast na kilka miejsc, które w powszechnej opinii uchodzą za spokojne i bezpieczne.
Największy poziom przestępczości odnotowano w USA w latach 80. Według specjalistów spowodowane to było przede wszystkim popularnością tańszych odmian kokainy. Od tamtego czasu lepsze techniki policyjne, bardziej skuteczne sądy, czy zmiany demograficzne pozwoliły na zawrócenie tego procesu.
Jednak po 20 latach powolnego spadku przestępczości w USA w ubiegłym roku odnotowano niewielki, bo mniej niż 1% jej wzrost. Dokładne przyczyny nie są znane, choć wiele osób skłonnych jest przypisywać to utrzymującemu się wysokiemu bezrobociu, niższym zarobkom oraz ograniczeniom wydatków na więziennictwo, co skutkuje często wcześniejszymi zwolnieniami wielu skazanych.
Im lepiej funkcjonująca i znająca się społeczność, tym mniejsza przestępczość. Statystyki potwierdzają również, że poważne przestępstwa popełniają najczęściej osoby z tzw. dołka ekonomicznego. Zależność pomiędzy niskimi dochodami i niskim poziomem edukacji, a wysoką przestępczością została przez ostatnie kilkadziesiąt lat wyczerpująco udokumentowana. Wciąż jednak nie wiadomo, w jaki sposób najlepiej temu przeciwdziałać.
10 stanów, które FBI uznało za najbardziej niebezpieczne w dużej części potwierdza tę regułę. Osiem z nich ma najniższy odsetek mieszkańców z wysokim wykształceniem, w większości z nich dochody znajdują się poniżej średniej krajowej.
W badaniu zwrócono uwagę na najpoważniejsze przestępstwa – między innymi morderstwa, gwałty, napady rabunkowe, uszkodzenia ciała. Ich liczbę zestawiono z wynikami edukacji i poziomem zamożności. Następnie porównano do liczby mieszkańców danego stanu. Pierwsza dziesiątka najbardziej niebezpiecznych wygląda następująco:
10. Oklahoma
9. Maryland
8. Floryda
7. Louisiana
6. Delaware
5. South Carolina
558.8 poważnych przestępstw w przeliczeniu na 100,000 mieszkańców
Poziom ubóstwa – 18.3%
Odsetek mieszkańców z wyższym wykształceniem – 25.1%
4. New Mexico
559.1 przestępstw na 100,000 mieszkańców
Poziom ubóstwa – 20.8%%
Odsetek mieszkańców z wyższym wykształceniem – 26.1%
3. Alaska
603.2 przestępstw na 100,000 mieszkańców
Poziom ubóstwa – 10.1%
Odsetek mieszkańców z wyższym wykształceniem – 28%
2. Nevada
607.6 przestępstwa na 100,000 mieszkańców
Poziom ubóstwa – 16.4%
Odsetek mieszkańców z wyższym wykształceniem – 22.4%
1. Tennessee
643.5 przestępstw na 100,000 mieszkańców
Poziom ubóstwa – 17.9%
Odsetek mieszkańców z wyższym wykształceniem – 24.3%
RJ