Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL 60630
Sobota, 26 października, godz. 8 pm
Bilety: $45-50
Stare Dobre Małżeństwo to wyjątkowo zjawiskowy zespół uprawiający poezję śpiewaną, oferujący mądrą refleksję i afirmację życia we wszystkich jego przejawach.
Współtworzący go muzycy (z Krzysztofem Myszkowskim na czele) zawsze brzmią swojsko i zawsze świeżo. Bo starzy są tylko z nazwy. Dobrzy w każdym zagranym i zaśpiewanym dźwięku. I dobrzy w wyborze tekstów, do których komponują melodie.
Choć przez lata częściowo zmieniał się skład zespołu, nie zmienia się niesamowita atmosfera ich koncertów, podczas których stawiają na integrację duchową i potrzebę wspólnego śpiewania z publicznością.
Mówi się, że SDM to EWENEMENT na rynku muzycznym, bo choć nie promuje ich żaden wielki koncern medialny, raczej rzadko słychać ich w radiu i widać w telewizji – istnieją od 1984 roku, a bilety na koncerty znikają z kas, zanim na słupach pojawią się plakaty informujące „kiedy i gdzie”.
Zespół zasłynął wykonaniami utworów Edwarda Stachury, ostatnio związany z twórczością dwóch poetów – Adama Ziemianina i Jana Rybowicza, którzy są głównymi twórcami tekstów ich utworów. Grupa działa nieprzerwanie od początku lat 80. XX wieku, zbierając na swoich koncertach tłumy wiernych fanów.
Rozpoczęcie działalności zespołu datuje się na początek lat 80. ubiegłego stulecia, kiedy to jeszcze wówczas licealiści Krzysztof Myszkowski oraz Andrzej Sidorowicz postanowili wspólnie zacząć śpiewać i grać. W 1984 roku już jako studenci wzięli udział w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Prowadzący koncert spiker przedstawił ich jako Stare Dobre Małżeństwo, gdyż stwierdził, że znają się tak długo, że to określenie idealnie do nich pasuje.
Duet został zauważony przez Wojciecha Bellona, lidera Wolnej Grupy Bukowina, zasiadającego wówczas w jury. Świeże i optymistyczne brzmienie zespołu tak spodobało się jurorowi, że zaprosił duet do wzięcia udziału w koncercie „Światło”, który odbył się w ramach festiwalu Fama w Świnoujściu. Współpraca układała się na tyle dobrze, że jesienią tego roku artyści dali wspólny recital. Wtedy do grupy dołączyła Aleksandra Kiełb-Szawuła i pozostała w niej przez pięć lat, wspierając brzmienie swoim delikatnym głosem. Wkrótce do zespołu doszedł także gitarzysta i wokalista Sławomir Plota. W 1995 roku brzmienie wzbogaciło się o skrzypce, na których grał Marek Czerniawski oraz o kolejny głos – tym razem był to sopran Aliny Karolewicz. Zespół postanowił jednak opuścić jeden z jego założycieli – Andrzej Sidorowicz. Grupa pozostała więc silnym „kwintetem muzyczno-przyjacielskim”.
W latach 1989-2002 skład zespołu nie ulegał zmianom i tworzyli go sami panowie – Krzysztof Myszkowski, Ryszard Żarowski, Wojciech Czempik i Roman Ziobro. Ten ostatni opuścił grupę w 2002 roku – na jego miejsce najpierw na krótko przyszedł Robert Szydło, a później zadomowił się w grupie na dłużej Andrzej Stagraczyński.
Pierwsza płyta zespołu ukazała się w 1990 roku. Był to krążek z piosenkami do tekstów Stachury „Dla wszystkich starczy miejsca”, który przyniósł grupie ogromną popularność.
W tym samym roku zaprezentowali również album „Makatki”, na którym znalazły się wykonania wierszy Adama Ziemianina, Józefa Barana oraz jeden z tekstem Edwarda Stachury i jeden autorski Aleksandry Kiełb-Szawuły.
Muzycy postanowili coraz częściej sięgać po teksty Ziemianina i Brana – dali tego dowód na kolejnym krążku „Czarny blues o czwartej nad ranem”. Na tej płycie po raz pierwszy można było także podziwiać poetyckie zdolności Myszkowskiego, który był autorem tekstu do piosenki „Zawirował świat”.
Kolejne albumy zespołu to powrót do tekstów Stachury. „Pod wielkim dachem nieba” i koncert „Live In Łowicz”, wydane w 1992 roku, „Niebieska tancbuda” z 1993 roku oraz „Dolina w długich cieniach”, która ukazała się dwa lata później.
Na kolejnych wydawnictwach możemy podziwiać poetycki zmysł Adama Ziemianina. Takie płyty jak „Miejska strona księżyca”, „Bieszczadzkie Anioły”, dwupłytowe „Kino objazdowe” czy „Beretka dla Bejdaka” to kwintesencja poezji tego autora.
W 2005 roku zespół postanowił powrócić raz jeszcze do Stachury i nagrał płytę „Missa Pagana”, na której zaśpiewał wszystkie teksty wchodzące w skład zbioru.
Dwie ostatnie płyty grupy to utwory do tekstów Jana Rybowicza. „Tabletki ze słów” ukazały się w 2006 roku, a dwa lata później światło dzienne ujrzał album „Jednoczas” (osiągnął status złotej płyty).
Dyskografię zespołu uzupełnia kilka płyt koncertowych, w tym jedna nagrana za oceanem. Krążek „Biesy i czady w Chicago” ukazał się w 2002 roku.
Krzysztof Myszkowski poświęcił się karierze solowej. Ma na swoim koncie dwa albumy – pierwszy nagrany w 1995 roku zatytułowany po prostu „Krzysztof Myszkowski” oraz „Pociągi parowe” wydane cztery lata później.
W 2005 roku Krzysztof Myszkowski, Ryszard Żarowski i Andrzej Stragraczyński stworzyli formację The Gruz Brothers Band i wydali płytę (jako Krzysztof Myszkowski & The Gruz Brothers Band) zatytułowaną „Dymi mi z czachy”, na której wykonują piosenki do tekstów Edwarda Stachury, Adama Ziemianina i Jana Rybowicza. Rok później ukazał się zapis koncertu „Biała Gorączka Live” wydany na dwóch płytach CD.
Od 2001 roku zespół jest organizatorem festiwalu Bieszczadzkie Anioły, na którym regularnie występuje.
Impreza charytatywna w AZ Unique Boutique
AZ Boutique, 2027 E. Euclid Ave., Mt. Prospect, IL 60056
Piątek, 25 października, godz. 7 wieczorem
Wstęp bezpłatny
W imieniu wolontariuszy pracujących dla MOP (Missionaries of The Poor) z główną siedzibą na Jamajce, serdecznie zapraszamy na imprezę charytatywną na rzecz misji w Afryce, która odbędzie się w AZ Unique Boutique w piątek, 25 października, o godz. 7 wieczorem.
Będzie to impreza, z której dochód zostanie przeznaczony na wyjazd misyjny do Kenii i Ugandy. Wyjazd zaplanowany jest na koniec grudnia tego roku.
MOP swoje misje prowadzi w najbiedniejszych rejonach świata, takich jak Haiti, Indie, Afryka, Indonezja, Filipiny, a ich główna siedziba znajduje się
w Kingston na Jamajce, gdzie bracia prowadzą 7 domów misyjnych. Misjonarze wykonują pracę podobną do tej wykonywanej przez siostry Matki Teresy z Kalkuty. Zgromadzenie utrzymuje się jedynie z darów i wolnych datków ludzi dobrej woli.
AZ Unique Boutique znany jest z organizowania comiesięcznych spotkań,
w bardzo przyjemnej atmosferze, w każy ostatni piątek miesiąca. Zawsze celem jest pomoc potrzebującym. Tym razem celem jest zebranie funduszy na pomoc dla Braci MOP w Kenii i Ugandzie. Podczas spotkania odbędzie się loteria (bilety po $5) i będzie można wygrać wiele atrakcyjnych nagród. Będzie również poczęstunek, składający się w większości z domowych pyszności.
Główny cel to zebranie funduszy, ale przydadzą się również przybory szkolne, plecaki, wszelkiego rodzaju rzeczy, których dzieci potrzebują do szkoły. Bracia
w Nairobi prowadzą szkołę “Divine Mercy Academy”, gdzie obecnie uczy się około 120 dzieci w wieku od 3 do 8 lat.
Więcej informacji na temat MOP na stronie: www.missionariesofthepoor.org
Konkurs góralskich par tanecznych
Dom Podhalan, 4808 S. Archer Ave., Chicago
Niedziela, 27 października, godz. 1 pm
Komitet Związku Podhalan w Ameryce Północnej serdecznie zaprasza na “Konkurs par tanecznych” podczas XXXI Festiwalu Na Góralską Nutę. Impreza odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 27 października, w Domu Podhalan w Chicago, o godz. 2 pm. Więcej informacji pod nr telefonu: 708-715-6006.
Art Gallery Kafe zaprasza
127 E. Front Str., Wood Dale, IL 60191. Tel. 630-766-7425
Grupa Poetycka ARKA zaprasza na Biesiadę Poetycką w piątek, 25 października, o godz. 8 wieczorem. Program biesiady: – w jesiennych alejach poezji – Grupa ARKA; – otwarty mikrofon dla miłośników poezji, muzyki i artystów. Spotkanie poprowadzi Elżbieta Chojnowska. Wstęp wolny.
The Funny Quartet w składzie: Ester Hana, Włodek Zuterek, George Aparo, Jacek Rokita, zaprasza na koncert: The way you look tonight. Sobota, 26 października, godz. 8 pm. Wstęp $15.
Klub Dobrego Kina: Oskar Thor Axelsson (Islandia) – “Zagrywka Czarnego”. Napisy w języku polskim. Niedziela, 27 października, godz. 6 pm.
Klub Dobrej Książki zaprasza na kolejną projekcję filmowej adaptacji książki Kathryn Stockett “Służące”. Wtorek, 29 października, godz. 7:30.
Halloween Party w ToTu Cafe
2300 5-th. Ave., River Grove, IL 60171
Tel. 708-583-3053
Sobota, 26 października, zapraszamy na diabelnie dobrą imprezę taneczną: koszmarna obsługa, mroczne wnętrza i krwawe drinki, dynie zamiast ozdób, grobowy nastrój, straszni goście oraz wisielczy humor muzyków, to tylko jeden niepowtarzalny wieczór w ToTu Cafe.
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.