----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

07 listopada 2013

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

Już za kilka dni, w poniedziałek, 11 listopada, obchodzić będziemy największe polskie święto narodowe – Święto Niepodległości. Nie udało nam się dotąd wypracować radosnych form uczczenia tej radosnej przecież okazji – przeciwnie, zdaje się ona być kolejną przyczyną zadrażnień i konfliktów, z winy przede wszystkim polityków, którzy zapominają, że jest to święto narodu. Oto trzy wspaniałe propozycje – nie możemy uczestniczyć w większości z nich, ale może zachęcą nas do pozytywnego spojrzenia na naszą historię i rzeczywistość.

Drogi do wolności

Muzeum Historii Polski w Warszawie zaprasza do udziału w grze: „Drogi do wolności”, zorganizowanej w Ogrodzie Saskim. Różne punkty trasy wiodą przez malownicze zakątki parku. W kolejnych zadaniach (grach) uczestnicy sprawdzą swoją wiedzę historyczną i obywatelską: będą odkrywali procesy i wydarzenia, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości, a także wezmą udział w wyścigu ku wolności, w którym liczy się umiejętność logicznego myślenia. Gracze zmierzą się z zaborcami, w tłumie przechodniów rozpoznają polityków różnych nurtów, będą inwestować w projekty społeczne i gospodarcze, spróbują rozpoznać symbole znaczące dla polskiej kultury.

Dla dzieci w wieku 5-9 lat przygotowano oddzielną trasę. Najmłodsi – dzięki otrzymanej od dziadka książce przeniosą się do XIX-wiecznej Polski, a wycieczka po Ogrodzie Saskim zamieni się w wyprawę przez najciekawsze wydarzenia tego okresu. Najdzielniejsi podróżnicy poznają ówczesnych bohaterów i artystów, a także sprawdzą swoje umiejętności w grach i zabawach z tamtych lat. Gra w obu wersjach odbędzie się  w godzinach 10.00 – 17.00, start najpóźniej o 15.00.

Czas gry: ok. 1,5 h, nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Start i meta: ogródek Muzeum Historii Polski, ul. Senatorska 35, Warszawa.

Bal Niepodległości w Krakowie

W samym sercu starego Krakowa organizowany jest uroczysty dobroczynny „Bal Niepodległości”. Jego celem jest wsparcie fundacji im. Barta Alberta, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Zapraszamy dumnych i wolnych Polaków na świętowanie rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę” piszą organizatorzy Adam Kalita i Marcin Szymański  - Zachęcamy Was do demonstrowania swojego patriotyzmu na różne sposoby. Również przez dobroczynność. Mamy oto nadzieję wspomóc możliwie najwyższą kwotą niepełnosprawnych intelektualnie Podopiecznych Fundacji im. Brata Alberta w podkrakowskich Radwanowicach.”

Bal odbędzie się w prestiżowych wnętrzach XVI-wiecznej Kamienicy Czeczotki przy Rynku Głównym w Krakowie, w sobotę 9 listopada 2013 roku.

Akcja zyskała szerokie poparcie mediów, popularni dziennikarze i artyści zachęcają do uczczenia Niepodległej poprzez wsparcie szlachetnego celu. Wśród osób promujących bal są Anna Dymna, Agnieszka i Urszula Radwańskie, Ewa Dałkowska, Ewa Błaszczyk, prof. Andrzej Nowak, Andrzej Pilipiuk, Mikołaj Rey, Bronisław Wildstein, Michał Karnowski, Rafał Ziemkiewicz i wielu innych.

Ceny biletów: od 80 zł bez kolacji (można zakupić dania w barze) do 485 zł, z elegancką kolacją w strefie VIP. Potrawy w kolorach białym i czerwonym przygotuje sam Mikołaj Rej! Zadbano też o należytą oprawę muzyczną. Jak przystało na imprezę patriotyczną, muzyka – choć nie tylko polska – wykonywana będzie przez polskich artystów. Wśród licznych atrakcji balu organizatorzy zapowiadają aukcję cennych darów przekazanych m.in. przez samego ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, Zuzannę Kurtykę i kard. Franciszka Macharskiego. Wygląda na to, że wybiera się cały Kraków.

Mamy Niepodległą!

Akcja ma na celu zachęcić Polaków do wspólnych radosnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Pomysłodawcą i autorem koncepcji jest Artur Matys z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, organizatorami są Muzeum i Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego.

Idea jest prosta: każdy może bezpłatnie wysłać kartki z życzeniami z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, "Kiedyś Józef Piłsudski powiedział, że powinniśmy się uczyć od dzieci radości, jak być szczęśliwym. Najprostsza rzecz: jak dziecko ma jakąś radość, to chce się z kimś podzielić - z ojcem, z matką, z dziadkiem. To jest podstawa dla nas tej idei" – mówił 4 listopada na konferencji prasowej z okazji rozpoczęcia akcji, dyrektor muzeum, Krzysztof Jaraczewski.

Autorami kartek są znani polscy artyści: Piotr Młodożeniec, Andrzej Pągowski i Józef Wilkoń. Pierwsza z nich przedstawia Piłsudskiego na koniu, druga młodego mężczyznę w koszulce z wizerunkiem marszałka, trzecia - człowieka podlewającego biało-czerwony kwiat.  Autorzy mieli niełatwe zadanie: Wilkoń mówił o problemach z uchwyceniem prostą kreską twarzy Marszałka: "Zawsze wydawało mi się to tak łatwe, jednak nie było”. Młodożeniec ma szczególną satysfakcję z zaproszenia do udziału w akcji: "Przez większość mojego życia to święto było zakazane. Pamiętam, w 1981 r. robiłem plakat na Święto Niepodległości, niosłem go wieczorem przez Warszawę i zostałem zatrzymany przez patrol milicji. Wtrącono mnie na kilka godzin do takiego „azylu” za karę, że takie nieprawomyślne rzeczy robię. Tak, że teraz byłem zachwycony, że mogę w sposób otwarty taką kartkę zaprojektować" – wyznał. Ideę wsparły osoby ze świata polityki, kultury i sportu, m.in. Daniel Olbrychski, Anna Cieślak, Paweł Fajdek, Piotr Małachowski, Mateusz Damięcki, Artur Andrus, Emilian Kamiński i Grażyna Wolszczak.

Zajrzałam na stronę muzeum, aby sprawdzić jak przebiega akcja. Otóż włączyło się do niej ponad 370 hufców Związku Harcerstwa Polskiego, 140 szkół z całej Polski, teatry i instytucje kultury. „Uprzejmie informujemy, że z powodu wyczerpania nakładu kartek, zakończyliśmy przyjmowanie zamówień”  głosi wielki czerwony napis.  To dobra wiadomość, ale mam jeszcze lepszą: możemy wszyscy wziąć udział w internetowej części kampanii. Wystarczy wejść na stronę  www.muzeumpilsudski.pl, odnaleźć link "wyślij e-kartkę", wybrać kartkę i wpisać adres e-mail adresata. Po wciśnięciu przycisku "wyślij" kartka automatycznie trafi do skrzynki odbiorcy. Do kartki zostaną dołączone życzenia: "Wszystkiego dobrego z okazji Narodowego Święta Niepodległości". Z możliwości wysłania e-kartki można korzystać do 11 listopada włącznie.

Życzę wszystkim Czytelnikom "Wszystkiego dobrego z okazji Narodowego Święta Niepodległości"!

Barbara Bilszta



----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor