Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA) jest uważany za najobszerniejszy na świecie coroczny przegląd filmu polskiego. Celem festiwalu jest promocja polskiego kina na kontynencie północnoamerykańskim. Założony w 1989 r. przy współudziale Centrum Filmowego Chicagowskiego Instytutu Sztuki, każdego roku festiwal przedstawia ponad 70 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, goszcząc licznych filmowców polskich z całego świata.
Głównym organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Sztuki (The Society for Arts), organizacja o charakterze niedochodowym, której celem jest popularyzacja sztuki europejskiej w Stanach Zjednoczonych.
Festiwal cieszy się świetną reputacją w mediach lokalnych i międzynarodowych. „The New York Times” uważa PFFA za jeden z pięciu najważniejszych festiwali kina europejskiego w Ameryce Północnej, a „The Chicago Tribune” nazywa imprezę historią chicagowskiego sukcesu.
Organizatorzy PFFA zostali uhonorowani nagrodą Laterna Magica za osiągnięcia w promocji polskiego kina, specjalną nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych RP oraz nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w dziedzinie promocji filmu polskiego za granicą. Oprócz Chicago, miasta o ponad milionowej społeczności pochodzenia polskiego, satelitarne pokazy festiwalowe odbywają się w prestiżowych ośrodkach filmowych w Los Angeles, Houston, Seattle, Bostonie, Minneapolis, Rochester, N.Y.
PFFA mają charakter niekonkursowy, a dwa główne wyróżnienia to Nagroda Złotych Zębów przyznawana przez jury publiczności najciekawszemu filmowi fabularnemu i dokumentalnemu oraz Nagroda Skrzydeł, którą festiwal honoruje polskich artystów za całokształt dokonań w dziedzinie sztuki filmowej poza Polska.
Blisko 70 nowych filmów fabularnych i dokumentalnych zostanie pokazanych w programie 25-tego Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, który odbędzie się w Chicago w dniach 8-24 listopada br. Projekcje będą miały miejsce w trzech głównych kinach: Muvico Rosemont 18 (9701 Bryn Mawr Ave.), Facets Cinematheque (1517 W. Fullerton Ave.) i Gallery Theatre (1112 N. Milwaukee Ave.).
Po szczegółowe informacje prosimy kontaktować się z biurem PFFA pod numerem: 773-486-9612 lub pod adresem pffamerica@pffamerica.com, a także odwiedzając oficjalną stronę festiwalu: www.pffamerica.com
Program Festiwalu:
Piątek, 15 listopada
– Pokłosie, reż. Władysław Pasikowski, godz. 8 pm, Muvico Rosemont 18
– Jąkająca się miłość, reż. Jan Czarlewski: Magma, reż. Paweł Maślona; Jak głęboki jest ocean, reż. Filip Syczyński, godz. 7 pm, Gallery Theatre
– Mundial. Gra o wszystko, reż. Michał Bielawski, godz. 8:45, Gallery Theatre
– Wielki skok, reż. Kristoffer Rus; Baczyński, reż. Kordian Piwowarski (reż. Kordian Piwowarski i tłumaczka Anna Piwowarska obecni na projekcji), godz. 7 pm, Facets Cinematheque
– Syberiada Polska, reż. Janusz Zaorski (reż. Janusz Zaorski obecny na projekcji), godz. 9 pm, Facets Cinematheque
Sobota, 16 listopada
– W imię..., reż. Małgośka Szumowska, godz. 8 pm, Muvico Rosemont 18
– Czwarta dzielnica, reż. Adrian Prawica (reż. Adrian Prawica obecny na projekcji), godz. 3 pm, Gallery Theatre
– Bad Boy. Cela dla niebezpiecznych, reż. Janusz Mrozowski (reż. Janusz Mrozowski obecny na projekcji), godz. 6:30 pm, Gallery Theatre
– Będziesz legendą człowieku, reż. Marcin Koszałka, godz. 9 pm, Gallery Theatre
– Gabriel, reż. Michał Haremski, godz. 5:30, Facets Cinematheque
– Dziewczyna z szafy, reż. Bodo Kox, godz. 7:15, Facets Cinematheqe
– Viva Belarus, też. Krzysztof Łukaszewicz, godz. 9 pm, Facets Cinematheque
Niedziela, 17 listopada
– Pan Tadeusz, reż. Ryszard Ordyński (muzyka na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka),
godz. 3 pm, Muvico Rosemont 18
– Syberiada Polska, reż. Janusz Zaorski (reż. Janusz Zaorski obecny na projekcji), godz. 5:30
– Gabriel, reż. Michał Haremski, godz. 3 pm, Gallery Theatre
– Miłość, reż. Filip Dzierżawski, godz. 5 pm, Gallery Theatre
– Wielki skok, reż. Kristoffer Rus; Baczyński, reż. Kordian Piwowarski (reż. Kordian Piwowarski i tłumaczka Anna Piwowarska obecni na projekcji), godz. 7 pm, Gallery Theatre
– Kino czeskie: Gorejący krzew, cz. 1, reż. A., godz. 3 pm, Facets Cinemathe- que
– Kino czeskie: Gorejący krzew, cz. 1, reż. Agnieszka Holland, godz. 4:30 pm
– Kino czeskie: Gorejący krzew, cz. 1, reż. Agnieszka Holland, godz. 6 pm
Poniedziałek, 18 listopada
– Viva Belarus, reż. Krzysztof Łukaszewicz, godz. 8 pm, Muvico Rosemont 18
– Cyrograf, reż. Igor Mołdecki; Albert Cinema, reż. Agnieszka Zwiefka, godz. 7 pm, Gallery Theatre
– Przywódcy, reż. Paweł Ferdek; Obietnica dzieciństwa, reż. Piotr Morawski, godz. 8:45, Gallery Theatre
– Układ zamknięty, reż. Ryszard Bugajski, godz. 7 pm, Facets Cinematheque
– Bejbi Blues, reż. Katarzyna Rosłaniec, godz. 9 pm, Facets Cinematheque
Wtorek, 19 listopada
– Nieulotne, reż. Jacek Borcuch, godz. 8 pm, Muvico Rosemont 18
– Strateg, reż. Katarzyna Kolenda-Zalewska, godz. 7 pm, Gallery Theatre
– Kochani recydywiści, reż. Irena Morawska; Sposób na kryzys, reż. Ivo Kardel, godz. 9 pm, Gallery Theatre
– Oszukane, reż. Marcin Solarz (reż. Marcin Solarz obecny na projekcji), godz. 7 pm, Facets Cinetheque
– Zaślepiona, reż. Katarzyna Klimkiewicz, godz. 8:45, Facets Cinetheque
Wystawa Marginaliów Zbigniewa Brzezińskiego
Gallery Theatre, 1112 N. Milwaukee Ave., Chicago
Wystawę mozna oglądać w godzinach otwarcia galerii oraz w czasie pokazów
filmowych w Gallery Theatre. Ekspozycja będzie czynna do 15 grudnia
Wśród imprez towarzyszących 25. Festiwalowi Filmu Polskiego w Ameryce szczególne miejsce ma wystawa Marginaliów Zbigniewa Brzezińskiego.
Na ekspozycje złoży się blisko 70 mniejszych i większych kartek z brulionów zapełnionych rysunkami wykonanymi flamastrem i długopisem. Rysunki te, określane przez profesora Brzezińskiego terminem doodles – bazgroły, powstają podczas długich narad, dyplomatycznych spotkań i konferencji, kiedy ręka uwolniona spod racjonalnej kontroli porusza się „przypadkowo” po papierze. Tworzony tak rysunek jest automatyczną, ulotną projekcją, pozbawiona autocenzury.
Niektóre z tych kreśleń – odwołując się do słów autora – mają troszeczkę fabularny charakter nowoczesnego uzbrojenia, jakieś rakiety w przestrzeni świata. Znaki, jakie profesor Brzeziński zostawia na kartkach, mają swoje ukryte sensy. Przechowują informacje znane tylko autorowi, który tak o tym mówi: Kiedy spojrzałem na nie po pewnym czasie, zdałem sobie sprawę, że wszystkie mają jakieś wewnętrzne strategiczne powiązania. Nasuwa mi to pewną sugestię: że jest to podobne do mego sposobu myślenia, że staram się powiązać szereg spraw, które wyglądają nieco osamotnione, a które istotnie mają głębsze powiązania i z których trzeba wyciągnąć jakiś zasadniczy wniosek.
Autor, wybitny mąż stanu i politolog polskiego pochodzenia, stale aktywnie obecny w życiu politycznym Polski i Stanów Zjednoczonych, obchodził w tym roku 85-tą rocznicę urodzin.
W programie festiwalu znajduje się również nowy film dokumentalny Katarzyny Kolendy-Zaleskiej Strateg poświęcony sylwetce i dokonaniom Zbigniewa Brzezińskiego.
W filmie biorą udział członkowie rodziny profesora oraz wybitne postaci ze świata polityki, które miały okazję z nim współpracować. Będzie on pokazany dwukrotnie w Gallery Theatre: 19 oraz 24 listopada o godz. 7:00 wieczorem.
Art Gallery Kafe zaprasza
127 E. Front Str., Wood Dale, IL 60191. Tel. 630-766-7425
Grupa Poetycka ARKA zaprasza na Biesiadę Poetycką w piątek, 15 listopada, o godz. 8 wieczorem. Wstęp wolny. W programie: poezja grupy ARKA, otwarty mikrofon dla miłośników poezji, muzyki i artystów. Spotkanie poprowadzi Elżbieta Chojnowska.
Institute For Roma Culture zaprasza na koncert Muzyki Cygańskiej. W programie klasyczna węgierska muzyka cygańska oraz znane melodie włoskie, polskie, europejskie i amerykańskie, grane na takich instrumentach jak skrzypce, cymbały i kontrabas. Przyjdźcie posłuchać – ogniste czardasze, romantyczne tanga i cudowne walce. Dodatkową atrakcją wieczoru będzie występ zespołu Veselica – cygańskie śpiewy w kolorowych cygańskich strojach. Sobota, 16 listopada, godz. 8 pm. Wstęp $15.
Polonijna Jesień Jazzu... na zakończenie polonijnego maratonu jazzu koncert specjalny znakomitego gitarzysty basowego z Polski: Krzysztof Ścierański i Przyjaciele. Niedziela, 17 listopada, godz. 6 pm. Wstęp $20.
Zabawa taneczna
Janosik, 9126 S. Roberts Rd., Hickory Hills, IL
Sobota, 16 listopada, godz. 7:30 wieczorem
$20 od osoby (w tym poczęstunek)
Zarząd Koła Nr 81 Bustryk ZPPA serdecznie zaprasza członków Koła, sympatyków oraz całą Polonię na zabawę taneczną, która odbędzie się w sobotę 16 listopada, o godz. 7:30 wieczorem w „Janosiku”.
Donacja od osoby $20, w tym poczęstunek. Przewidziano wiele atrakcji oraz loterię fantową. Do tańca będzie przygrywał zespół “Cajmery”. Po informacje prosimy dzwonić 773-443-8575.