----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

14 listopada 2013

Udostępnij znajomym:

Czerwony Przewodnik Michelin to wyjątkowe i niezwykle prestiżowe wydawnictwo, które już od ponad 100 lat jest encyklopedią dla wszystkich, którzy w podróży cenią komfortowe hotele i restauracje na dobrym poziomie, głównie z Europy. Od czterech lat wydawana jest również chicagowska edycja książki, która była trzecią po Nowym Jorku i San Francisco w Stanach Zjednoczonych.

Le Guide Rouge jak mówią o nim Francuzi, jest prawdziwą biblią gastronomii dla całego świata. W 2010 r. po raz pierwszy oceniane były w gastronomicznym przewodniku Michelin  restauracje chicagowskie. Na rynek trafiła właśnie czwarta edycja oceniająca najlepsze lokale gastronomiczne Wietrznego Miasta.

Po raz kolejny najwyższe wyróżnienie otrzymała restauracja Alinea. Jako jedyna uzyskała trzy gwiazdki. Nie jest to wielkim zaskoczeniem, gdyż od kilku lat uznawana jest przez wiele osób za jedną z najlepszych na świecie.

Dwie gwiazdki w Chicago uzyskały w tym roku cztery lokale: Grace, Graham Elliot, L20 oraz Sixteen. Dwudziestu innym przyznano po jednej. Oprócz tego wspomniano w przewodniku o kilkudziesięciu innych restauracjach, co już jest wielkim wyróżnieniem.

Przez kilka miesięcy w roku poprzedzających jesienne wydanie przewodnika wśród najlepszych mistrzów kucharskich w Chicago krążą plotki, iż tajni inspektorzy Michelin właśnie odwiedzają Chicago. Nikt ich nie zna, nigdy też nie przedstawiają się. Przed pierwszym wydaniem chicagowskiej edycji przez prawie dwa lata aż dziesięciu smakoszy oceniało lokale w naszym mieście zanim zdecydowano się na publikację wyników ich prac.

Poza wyróżnionymi zaszczytnymi gwiazdkami książka jest przewodnikiem po kilkuset restauracjach w mieście, a ich lista jest wynikiem kilkutygodniowych dyskusji w gronie wydawców i smakoszy zaangażowanych w publikację.

Każdy znaczący lokal gastronomiczny chciałby znaleźć się w Czerwonym przewodniku. Dla samego miasta wydanie edycji chicagowskiej to wielkie wyróżnienie, bo ten sposób oficjalnie trafiamy na kulinarną mapę świata.

Historia wydawnictwa sięga roku 1900, gdy André Michelin opublikował pierwszą edycję przewodnika po Francji, który miał być pomocny dla kierowców przy remontowaniu ich samochodów, znajdowaniu zakwaterowania i miejsc, w których można dobrze zjeść podczas podróży i zwiedzania. Przewodnik zawierał adresy stacji paliw, warsztatów samochodowych, sklepów z oponami, informacje na temat cen paliw, wymiany opon i naprawy samochodów.

Z czasem przekształcił się w prestiżowy przewodnik po najlepszych i najciekawszych restauracjach, które w skali twórców opracowania mogą maksymalnie otrzymać trzy gwiazdki. Przy tworzeniu przewodników Michelin stosuje anonimowe inspekcje, nie pobiera opłat za umieszczenie obiektu na liście, ale rości sobie prawo do jego wizytacji średnio raz na 18 miesięcy w celu aktualizacji oceny. Niektóre lokale odwiedzane są przez surowych inspektorów dwa-trzy razy, inne nawet kilkanaście razy w roku.

Polska też trafiła do przewodnika Michelin. Stało się to w 2005 r. Oceniono wówczas w nim kilka najbardziej znanych restauracji. W kolejnych wydaniach ich liczba rosła. Obecnie jest to ponad 40 lokali, głównie z Warszawy i Krakowa.

RJ



----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor