Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago
Sobota, 23 listopada godz. 7:30 pm
Bilety: $45
Zespół ENEJ od początku swojej estradowej działalności, czyli roku 2002 zdobywa coraz większą popularność. W 2010 roku zespół wystąpił na XVI Przystanku Woodstock. W 2011 wygrali telewizyjny program Must be the Music. Wydarzenie to okazało się momentem przełomowym w historii zespołu. Już dzień po finałowym odcinku większość stacji radiowych w Polsce zaczęła grać utwór “Radio Hello”, który stał się hitem lata 2011 roku, podbijając serca polskiej publiczności. W 2012 roku zespół z piosenką „Skrzydlate Ręce” wygrał konkurs „Superpremiery 2012” na festiwalu w Opolu, gdzie Enej stanął na jednej scenie z czołówką polskich artystów. W listopadzie 2012 ukazała się trzecia płyta zespolu o tajemniczej nazwie Folkhorod. 8 czerwca 2013 w ramach Festiwalu TopTrendy odbył się koncert zatytułowany "Największe Przeboje Roku". Na deskach Opery Leśnej w Sopocie zaprezentowali się artyści, których utwory w ciągu minionego roku stały się hitami.
Widzowie za pośrednictwem smsów zdecydowali, że Przebojem Roku został utwór "Tak smakuje życie"! Bardzo się cieszymy, że singiel z płyty Folkhorod został doceniony przez publiczność. Tym bardziej nam miło, że był to nasz pierwszy konkursowy występ na sopockim festiwalu. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i masę wysłanych smsów! To dla nas wielkie wyróżnienie i niesamowita radość. Na 50. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zespół ENEJ zdobył Super Jedynkę w kategorii Super Przebój za utwór "Skrzydlate Ręce". Już sam udział w tym Festiwalu to dla nas wielkie wyróżnienie. A zdobycie nagrody cieszy nas ogromnie. Więcej informacji o zespole na stronie: www. Enej.pl
Pectus to zespół, który dał się poznać polskiej publiczności poprzez udział w finale Sopot Festival 2008, kiedy to Słowik Publiczności powędrował właśnie w ręce tych muzyków.
Grupa powstała w Rzeszowie w 2005 roku. Dwa lata później zespół wystąpił na opolskim festiwalu Debiutów. W styczniu 2007 Pectus wydał promocyjny mini-album, na którym znalazło się pięć autorskich utworów. Po sopockim sukcesie w 2008 roku muzycy rozpoczęli pracę nad debiutancką płytą. Do sprzedaży trafiła ona 27 lutego 2009 roku. Jej producentem jest Tomek Bonarowski.
Nowy skład grupy Pectus od października 2011 roku tworzą bracia: Tomasz, Marek, Mateusz i Maciej. We wrześniu 2012 roku do rozgłośni radiowych trafiła piosenka pt.: „Barcelona” (muz./sł. Tomasz Szczepanik) – zapowiadała ona trzeci album PECTUS. "Barcelona" stała się ogromnym przebojem, który nuciła cała Polska. Teledysk do niej powstał na początku listopada 2012 roku na ulicach stolicy Katalonii w Hiszpanii. Nowy album PECTUS nosił tytuł "Siła Braci". Wszystkie piosenki, które trafiły na trzeci krążek są autorstwa (muzyka i słowa) lidera zespołu – Tomasza Szczepanika. Kariera PECTUS nabrała rozpędu, płyta zyskała bardzo dobre recenzje, a zespół ruszył w trasę koncertową promującą album. 8 czerwca 2013 roku PECTUS z piosenką "Barcelona" trafia do ścisłej dziesiątki największych przebojów 2012 roku i został zaproszony na Sopot Top Trendy 2013. 15 czerwca 2013 roku odbył się Jubileuszowy 50-ty Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. PECTUS był nominowany w plebiscycie Superjedynek w kategorii "Super Zespół". Z Opola wyjechał jako zwycięzca, otrzymując dwie Superjedynki: w kategorii "Super Zespół" oraz "Super Występ". Więcej informacji na stronie www.pectus.com.pl.
Powrót do czasów Art Deco
Untitled, 111 W. Kinzie, Chicago
Wtorek, 26 listopada, godz. 6-9 pm
Cena $55
Muzeum Polskie w Ameryce (MPA) zaprasza państwa na Benefis „Powrót do czasów Art Deco”, z którego dochód zasili fundusz konserwacji zbiorów Muzeum.
Benefis odbędzie się w dniu 26 listopada w samym sercu Chicago, w kultowym klubie Untitled (untitledchicago.com), przypominającym czasy prohibicji. Spotkajmy się za nieoznakowanymi drzwiami, aby delektować się wyrafinowanymi koktajlami i smakołykami ze starymi i nowymi przyjaciółmi. Podczas wieczoru zostaną zaprezentowane reprodukcje unikatowych polskich plakatów w stylu Art Deco z kolekcji MPA, które można będzie nabyć.
Koszt biletu $55 (wliczone są dwa drinki oraz przekąski, sumę $25 można odliczyć od podatku) lub $90 (opłata, która umożliwi wciągnięcie na listę sponsorów imprezy. W koszt wliczone jest roczne członkostwo muzealne, sumę $60 można odliczyć od podatku). Bilety dostępne na stronie: www.polishmuseumofamerica.org
Art Gallery Kafe zaprasza
127 E. Front Str., Wood Dale, IL 60191. Tel. 630-766-7425
Wydarzenie sezonu teatralnego w AGK: premiera Teatrzyku Bez Rutyny, bajka wierszem pisana autorstwa Anny Radzikowskiej “Dlaczego Czerwony Kapturek nie dotarł do domu babci...”. Spektakl tylko dla widzów dorosłych. Piątek, 22 listopada, godz. 8 pm. Wstęp - wolne datki.
Święto młodego wina Beaujolais Nouveau, wieczór francuski w kolorze czerwonym. Gospodynią wieczoru będzie Madame Alicja Szymankiewicz. Oprawa muzyczna Niko Naidenov. Sobota, 23 listopada, godz. 8 pm. Wstęp $20 od osoby, w tym lampka wina i francuskie przekąski. Mile widziane czerwone akcenty w ubraniach.
Klub Dobrego Kina: Eran Riklis (Izrael, Francja): “Mój przyjaciel wróg”. Lektor w j. polskim. Niedziela, 24 listopada. godz. 6 pm. Wstęp wolny.
Weekend w ToTu Cafe
2300 River Rd., River Grove, IL 60171
Tel. 708-583-3053
Już w nadchodzącą sobotę, 23 listopada, zapraszamy na indyka z przystawkami, gorący poczęstunek dla stałych i nowych klientów, przewidziany na godz. 7 wieczorem. Do tego lane piwo grzane z goździkami i cynamonem i zapowiada się wspaniały Thanksgiving Weekend.
Dla najmłodszych:120 przygód Koziołka Matołka
Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago
Sobota, 23 listopada, godz. 10 am – koncert dla szkół
Niedziela, 24 listopada, godz. 2 pm – koncert rodzinny – bilety $20
120 przygód Koziołka Matołka widowisko multimedialne – czas trwania 60 minut. Opowieść Kornela Makuszyńskiego z ilustracjami Mariana Walentynowicza, video projekcje według oryginalnych ilustracji wydania z 1933 roku. Muzyka wykonana na żywo przez 27-osobową orkiestrę: fragmenty partytury filmowej serialu Niezwykłe przygody Koziołka Matołka oraz słynne utwory popularne i klasyczne splecione z wartką akcją. Efekty specjalne. Wykonawcy: Paweł Wawrzecki oraz Alicja Szymankiewicz.
Koziołek Matołek, to od 80 lat ulubiony bohater polskich dzieci. Nosi nawet reprezentacyjne barwy: białe futerko i czerwone spodenki – to dobrze, bo dziś reprezentuje polską literaturę dziecięcą w Europie. W 2010 roku otwarto uroczyście Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w słynnym dzisiaj na całą Europę PACANOWIE!
Postać stworzona w roku 1933 przez Kornela Makuszyńskiego (tekst) i Mariana Walentynowicza (barwne rysunki), w jednej z pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych dla dzieci. Przygody Koziołka są oczywiście niezwykłe, on sam jest sympatyczny i łatwowierny, dobrotliwie naiwny, często zabawny.
Makuszyński opisał wszystko rytmicznym czterowierszem, używając pięknego, zabawnego i zrozumiałego dla dzieci języka. Do każdego czterowiersza przypisana jest ilustracja. Trafna, prosta kreska Walentynowicza przyczyniła się do popularności bohatera nie mniej, niż mistrzowskie słowo autora. Koziołka można śmiało porównać z amerykańską Myszką Miki lub Kaczorem Donaldem. Ma kilka pomników w różnych miejscach Polski, szkoły i przedszkola swojego imienia, a kolejne wznowienia książeczek poznają kolejne pokolenia małych fanów. Powstały też liczne wersje dźwiękowe – radiowe i płytowe, spektakle teatralne i muzyczne i aż 26 filmów animowanych!
Paweł Wawrzecki – jeden z najpopularniejszych, najbardziej lubianych aktorów polskiej sceny, filmu i TV, od 27 lat związany z Teatrem Kwadrat. Jest laureatem prestiżowej nagrody dla Najlepszego Polskiego Aktora Komediowego. Grał m.in. w kabarecie Olgi Lipińskiej, w serialach TV. Jest fanem dzieci oraz kampanii "Cała Polonia czyta dzieciom".
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.