----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

26 grudnia 2013

Udostępnij znajomym:

Stanowy Departament Zdrowia ostrzega przed rozpoczynającym się właśnie sezonem grypowym. W poszczególnych regionach Illinois pojawiają się ogniska zachorowań, co oznacza, że wkrótce wirus zaatakuje na terenie całego stanu.

Chicago na razie nie notuje większej, niż zwykle dla tego okresu liczby zachorowań, ale na przykład lekarze z rejonu Champaign – Urbana mają pełne ręce pracy. Oprócz grypy coraz częściej pojawiają się tam przypadki zachorowań na zapalenie płuc.

W USA grypa pojawia się zwykle w grudniu, a szczyt zachorowań przypada na okres od stycznia do marca. Jednak w wielu regionach lekarze i szpitale już obserwują wyższa liczbę zarażonych, co może oznaczać szybsze rozpoczęcie sezonu zachorowań.

W ubiegłym roku w stanie Illinois szpitale przyjęły ponad 600 osób z poważnymi objawami grypy. Co najmniej 96 spośród nich zmarło. W całych Stanach Zjednoczonych w wyniku zarażenia jedną z odmian tego wirusa lub wynikających później powikłań umiera ok. 24 tysięcy osób rocznie.

Najbardziej śmiertelny w ostatnich latach okazał się sezon 2003-04, zmarło wtedy 48,000 osób. Wówczas jednak zaczęło się od podwyższonej liczby zachorowań już na przełomie listopada i grudnia, a dominujący wirus był trudną do leczenia mutacją. Źle dobrano wtedy składniki szczepionki – przyznają lekarze i dodają, że to „bardzo nieprzewidywalna choroba, różniąca się każdego roku”.

Dlatego przed każdym sezonem naukowcy przygotowujący szczepionki starają się przewidzieć, jakie odmiany wirusa będą najgroźniejsze. Tworzą „koktajl” zawierający antygeny tych, które mogą najbardziej zagrozić populacji danego rejonu świata.

Sezon grypowy rozpoczyna się w krajach leżących na południowej półkuli, osiągając swój szczyt w maju, czerwcu i lipcu. Dzięki temu naukowcy mogą z jeszcze większą dokładnością przewidzieć najgroźniejsze w danym roku odmiany na półkuli północnej ii starać się im przeciwdziałać.

Centrum Walki z Chorobami Zakaźnymi (CDC) przypomina, że najbardziej narażone są:
– osoby powyżej 65 roku życia
– dzieci poniżej 5 lat, a zwłaszcza poniżej 2 lat. Każde dziecko poniżej 9 roku życia, które nigdy nie było szczepione na grypę wymaga dwóch dawek, by wystarczająco się uodpornić.
– kobiety w ciąży
– osoby przewlekle chore, cierpiące np. na astmę, cukrzycę, choroby nerek, płuc, wątroby i serca. Do wysokiej grupy ryzyka należą też osoby otyłe.
– osoby z osłabionym w wyniku wcześniejszych chorób lub przyjmowanych lekarstw systemem immunologicznym

Nie jest za późno na szczepienie

W stanie Illinois pierwsze przypadki tej choroby pojawiają się w listopadzie, czasami dopiero w grudniu. Najwięcej notuje się ich jednak w styczniu, lutym i marcu. Mamy więc sporo czasu, by się odpowiednio zabezpieczyć, choć nie powinniśmy zwlekać. Szczepionka zaczyna działać nie wcześniej, niż dwa tygodnie po jej przyjęciu.

Szczepionka jest najlepszym znanym sposobem uniknięcia choroby, choć nie jedynym. Lekarze i Stanowy Departament Zdrowia przypominają, iż sami możemy też zadbać o własne zdrowie. Unikać należy osób wyglądających na zarażone grypą, często myć ręce, starać się nie dotykać twarzy, zwłaszcza oczu, ust i nosa. Każdy powinien też dużo spać i zdrowo się odżywiać.

RJ



----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor